Haldjate Sõrmused

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Haldjate Sõrmused on olulised esemed J.R.R. Tolkieni triloogias "Sõrmuste Isand".

Haldjatele oli antud 3 sõrmust:

Haldjate sõrmused olid võimasaimad võimusõrmustest v.a Ühest Sõrmusest- Võimusõrmusest. Nende vägi peitus mõistmises, loomises, alahoidmises-kaitsmises ning parandamises. Need sõrmused polnud relvad, kuid neid võis kasutada kaitseks Sauroni ja tema teenrite vastu. Need kolm sõrmust oma kandjaid nähtamatuks ei teinud.

Kolm Sõrmust tegi kuulus haldjasepp Celebrimbor Eregionis umbes 1590. aastal Teisel Ajastul. Kuid Sauron pettis nii Celebrimborit kui ka teisi Eregioni meistreid. Sauron läks haldjate meistrite juurde, teeseldes Valari saadikut ja lubas neile õpetada uusi oskusi. Sauroni juhendamisel hakkasid haldjameistrid valmistama Võimusõrmuseid, sealhulgas oli 9 Inimeste Sõrmust, 7 Päkkapikkude Sõrmust. Kuid Kolm Haldjasõrmust valmistas Celebrimbor üksi.

Umbes 1600 aastal Teisel Ajastul valas Sauron Ühe Sõrmuse- Võimusõrmuse, Turmamäe tules, et valitseda teiste Võimusõrmuste üle. Kuigi Sauron ei puudutanud iial Haldjate Sõrmuseid, olid need siiski valmistatud täitma tema tahet ja olid seega osa Ühe võimust.

Kui Sauron oma sõrmuse sõrme pani, siis haldjad tajusid teda ning mõistsid, et neid on petetud. Haldjad ise aga oma sõrmuseid hävitada ei saanud ja siis Galadriel soovitas Celebrimborile, et sõrmused tuleks peita ja mitte kasutada, kuni Sauronil on alles Võimusõrmus.

1693. aastal paneb Galadriel Nenya sõrme, aga Narya ja Vilya saadab ta Gil-galadile Lindoni. Seejärel kuulutab Sauron Haldjatele sõja ja hävitab Eregioni 1697. aastal. Ta võtab kinni Celebrimbori ning piinab teda, et too avaldaks Kolme asukoha, kuid Celebrimbor keeldub ja Sauron surmab ta.

Teise Ajastu 3441. aastal saab Sauron lahingus Inimeste ja Haldjate vastu lüüa ja Isildur võtab temalt Võimusõrmuse. Isilduri käest läheb aga sõrmus kaotsi. Et Võimusõrmus pole enam Sauroni valduses, saavad Kolme Sõrmuse vardjad neid sõrmuseid kasutada kuni Kolmanda Ajastuni, hoides alal mälestusi vanast ja kaunist, säilitades võluväega paika, kus Aeg näikse seisvat.

Kui Võimusõrmus hävitatakse 25. märtsil 3019, siis kaotavad Kolm Sõrmust oma väe ja kõik, mis nende abil on loodud, hääbub. Kui Kolme Sõrmuse vardjad lahkuvad Keskmaalt 29. septembril 3021 võtavad nad oma Sõrmused kaasa Läände, Kadumatule Maale