Karl Laantee

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Karl Laantee (2. oktoober 1927 Elva13. mai 2007 Tartu) oli eesti ajakirjanik ja vaimulik, kelle töö Ameerika Hääles tegi ta paljude eestlaste jaoks tuntud raadiohääleks.

Aastast 1955 oli ta kirikuõpetaja USA-s, Argentinas, Rootsis, Peruus, Uruguays ja Kanadas ning alates 1993. aastast ka Eestis. Ta on usuliselt teeninud põlisameeriklasi Virginias, rajanud luterliku koguduse Buenos Aireses, teeninud eri viisil eestikeelseid kogudusi Rootsis, Taanis ja Kanadas.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Karl Laantee sündis Tartumaal Elva vallas Tigase talus Ketneri külas viielapselise pere vanima pojana.

Aastal 1944 siirdus ta 16-aastaselt lennuväe abiteenistuse koosseisus Saksamaale.

Ta on käinud mitmes ülikoolis Saksamaal, USA-s, Rootsis, omandas 1966. aastal magistrikraadi politoloogias ja teoloogias.

Organiseerimisvõimelise inimesena on ta töötanud Ameerika Ühendriikide ametnikuna Ladina-Ameerikas poliitika vallas. Kui Peruus oli tema töö populaarne kohalikegi seas, siis Uruguays olid tema ülesanded poliitilistel põhjustel komplitseeritud.

Aastatel 19791988 oli Karl Laantee Ameerika Hääle eestikeelsete saadete toimetuse juht. Seejärel tegi ta USA-s usutööd.

Laantee naasis Eestisse 1993. aastal ja asus elama Tartusse, töötades Tartu Ülikooli usuteaduskonnas ja sotsiaalteaduskonnas lektorina.

Ta kirjutas ajalehtedele poliitikaalaseid kommentaare.

Ameerika Hääles[muuda | muuda lähteteksti]

Laantee juhatas Ameerika Hääle Eesti osakonda külma sõja lõpudekaadil, alates 2. detsembrist 1979 kuni 8. aprillini 1988. Tema tööleasumisega Ameerika Hääles suurenes selle raadio eestikeelsetes saadetes Eesti ajaloole ja kaasaegsele vastupanuliikumisele pühendatud esinemiste hulk.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli aastast 1965 abielus geoloog Anne Reintamm-Laanteega (1930–2013), neil oli tütar ja nende poeg on praegune Eesti Vabariigi peakonsul Peterburis Carl Eric Laantee Reintamm. Kuulus korporatsioon Rotaliasse.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Eesti ajalugu: kronoloogia" (koostaja Sulev Vahtre). Tallinn: Olion, 1994. ISBN 5460002281

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]