James Clerk Maxwell

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
James Clerk Maxwell
James Clerk Maxwell.png
James Clerk Maxwell
Sündinud 13. juuni 1831
Edinburgh, Šotimaa
Surnud 5. november 1879 (48-aastaselt)
Cambridge, Suurbritannia
Rahvus šotlane
Kodakondsus Briti
Haridus Edinburghi Ülikool
Cambridge'i Ülikool
Teadlaskarjäär
Tegevusala(d) füüsika
matemaatika
Tuntumad tööd Maxwelli võrrandid
Nihkevool
Allkiri
James Clerk Maxwell sig.svg
Esimene püsiv värvifoto (pildistas James Clerk Maxwell 1861. aastal)

James Clerk Maxwell (13. juuni 18315. november 1879 Cambridge) oli šoti füüsik ja matemaatik,elektromagnetilise väljateooria rajaja.

Tema tähtsaimate saavutuste seas on Maxwelli võrrandite koostamine – elektromagnetismi ühtse teooria rajamine. Samuti arendas ta Maxwelli jaotuse, statistilise vahendi kirjeldamaks gaaside kineetilist teooriat. Need kaks avastust aitasid teha sissejuhatuse tänapäeva füüsikasse, rajades teed erirelatiivsusteooriale ja kvantmehaanikale.

Ta on tuntud ka esimese värvifoto tegijana (1861).

Kui James Clerk Maxwell oli 14-aastane, kutsuti ta rääkima Edinburghi Kuningliku Seltsi teadlastele oma geomeetriaalastest töödest, 24-aastaselt aga sai temast Aberdeeni ülikooli professor. Kümme aastat hiljem pühendus ta elektri- ja magnetismiuuringutele. 34-aastaselt sai temast Cambridge'i ülikooli esimene eksperimentaalfüüsika professor ning tema ajal rajati kuulus Cavendishi laboratoorium (nimetatud Henry ja William Cavendishi järgi).

Mõned aastad varem oli teadlane Michael Faraday juhtinud tähelepanu sellele, et magnet- ja elektriväljal on "jõujooned", mida ta püüdis piltlikult kujutada. Maxwell lõi selle nähtuse seletamiseks matemaatilise teooria. Ta märkis, et kui liigutada magnetit edasi-tagasi, tekivad lained, mis liiguvad üle Faraday jõujoonte.

Maxwell tuli välja huvitava seisukohaga, et valgus kujutab endast tegelikult ülikiireid laineid jõujoontel. Laineid hakati nimetama elektromagnetlaineteks. Ta suutis seda ka tõestada. Tõestas samuti matemaatiliselt, et peavad eksisteerima veel teist laadi lained, mille lainepikkus erineb valguse omast. Paraku suri ta enne, kui jõudis oma katsed lõpuni viia, kuid praegu me teame, et raadiolained, mikrolained, infrapunakiired, ultraviolett-, röntgen- ja gammakiired on elektromagnetlained.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

James Clerk Maxwell valiti 1875. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi välisliikmeks ning oli Londoni Kuningliku Seltsi ja Edinburghi Kuningliku Seltsi liige.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]