Eksperimentaalfüüsika

Allikas: Vikipeedia
LIGO ehk üks gravitatsioonilainetete tuvastamiseks ehitatud observatoorium. LIGO abil gravitatsioonilainete olemasolu tõestamine on üks eksperimentaalfüüsika viimase aja suurimaid saavutusi

Eksperimentaalfüüsika on füüsika haru, mis hõlmab kõiki füüsika harusid, milles tegeletakse füüsikaliste nähtuste vaatlustega, mõõtmisega ja eksperimentidega.

Eksperimentaalfüüsika meetodid erinevad füüsikaharuti; need võivad olla lihtsamad eksperimendid ja vaatlused, nagu Cavendishi eksperiment gravitatsioonilise vastastikmõju mõõtmiseks, või ülikeerukad, nagu eksperimendid Suures Hadronite Põrgutis.

Eksperimentaalfüüsikast[muuda | muuda lähteteksti]

Eksperimentaalfüüsika hulka kuuluvad kõikide füüsika valdkondade osad, kus tegeletakse andmete kogumisega, andmete kogumise meetodite arendamisega, eksperimentide koostamise ja välja mõtlemisega. Eksperimentaalfüüsikat vastandatakse teoreetilisele füüsikale, milles ennustatakse ja selgitatakse looduse füüsikalist käitumist uute mudelite loomise, mitte uute andmete kogumise kaudu.

Kuigi eksperimentaalses ja teoreetilises füüsikas tegeletakse füüsika eri aspektidega, on nad lahutamatult üksteisega sümbiootiliselt seotud ning mõlema ühine eesmärk looduse käitumise tundmaõppimine. Eksperimentaalfüüsika pakub omalt poolt andmeid, mida saab analüüsida, ja teoreetiline füüsika pakub andmetega kooskõlas olevaid mudeleid ning selgitusi, mille põhjal on võimalik katseid veel paremini koostada. Teoreetilised füüsikud võivad arendada uusi teooriaid, mille õigsust saab kinnitada eksperimentidega.

Tuntud eksperimente[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud eksperimentaalfüüsikuid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]