Inigo Jones

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Inigo Jones. William Hogarthi 1758 valminud koopia Anthony van Dycki 1636. aasta maalist

Inigo Jones (15. juuli 1573 London21. juuni 1652 London) oli inglise arhitekt, maalikunstnik ja disainer, klassitsismi esindaja.

Jones oli üks esimesi inglasi, kes õppis Itaalias arhitektuuri. Itaaliasse tegi ta koguni kaks reisi, esimene kestis umbes 1598. aastast 1603. aastani ja teine 16131614. Kumbagi õppereisi ei rahastanud ta ise, vaid tal oli sponsor. Itaalias huvitus ta Andrea Palladio loomingust, kelle stiili ta oma ehitistes jäljendaski. Vähemal määral järgis ta Vana-Rooma ehitusmeistri Vitruviuse juhiseid.

Tema ehitistest on säilinud Kuninganna maja Greenwichis (alustatud 1616, Jonesi varaseim säilinud teos) ja Whitehalli palee pidusaal (ehitatud 16191621, laemaalid Peter Paul Rubensilt).

Jones osales Covent Gardeni projekteerimisel. Krahv Francis Russell tellis talt elamukvartali itaalia lossi stiilis. Ühtlasi tunnetas krahv sotsiaalset survet ning laskis sinna juurde kiriku ehitada, kuid väidetavalt teatas, et kavatseb koonerdada, ja palus kiriku asemele lihtsalt mingi küün püsti panna. Jones vastas, et krahv saab kõige ilusama küüni kogu Euroopas. Kirik paiknes lossist lääne pool ja tänapäeval on selle esialgsest välimusest vähe järele jäänud.

Arhitektuuri kõrval tegutses Jones viljakalt lavakujunduse vallas. Teda peetakse näidendi käigus vahetatavate kulisside ja lavakaarte leiutajaks (lavakaared polnud tingimata kaarekujulised). Ta kujundas kostüüme, kulisse ja lavalisi eriefekte mitmesuguste maskiballide ja Ben Jonsoni näidendite jaoks. Sellest tekkis tal Jonsoniga sõnavahetus, kumb on näidendis tähtsam, kas lavakujundus või sõnaline osa. Jonson pilkas Jonesi mitmes oma näidendis, mida ta paarikümne aasta jooksul kirjutas.

Charles I õukonnaarhitektina laskis Jones kuninganna Henrietta Maria jaoks Somerset House'i rajada katoliku kabeli. See tekitas protestantides suurt kahtlust ja kui 1642 puhkes Inglise kodusõda, tähendas see Jonesi karjääri lõppu. Jones elas kuni surmani Somerset House'is.

Inigo Jones oli esimene, kes asus uurima Stonehenge’i, pidades seda roomlaste templiks.