Vitruvius

Allikas: Vikipeedia

Marcus Vitruvius Pollio (umbes 80...70 eKr – 25 eKr) oli Vana-Rooma kirjanik, arhitekt ja insener.

Vitruviuse elust on vähe teada. Isegi eesnimi Marcus ja hüüdnimi Pollio pole kindlad. Neid on mainitud Cetius Flaventinuse poolt. Enamik andmeid Vitruviuse kohta pärinevad tema enda töödest. Kuid need tööd on teiste autorite poolt ümber kirjutatud siis on eluloos mitmeid küsitavusi.

Kindlalt on teada, et Vitruvius sündis Rooma vabas perekonnas, arvatavalt Formiae linnas Campania provintsis. Teenis Rooma armees Hispaanias ja Gallias Julius Caesari alluvana. Arvatavalt sõjaväeinsener, konstrueerdes kiviheite- ja muid sõjamasinaid. Hilisematel aastatel töötas ta imperaator Augustuse alluvuses. Keisri alluvuses töötamine garanteeris majandusliku sõltumatuse ja eluaegse pensioni. Kuna tema täpne surmaaeg pole teada, oletatakse, et enne surma langes ta põlu alla.

Väidetavalt andis Vitruvius oma eluajal välja arhitektuurialase teose "Kümme raamatut arhitektuurist". See on ainuke mahukas antiikajal kirjutatud arhitektuurialane teos. Teda teatakse põhiliselt kirjanikuna. Vitruvius aga pidas ennast arhitektiks. Ainuke teadaolev tänapäevani osaliselt säilinud tema projekteeritud ehitis on Fanum Fortunae basiilika tänapäeva Fano linnas.