Inge Põder

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Inge Põder (sünninimi Ingeborg Laks; 1. mai 191723. veebruar 1996) oli eesti tantsija ja lavastaja.

Karjääri alustas ta tantsu-imelapsena Becki stuudios 1925. aastal. Juba 1930. aastatel tuli pikem ringreis Rootsi, Belgiasse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Saksamaale, Šveitsi ja Taani. Balletile lisandusid akrobaatika, stepptants, džäss. Inge Põder oli üks neid õnnelikke, kes suutis lavalapsest kasvada arvestatavaks artistiks.

Eesti teatriellu astus ta hooajal 1936/37 Endlas. 1938. aastal alustas ta tööd Estonias, kuhu jäi veerand sajandiks. 1940.–1950. aastatel kuulus ta balletisolistide juhtgruppi. Sündis üks meistritöö teise järel – Zarema, Robin, Messalina, Laurencia, Vanja, Tao-Hoa, Esmeralda, Gudule, Dasha, Lola, Sortsitütar, Smeraldina, Mari, Loksper... Tulid subretiosad, karakterrollid operettides "Kõrbelaul", "Vaba tuul", "Rose-Marie". Gustav Ernesaks kirjutas Inge Põdra eredat isikupärast häälevärvi arvestades talle partii oma ooperis "Käsikäes".

Andeka koreograafina oli Inge Põder lisaks Estoniale seotud veel Draamateatri, Endla ja Vanemuise teatri ning mitme varieteega. Kõrge klassiga Viru varietee võlgnes palju tema lavastaja-, pedagoogi- ja organisaatorioskustele. Tantsutarkust on temalt omandanud paljud nooremate põlvkondade tantsijad. Ta jäi tantsu- ja teatrieluga tihedalt seotuks kuni viimaste eluaastateni.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]