iPod Touch

Allikas: Vikipeedia

iPod Touch on kaasaskantav multimeediamängija, mille töötas välja ja mida turustab Apple.

Toode avalikustati 5. septembril 2007 üritusel The Beat Goes On. iPod Touch on esimene mitme puute graafilise kasutajaliidesega seade iPod'ide sarjas. See on esimene iPod, millel on juhtmevaba pääs iTunes Store'i, samuti on sellel juurdepääs Apple'i App Store'i, võimaldades rakendusi otse seadme kaudu osta ja sellesse alla laadida. 2009. aasta septembriks oli Apple müünud 20 miljonit iPod Touch'i. Esimese kahe põlvkonna iPod Touch'e müüdi kolmes versioonis, millel oli vastavalt 8, 16 ja 32 GB mälu. Aku kasutuskestus oli heli edastamisel 22 tundi ja pildi edastamisel 5 tundi.

iPod Touch'e on seni välja töötatud neli põlvkonda. Teine põlvkond avalikustati 9. septembril 2008 üritusel Let's Rock. Sellel on hääle valjuse välise muutmise võimalus, randiga tagakülg, sisseehitatud valjuhääldi ja Nike+, Bluetoothi tugi ja võimalus ühendada külge mikrofon. Aku oli vastupidavam kui esimesel põlvkonnal: heli edastamisel 36 ja video edastamisel 6 tundi.

Kolmas põlvkond avalikustati 9. septembril 2009. Sellel oli uus operatsioonisüsteem iPhone OS 3.1. Seda turustatakse kahe mudelina, millel on vastavalt 32 ja 64 GB välkmälu. Brauseriks on iPod Touch'il Safari. Sellel põlvkonnal on kiirem riistvara: samad mikroprotsessorid, graafikamootor ja muutmälu kui iPhone 3GS-il. Tal on hääljuhtimine, valgusandur, juhtpuldiga kõrvaklapid ja mikrofon. Aku oli pisut vähem vastupidav kui teisel põlvkonnal: heli edastamisel 30 ja video edastamisel 6 tundi.

1. septembril 2010 avalikustas Apple oma 4. põlvkonna iPod Touch'i. Esmakordselt on sellel uus Retina ekraan ja kaks kaamerat, üks FaceTime-i jaoks ning teine fotode ning HD videode salvestamiseks. Uus iPod sisaldab ka kiiremat Appel-i A4 kiipi, sisseehitatud mikrofoni ning 3-teljelist güroskoopi mis võimaldab seadmel tuvastada kui kiiresti, kui kaugele ja mis suunas ta liigub. Poodidesse jõuab see iOS 4.0-ga, millega lisanduvad Game Center ja FaceTime-i kasutamise võimalus üle Wi-Fi.[1]

Riistvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ekraan[muuda | redigeeri lähteteksti]

1., 2. ja 3. põlvkonna iPod Touch'id on varustatud 3,5-tollise puutetundliku LCD ekraaniga, mille ees on kriimustuste- ja sõrmejäljekindel klaas. Ekraan on 18-bitise värvieraldusega ehk suudab näidata 262 144 värvi ning on 480x320 piksli suuruse lahutusega ja pikslitihedusega 163 PPI. Puutetundlik osa on mõeldud kasutamiseks ühe või mitme sõrmega. Ekraan kasutab ka kahte sensorit. Valguse sensor, mis reguleerib vastavalt ümberkaudsele valgustugevusele ekraani heledust ja kiirendusandur, mis pöörab ekraanipilti seadme pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi.
Ka 4. põlvkonna iPod Touch on 3,5 tollise ekraaniga, kuid värvieraldus on 24-biti, lahutuseks on 960×640 pikslit ja pikslitigeduseks 326 PPI. Apple nimetab seda Retinal ekraaniks, väites, et inimese võrkkest ei ole võimeline eristama üksikuid piksleid 30 cm kauguselt alates tihedusest 300 PPI.

Protsessor ja muutmälu[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. ja 2. põlvkonna iPod Touch'id kasutavad mõlemad ARM11 620 MHz protsessoreid, kus esimene on alakiirendatud 400 ja 412 MHz peale ning teine 533 MHz peale. Lisaks on mõlemas vaid 128 MB DRAM muutmälu.
3. ja 4. põlvkond sisaldavad 256 MB DRAM muutmälu ning kasutavad ARM Cortex-A8 protsessoreid. 4. põlvkonna iPod Touch jookseb sarnaselt iPhone 4'le ja iPad'ile uuel Apple A4 kiibil, mille protsessori kiiruseks iPadil on 1GHz (iPod'i ja iPhone'i protsessori kiiruseid pole avaldatud).

Kaamerad[muuda | redigeeri lähteteksti]

4. põlvkonna iPod Touch on esimene iPod millel kaks kaamerat. Seadme tagumisel poolel asuv 0.7 megapiksline fikseeritud fookusega kaamera võimaldab salvestada 720p formaadis HD videot kiirusega 30 kaadrit sekundis ning teha fotosid lahutusega 960x720[2]. Esipaneelil asuv VGA kaamera on mõeldud FaceTime'iga Wi-Fi võrgus videokõnede tegemiseks.

Sensorid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõik iPod Touch'id on varustatud kiirendusanduriga,mis pöörab ekraanipilti seadme pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi . 4. põlvkonnaga lisandus ka güroskoop, mis võimaldab veel täpsemalt määrata seadme liikumist. Ekraani heledust reguleerib valgussensor, mis suudab hinnata ruumi valgusolusid ning seejärel muuta ekraani heledust automaatselt.

Tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

11. juulil 2008 avalikustati iPhone OS 2.0 tarkvara uuendus, mida sai osta ka iPod Touch'ile. See uuendus võimaldas 1. põlvkonna iPod Touch'idele ligipääsu App Store'i, et alla laadida ja kasutada kolmanda osapoole rakendusi. Lisaks parandas see ka muid pisemaid vigu.
17. juunil 2009 avalikustati iPhone OS 3.0 tarkvara uuendus, mis oli sarnaselt iPhone OS 2.0-le tasuline. Selle uuendusega avati Bluetoothi funktisonaalsus 2. põlvkonna iPod Touch'idel ning võimalus vahetada faile ka teiste tootjate seadmetega.
21. juunil 2010 avalikustati 2. ja 3. põlvkonna iPod Touch'idele uus ja tasuta iOS 4.0. Kuigi uuendus tõi kaasa multitaskingu, kaustad rakenduste jaoks, taustapildid, iAd'i ja palju muud, siis 2. põlvkonna iPod Touch'id jäid multitaskingust, taustapiltidest ja Bluetooth klaviatuuri toetusest ilma. iOS 4 ei toeta 1. põlvkonna iPod Touch'e ning ka edasine toetus on katkestatud.
25. novembril 2010 avalikustati iOS 4.2, mis on mõeldud 2., 3. ja 4. põlvkonna iPod Touch'idele ja on saadaval tasuta. Uuendus tõi kaasa AirPrint'i, AirPlay ning Find My iPhone'i(iPad, iPod Touch). Find My iPod on mõeldud vaid 4. põlvkonna iPod Touch'ile.[3]

Mudelid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mudel Pilt Mahtuvus Mälu Ühendused Esmaväljalase Minimaalne OS'i nõue Aku kestvus

(tundides)

1. põlvkond Ipod-touch-1st-gen.jpg 8 GB
16 GB
128 MB USB
FireWire[4]
5. september 2007 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 22
Video: 5
32 GB 5. veebruar 2008
Esimene iPod millel oli Wi-Fi tugi, puuteekraan, Safari veebilehitseja, juhtmevaba ühendus iTunes Store'i ja YouTube'i. 32 GB versioon lisandus hiljem. iPhone OS 2.0 tõi võimaluse kasutada ka App Store'i, kuid see uuendus on tasuline. Alates iOS 4.2-st ei toetata uuemaid iOS versioone.
2. põlvkond IPod touch 2G.png 8 GB
16 GB
32 GB
128 MB USB 9. september 2008 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 36
video: 6
Esimene iPod Touch millel on Nike+ kasutamise võimalus, helitugevusklahvid ja sisseehitatud valjuhääldi. Algselt varustatud iPhone OS 2.0-ga millega kaasnes App Store'i kasutamise võimalus. Bluetoothi oli algselt sisse ehitatud kuid kasutada sai seda alles alates iPhone OS 3.0-st, mis oli tasuline uuendus. iOS 4 tuli tasuta uuendusena 21. juunil 2010 kuid lisas vaid piiratud valiku funktsioone.
3. põlvkond IPod touch 2G.png
32 GB
64 GB
256 MB USB 9. september 2009 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 30
Video: 6
Toodeti vaid 32 GB ja 64 GB versioone, mis tulid koos uuendatud riistvaraga mida kasutati iPhone 3GS-is. Sisaldas Voice Control'i, VoiceOver'it ning jõudis poodidesse koos mikrofoniga kõrvaklappidega. iOS 4 lisas multitaskingu ja võimaluse vahetada koduekraani taustapilti.
4. põlvkond IPod touch 4G.png 8 GB
32 GB
64 GB
256 MB USB 8. september 2010 Mac: 10.5.8
Win: XP SP3
Heli: 40
Video: 7
Kõige uuem iPod Touch uue Retina ekraaniga, ees asetseva kaameraga FaceTime'i jaoks ning tagaküljel oleva kaameraga, mis on suuteline jäädvustama 720p videot ja 960x720 fotosid. Lisaks on selles ka Apple'i A4 kiip, sisse ehitatud mikrofon ja 3- teljeline güroskoop.

Nõuded[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast uuena ostmist on vaja iPod Touch ühendada arvutiga algkonfigureerimiseks, andmefailide sünkroniseerimiseks ja tarkvarauuenduste installeerimiseks. Sellel arvutil peab olema operatsioonisüsteem Mac OS X 10.4.10 või hilisem, Microsoft Windows XP remondipaketiga SP2, Microsoft Windows Vista või Microsoft Windows 7. Ametlik Linuxi tugi puudub. Arvutil peab olema USB 2.0 port. Alates teisest põlvkonnast saab iPod Touch'e laadida vaid 5V USB kaabliga, samas kui varasemaid iPod-i mudeleid (kaasarvatud ka 1. põlvkonna iPod Touch) sai laadida ka 12V FireWire kaabliga.

Esmakordsel käivitamisel kuvatakse ekraanile iTunes'i ja USB kaabli kujutis, mis kaob alles siis, kui iPod Touch ühendatakse arvutisse, millele on paigaldatud iTunes. Et üle Wi-Fi iTunes Music Store'ist midagi osta on tarvis iPod Touch uue või olemasoleva iTunes Music Store'i kasutajaga siduda.

Apple väidab, et iPod Touch'i jaoks on vaja: iTunes 10 iOS 4.0 või hilisema jaoks, iTunes 9.2.0.61 iOS 4.0.x või hilisema jaoks, iTunes 8.2 iPhone OS 3.0.x või hilisema jaoks, iTunes 8.0 iPhone OS 2.1.x jaoks, iTunes 7.6 iPhone OS 2.0.x või varasema jaoks ja USB 2.0 port

Kolmanda osapoole rakendused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ainus ametlik viis kolmanda osapoole rakenduste hankimiseks iPod Touch'ile on läbi Apple'i App Store'i, mis on üks osa iTunes Store'ist. App Store'i rakendus, mis lisandus alates iPhone OS 2.0-st, annab kasutajale võimaluse Apple'i serveritest sirvida ja allalaadida erinevaid Apple'i poolt heaks kiidetud rakendusi ja vidinaid. Selliste rakenduste arendamiseks avalikustas Apple 6. märtsil 2008 oma tarkvara arenduskomplekti (SDK). iOS SDK võimaldab arendada rakendusi iPhone'ile, iPod Touch'ile ning iPad'ile ja testida neid simulaatoril, kuid rakenduste kasutamine seadmetes on võimalik alles pärast iOS Developer Program'i[5] eest tasumist. Arendaja võib valida, kas määrata oma rakendusele soovitud hind, mille eest seda App Store'is levitatakse ning mille tuludest saab ta 70%, või pakkuda oma rakendust tasuta, mille eest ei pea ta rohkem midagi maksma.

Koheselt pärast iPhone'i ja ka iPod Touch'i turule jõudmist leidsid häkkerid viisi kuidas seadmed TIFF'i ära kasutades lahti muukida[6]. TIFF'i ära kasutades paigaldatud rakendus võimaldab kasutajal alla laadida ja käivitada erinevaid mitteametlikke kolmanda osapoole rakendusi. Sellised rakendused võivad kasutada ka Apple'i poolt ametlikult mitte toetatud funktsioone, näiteks multitasking, koduekraanile taustapiltide lisamine või protsendiline aku indikaator. Lahti muukimine oli ainus viis kolmanda osapoole rakenduste kasutamiseks iOS 1.1.x-ga. Pärast iPod Touch'i lahti muukimist või teiste mitteametlike muudatuste tegemist ei saa seda garantiikorras hooldusesse viia, kuid samas on võimalik algseadete taastamisega lahti muukimine tühistada.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. iPod Touch Features. http://www.apple.com, Kasutatud 12.detsember 2010.
  2. Zibreg, Christian. Latest iPod touch only takes 960×720 resolution photos. http://www.geek.com, Kasutatud 12.detsember 2010.
  3. iOS 4.2 Software Update. http://www.apple.com/ios/, Kasutatud 12.detsember 2010.
  4. iPhone and iPod touch: Charging the battery. http://support.apple.com/, Kasutatud 12.detsember 2010.
  5. iOS Developer Program. http://developer.apple.com, Kasutatud 12.detsember 2010.
  6. JailbreakMe. http://www.jailbreakme.com, Kasutatud 12.detsember 2010.