iPod Touch

Allikas: Vikipeedia

iPod Touch on kaasaskantav multimeediamängija, mille töötas välja ja mida turustab Apple.

Toode avalikustati 5. septembril 2007 üritusel The Beat Goes On. iPod Touch on esimene mitme puute graafilise kasutajaliidesega seade iPodide sarjas. See on esimene iPod, millel on juhtmevaba pääs iTunes Store'i, samuti on sellel juurdepääs Apple'i App Store'i, võimaldades rakendusi otse seadme kaudu osta ja alla laadida. 2009. aasta septembriks oli Apple müünud 20 miljonit iPod Touchi. Esimese kahe põlvkonna iPod Touche müüdi kolmes versioonis, millel oli vastavalt 8, 16 ja 32 GB mälu. Aku pidas ühe laadimisega vastu heli edastamisel 22 tundi ja pildi edastamisel 5 tundi.

iPod Touche on seni välja töötatud neli põlvkonda. Teine põlvkond avalikustati 9. septembril 2008 üritusel Let's Rock. Sellel on helitugevuse välise muutmise võimalus, randiga tagakülg, sisseehitatud valjuhääldi ja Nike+, Bluetoothi tugi ja võimalus ühendada külge mikrofon. Aku oli vastupidavam kui esimesel põlvkonnal: heli edastamisel 36 ja video edastamisel 6 tundi.

Kolmas põlvkond avalikustati 9. septembril 2009. Sellel oli uus operatsioonisüsteem iPhone OS 3.1. Seda turustatakse kahe mudelina, millel on vastavalt 32 ja 64 GB välkmälu. Brauseriks on iPod Touchil Safari. Sellel põlvkonnal on kiirem riistvara: samad mikroprotsessorid, graafikamootor ja muutmälu kui iPhone 3GS-il. Tal on hääljuhtimine, valgusandur, juhtpuldiga kõrvaklapid ja mikrofon. Aku oli pisut vähem vastupidav kui teisel põlvkonnal: heli edastamisel 30 ja video edastamisel 6 tundi.

1. septembril 2010 avalikustas Apple oma 4. põlvkonna iPod Touchi. Esmakordselt on sellel uus Retina ekraan ja kaks kaamerat, üks FaceTime'i jaoks ja teine fotode ning HD-videote salvestamiseks. Uus iPod sisaldab ka kiiremat Apple'i A4 kiipi, sisseehitatud mikrofoni ja 3-teljelist güroskoopi, mis võimaldab seadmel tuvastada, kui kiiresti, kui kaugele ja mis suunas ta liigub. Poodidesse jõuab see iOS 4.0-ga, millega lisanduvad Game Center ja FaceTime'i kasutamise võimalus Wi-Fi kaudu.[1]

Riistvara[muuda | muuda lähteteksti]

Ekraan[muuda | muuda lähteteksti]

1., 2. ja 3. põlvkonna iPod Touchid on varustatud 3,5-tollise puutetundliku LCD ekraaniga, mille ees on kriimustus- ja sõrmejäljekindel klaas. Ekraan on 18-bitise värvieraldusega ehk suudab kuvada 262 144 värvi ning on 480x320 piksli suuruse lahutusega ja pikslitihedusega 163 PPI. Puutetundlik osa on mõeldud kasutamiseks ühe või mitme sõrmega. Ekraani jaoks on kasutusel valgusandur, mis reguleerib vastavalt ümberkaudsele valgustugevusele ekraani heledust, ja kiirendusandur, mis pöörab ekraanipilti seadme pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi.
Ka 4. põlvkonna iPod Touch on 3,5-tollise ekraaniga, kuid värvieraldus on 24-bitine, lahutuseks on 960×640 pikslit ja pikslitiheduseks 326 PPI. Apple nimetab seda Retina ekraaniks, väites, et inimese silma võrkkest ei ole võimeline eristama üksikuid piksleid 30 cm kauguselt alates tihedusest 300 PPI.

Protsessor ja muutmälu[muuda | muuda lähteteksti]

1. ja 2. põlvkonna iPod Touchid kasutavad mõlemad ARM11 620 MHz protsessoreid, kus esimene on alakiirendatud 400 ja 412 MHz peale ning teine 533 MHz peale. Lisaks on mõlemas vaid 128 MB DRAM muutmälu.
3. ja 4. põlvkond sisaldavad 256 MB DRAM muutmälu ja on ARM Cortex-A8 protsessoriga. 4. põlvkonna iPod Touch jookseb sarnaselt iPhone 4-ga ja iPadiga uuel Apple A4 kiibil, mille protsessori kiiruseks iPadil on 1 GHz (iPodi ja iPhone'i protsessori kiirusi pole avaldatud).

Kaamerad[muuda | muuda lähteteksti]

4. põlvkonna iPod Touch on esimene iPod, millel on kaks kaamerat. Seadme tagaküljel asuv 0,7-megapiksline fikseeritud fookusega kaamera võimaldab salvestada 720p formaadis HD-videot kiirusega 30 kaadrit sekundis ja teha fotosid lahutusega 960x720[2]. Esipaneelil asuv VGA-kaamera on mõeldud FaceTime'iga Wi-Fi-võrgus videokõnede tegemiseks.

Andurid[muuda | muuda lähteteksti]

Kõik iPod Touchid on varustatud kiirendusanduriga, mis pöörab ekraanipilti seadme pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi.

4. põlvkonnaga lisandus ka güroskoop, mis võimaldab seadme liikumist veel täpsemalt määrata. Ekraani heledust reguleerib valgusandur, mis hindab ruumi valgusolusid ja seejärel muudab automaatselt ekraani heledust.

Tarkvara[muuda | muuda lähteteksti]

11. juulil 2008 avalikustati iPhone OS 2.0 tarkvara uuendus, mida sai osta ka iPod Touchile. See uuendus võimaldas 1. põlvkonna iPod Touchidele ligipääsu App Store'i, et alla laadida ja kasutada kolmanda osapoole rakendusi. Lisaks parandas see ka muid pisemaid vigu.
17. juunil 2009 avalikustati iPhone OS 3.0 tarkvara uuendus, mis oli sarnaselt iPhone OS 2.0-ga tasuline. Selle uuendusega avati Bluetoothi funktsionaalsus 2. põlvkonna iPod Touchidel ja võimalus vahetada faile ka teiste tootjate seadmetega.
21. juunil 2010 avalikustati 2. ja 3. põlvkonna iPod Touchidele uus ja tasuta iOS 4.0. Kuigi uuendus tõi kaasa multitegumtöö, kaustad rakenduste jaoks, taustapildid, iAd'i ja palju muud, siis 2. põlvkonna iPod Touchid jäid multitegumtööst, taustapiltidest ja Bluetooth-klaviatuuri toetusest ilma. iOS 4 ei toeta 1. põlvkonna iPod Touche ja ka edasine toetus on katkestatud.
25. novembril 2010 avalikustati iOS 4.2, mis on mõeldud 2., 3. ja 4. põlvkonna iPod Touchidele ja on saadaval tasuta. Uuendus tõi kaasa AirPrinti, AirPlay ja Find My iPhone'i (iPad, iPod Touch). Find My iPod on mõeldud vaid 4. põlvkonna iPod Touchile.[3]

Mudelid[muuda | muuda lähteteksti]

Mudel Pilt Mahtuvus Mälu Ühendused Esmaväljalase Minimaalne OS-i nõue Aku kestvus

(tundides)

1. põlvkond 8 GB
16 GB
128 MB USB
FireWire[4]
5. september 2007 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 22
Video: 5
32 GB 5. veebruar 2008
Esimene iPod, millel oli Wi-Fi tugi, puuteekraan, Safari veebibrauser, juhtmevaba ühendus iTunes Store'i ja YouTube'i. 32 GB versioon lisandus hiljem. iPhone OS 2.0 tõi võimaluse kasutada ka App Store'i, kuid see uuendus on tasuline. Alates iOS 4.2-st ei toetata uuemaid iOS versioone.
2. põlvkond 8 GB
16 GB
32 GB
128 MB USB 9. september 2008 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 36
video: 6
Esimene iPod Touch, millel on Nike+ kasutamise võimalus, helitugevusklahvid ja sisseehitatud valjuhääldi. Algselt varustatud iPhone OS 2.0-ga, millega kaasnes App Store'i kasutamise võimalus. Bluetooth oli algselt sisse ehitatud, kuid kasutada sai seda alles alates iPhone OS 3.0-st, mis oli tasuline uuendus. iOS 4 tuli tasuta uuendusena 21. juunil 2010, kuid lisas vaid piiratud valiku funktsioone.
3. põlvkond
32 GB
64 GB
256 MB USB 9. september 2009 Mac: 10.4
Win: XP
Heli: 30
Video: 6
Toodeti vaid 32 GB ja 64 GB versioone, mis tulid koos uuendatud riistvaraga, mida kasutati iPhone 3GS-is. Sisaldas Voice Controli ja VoiceOverit ning jõudis poodidesse koos mikrofoniga kõrvaklappidega. iOS 4 lisas multitegumtöö ja võimaluse vahetada avakuva taustapilti.
4. põlvkond 8 GB
32 GB
64 GB
256 MB USB 8. september 2010 Mac: 10.5.8
Win: XP SP3
Heli: 40
Video: 7
Kõige uuem iPod Touch uue Retina ekraaniga, ees asetseva kaameraga FaceTime'i jaoks ja tagaküljel oleva kaameraga, mis on suuteline jäädvustama 720p videot ja 960x720 fotosid. Lisaks on selles ka Apple A4 kiip, sisse ehitatud mikrofon ja 3- teljeline güroskoop.

Nõuded[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast uuena ostmist on vaja iPod Touch ühendada arvutiga algkonfigureerimiseks, andmefailide sünkroonimiseks ja tarkvarauuenduste installimiseks. Selle arvuti operatsioonisüsteem peab olema Mac OS X 10.4.10 või uuem, Microsoft Windows XP hoolduspaketiga SP2, Microsoft Windows Vista või Microsoft Windows 7. Ametlik Linuxi tugi puudub. Arvutil peab olema USB 2.0 port. Alates teisest põlvkonnast saab iPod Touche laadida vaid 5 V USB-kaabliga, samas kui varasemaid iPodi mudeleid (sh 1. põlvkonna iPod Touch) sai laadida ka 12 V FireWire-kaabliga.

Esmakordsel käivitamisel kuvatakse ekraanile iTunesi ja USB-kaabli kujutis, mis kaob alles siis, kui iPod Touch ühendatakse arvutiga, kus on paigaldatud iTunes. Et üle Wi-Fi iTunes Music Store'ist midagi osta, on tarvis iPod Touch uue või olemasoleva iTunes Music Store'i kasutajaga siduda.

Apple väidab, et iPod Touchi jaoks on vaja: iTunes 10 iOS 4.0 või uuema jaoks, iTunes 9.2.0.61 iOS 4.0.x või uuema jaoks, iTunes 8.2 iPhone OS 3.0.x või uuema jaoks, iTunes 8.0 iPhone OS 2.1.x jaoks, iTunes 7.6 iPhone OS 2.0.x või varasema jaoks ja USB 2.0 porti.

Muude tootjate rakendused[muuda | muuda lähteteksti]

Ainus ametlik viis muude tootjate rakenduste hankimiseks iPod Touchile on läbi Apple'i App Store'i, mis on üks osa iTunes Store'ist. App Store'i rakendus, mis lisandus alates iPhone OS 2.0-st, annab kasutajale võimaluse Apple'i serveritest vaadata ja alla laadida Apple'i heakskiidetud rakendusi ja vidinaid. Selliste rakenduste arendamiseks avalikustas Apple 6. märtsil 2008 oma tarkvara arenduskomplekti (SDK). iOS SDK võimaldab arendada rakendusi iPhone'ile, iPod Touchile ja iPadile ning testida neid simulaatoril, kuid rakenduste kasutamine seadmetes on võimalik alles pärast iOS Developer Programi[5] eest tasumist. Arendaja võib valida, kas määrata oma rakendusele soovitud hind, mille eest seda App Store'is levitatakse ja mille tuludest saab ta 70%, või pakkuda oma rakendust tasuta, mille eest ei pea ta rohkem midagi maksma.

Kohe pärast iPhone'i ja ka iPod Touchi turule jõudmist leidsid häkkerid viisi, kuidas seadmed TIFF-i ära kasutades lahti muukida[6]. TIFF-i ära kasutades paigaldatud rakendus võimaldab kasutajal alla laadida ja käivitada mitteametlikke kolmanda osapoole rakendusi. Sellised rakendused võivad kasutada ka Apple'i poolt ametlikult mitte toetatud funktsioone, näiteks multitegumtöö, avakuvale taustapiltide lisamine või protsendiline akuindikaator. Lahtimuukimine oli ainus viis kolmanda osapoole rakenduste kasutamiseks iOS 1.1.x-ga. Pärast iPod Touchi lahtimuukimist või teiste mitteametlike muudatuste tegemist ei kehti enam seadme garantii, kuid samas on võimalik algseadete taastamisega lahtimuukimine tühistada.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "iPod Touch Features". www.apple.com. Vaadatud 12. detsembril 2010.
  2. Zibreg, Christian. "Latest iPod touch only takes 960×720 resolution photos". www.geek.com. Originaali arhiivikoopia seisuga 2. detsember 2010. Vaadatud 12. detsembril 2010.
  3. "iOS 4.2 Software Update". www.apple.com/ios/. Vaadatud 12. detsembril 2010.
  4. "iPhone and iPod touch: Charging the battery". support.apple.com/. Vaadatud 12. detsembril 2010.
  5. "iOS Developer Program". developer.apple.com. Vaadatud 12. detsembril 2010.
  6. "JailbreakMe". www.jailbreakme.com. Originaali arhiivikoopia seisuga 13. august 2010. Vaadatud 12. detsembril 2010.