Helle Karis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Helle Karis (1970–1988 Helle Murdmaa; sündinud 4. veebruaril 1944 Vändras) on eesti filmilavastaja.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Helle Karis on mängufilmide režissöörina liikunud muinasjutu juurest mütoloogiasse ja sealt eksistentsiaalsete probleemide juurde. Muinasjutulis-mütoloogilise ainese toomist eesti mängufilmi on Vesta Reest ja Meelis Piller pidanud “epohhiloovaks”.[1] Helle Karist on nimetatud ka Eesti muinasjutufilmi emaks.[2]

Dokumentaalfilmide autorina on Helle Karis olnud isiksuse portreteerija. Ta on loonud filme tuntud ja tunnustatud intelligentidest, aga teda on huvitanud ka tavaarusaamadest erinevate vaadete ja alternatiivsete hoiakutega inimesed, nende elutunnetus ja käitumine. Karise kui televisioonirežissööri puhul on esile tõstetud tema ideerikkust ning soovi tõsta televisiooni kirjandussaated "enneolematule kõrgusele".[3]

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

Mängufilmid[muuda | muuda lähteteksti]

Dokumentaalfilmid[muuda | muuda lähteteksti]

 • "Rein Sepp – teejuht mütoloogiasse". Videoportreefilm. Režissöör Helle Karis, filminud: Peter Murdmaa, Jaak Kilmi, Madis Mihkelsoo, juhendanud: Rein Lillmaa, Ago Ruus, Arvo Vilu, Rein Pruul, helikujundus: Merike Vainlo [kasutatud katkendeid R. Wagneri ooperitest], helitehniline korrektsioon: Rein Urm, montaaž: Marek Toompere. – Video Beta SP, 50 minutit, värviline. - © Oriest Studio, ETV 1996.
 • “Päikest, Sass!” Portreefilm Vigala Sassist. Režii: Helle Karis, filmimine: Ago Ruus, Madis Mihkelsoo ja Peter Murdmaa, montaaž: Eero Karis ja Eero Tamre, helitöötlus: Roland Rand, toimetamine: Marko Piirsoo, muusika: Veljo Tormise ballaad “Raua needmine”. Video Betacam SP, 44 minutit, värviline. © Myth Film 2002.
 • Filmitsükkel “Contra mortem”. Portreefilmid Eesti arstidest. Režissöör ja produtsent Helle Karis-Murdmaa, operaatorid: Peter Murdmaa, Marko Piirsoo, monteerija ja muusikaline kujundaja Eero Karis, tegevprodutsent Maret Hirtentreu. © Myth Film 2002.
 1. “Dr. Andres Ellamaa”, 46 minutit
 2. “Dr. Maksim Lugovskoi”, 26 minutit
 3. “Dr. Ulvi Lettermo”, 26 minutit
 4. “Dr. Aadu Liivat”, 26 minutit
 5. “Dr. Ülo Zirel”, 26 minutit
 6. “Dr. Matti Tarum”, 26 minutit
 7. “Dr. Valdo Toome”, 26 minutit
 8. “Dr. Enn Jõeste”, 26 minutit
 9. “Dr. Jaan Tepp”, 26 minutit
 • "Dirigendi kõla". Portreefilm Eesti dirigendist Eri Klasist. Stsenarist Helle Karis, režissöörid Helle Karis ja Peter Murdmaa, režissööri assistent Marko Piirsoo, operaator Peter Murdmaa, produtsent Helle Karis, fototöötleja Lauri Laasik, helirežissöör Tiina Andreas (Film Audio OÜ), helioperaator Roland Rand, konsultandid Enn Säde, Marko Piirsoo, Lauri Laasik, Eero Raun ja Pearu Tramberg. DVCam, 70 minutit, mustvalge ja värviline. © Myth Film 2008.
 • "Pidu vihmas ja päikeses". Film on pühendatud Eesti üldlaulupeo XXIV aastapäeva legendaarsetele koorijuhtidele, kes ühendasid looduse stiihia laulu võimuga ja korraldasid suurejoonelise vihmaparaadi. Režissöörid Helle Karis ja Peter Murdmaa, operaator Peter Murdmaa, helirežissöör Tiina Andreas (Film Audio), monteerija Helle Karis. Tootja Myth Film, 2009.

Liikmesus[muuda | muuda lähteteksti]

Helle Karis on Eesti Audiovisuaalautorite Liidu liige [6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Vesta Reest, Meelis Piller. "Eesti kino kadunud põlvkond". (Otsi alapealkirja alt: Epohhiloovad muinasjutufilmid) Luup nr 21 (104), 18. oktoober 1999.
 2. Janar Ala. Trikkideta trikitav Nukitsamees Postimees, 16. mai 2010
 3. Juhan Saar. Valus naer (Mälestused), Tallinn: Faatum, 2005, lk 230. ISBN 9985-856-55-4
 4. Eesti filmiklassika: Nukitsamees eestifilm.epl.ee Vaadatud 10.05.2012.
 5. XI Eesti filmi päevad (Metsluiged) Vaadatud 9.05.2012.
 6. EAAL liikmed seisuga 1. jaanuar 2009 Vaadatud 9.05.2012.

Artiklid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]