Hans Christian Andersen

Allikas: Vikipeedia
Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen (2. aprill 1805 Odense4. august 1875) oli Taani kirjanik. Enim tuntud on tema muinasjutud (üle 200 jutu), kuid ta kirjutas ka reisikirju, kuus romaani, viiskümmend näidendit ja üle tuhande luuletuse.[1] Tema muinasjutte on tõlgitud 125 keelde[2] ning neist inspireerituna on loodud näidendeid, ballette ja filme.

Hans Christian Andersen sündis Taanis Odense linnakeses lihtsas perekonnas ainsa lapsena. Tema isa uskus ennast olevat kõrgklassi päritolu, kuid tõendeid sellele ei leitud. Kingsepast isal oli algharidus ning ta luges pojale ette lugusid "Tuhandest ja ühest ööst". Ema ei olnud haridust saanud ning töötas pesunaisena.[3] Isa suri 1816. aastal, ema abiellus paar aastat pärast seda uuesti. Hans saadeti kohalikku vaeste laste kooli, kus ta teenis ka elatist algul kanguri, hiljem rätsepa õpipoisina. Ta valmistas endale nukuteatri ning veetis palju aega nukkudele riideid meisterdades ja oma väljamõeldud näidendeid läbi mängides. Samuti luges ta palju.

14-aastasena siirdus ta Kopenhaagenisse, et leida tööd näitlejana. Kuninglikku Teatrisse ei tahetud teda algul võtta. Tuttavate abiga pääses ta lühikeseks ajaks õpilaseks balletikooli ning koorilauljaks kuni häälemurdeni. Ta saatis teatrile mõned oma näidendid, kuid need lükati tagasi. Andersenil õnnestus saada mõjuka riigiametniku ja Kuningliku Teatri juhi Jonas Collini soosing ning too kindlustas talle 1822. aastal õppekoha Slagelse ladinakoolis. Samal aastal oli ta avaldanud oma esimese teose "Ungdoms-Forsøg" pseudonüümi Villiam Christian Walter all (kombinatsioon William Shakespeare'i, Walter Scotti ja tema enda nimest). 1827. aastal pääses ta Kopenhaageni ülikooli.

Tema esimene näidend Kuninglikus Teatris etendus 1829. aastal. Järgmisel aastal ilmus esimene luulekogu.

Alates 1831. aastast reisis ta palju Euroopas ning kirjutas reisikirju.

Hans Christian Anderseni muinasjuttude esimene väljaanne "Lastele vestetud muinasjutud" ilmus 1835. aastal. Samal aastal ilmus ka tema esimene romaan "Improvisatoren", mis saavutas kiiresti rahvusvahelise edu.

Anderseni kuulsaimate kunstmuinasjuttude seas on:

Aastast 1967 tähistatakse Hans Christian Anderseni sünniaastapäeva rahvusvahelise lasteraamatupäevana.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. http://www.andersen.sdu.dk/vaerk/register/index_e.html
  2. Christian Wenande "Unknown Hans Christian Andersen fairy tale discovered" The Copenhagen Post, 13. detsember 2012
  3. Sven Hakon Rossel (1996). Hans Christian Andersen: Danish Writer and Citizen of the World. Rodopi. ISBN 9-051-83944-8

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]