Glenn Morris

Allikas: Vikipeedia
Glenn Morris
Sünniaeg 18. juuni 1912
Surmaaeg 31. jaanuar 1974 (61-aastaselt)
Amet kergejõustiklane
Medalikohad
Olümpiamängud
Esimene koht 1936 kümnevõistlus

Glenn Edgar Morris (18. juuni 191231. jaanuar 1974) oli USA kergejõustiklane, olümpiavõitja.

Morris sündis Colorado osariigis Simla lähedal oma vanemate rantšos, kus tegeldi hobusekasvatusega. Ta oli pere seitsmest lapsest vanuselt teine.

Juba lapsena oli Morris väljapaistev sportlane. Tema nimel püsis keskkooli rekord 220 m tõkkejooksus nelikümmend aastat. 1930. aastal astus Morris Colorado Põllumajanduskolledžisse, mis kannab tänapäeval Colorado Osariigi Ülikooli nime. Sealgi paistis ta silma paljudel aladel ja nimetati USA ülikoolide sümboolsesse kergejõustikukoondisse. Ta lõpetas kooli 1934 kraadiga põllumajanduses ja sotsioloogias.

Seejärel töötas Morris abitreeneri ja autode müügimehena ning hakkas ühtlasi valmistuma 1936. aasta suveolümpiamängudeks. 1936 püstitas ta USA olümpiakoondise katsevõistlustel maailmarekordi 7880 punkti, millega teenis ajakirjalt Newsweek tiitli "riigi uus raudmees".

Olümpiamängudel Berliinis ületas Morris iseenese maailmarekordi, kogudes 7900 punkti. USA saavutas kolmikvõidu.

Tema esinemine olümpiamängudel põhjustas mitu kuulujuttu. Näiteks räägiti, et Adolf Hitler ei lahkunud kordagi oma loožist ajal, mil Morris võistles. Samuti olevat sakslased pakkunud talle 50 000 USA dollarit, et ta jääks Saksamaale ja osaleks spordifilmides, aga Morris olevat keeldunud.

Saksa filmirežissöör Leni Riefenstahl kirjutas oma memuaarides, et olümpiamängude ajal ja pärast seda oli tal Morrisega afäär, mille Riefenstahl lõpetas sellepärast, et grafoloog andis talle Morrise kohta väga halvustava iseloomustuse. Riefenstahl väitis ka, et see suhe olevat alanud siis, kui Morris olevat saja tuhande pealtvaataja ees pärast kuldmedali võitmist tema pluusi lõhki käristanud ja tema rindu suudelnud. Tegelikult sai Morris üksnes medali ja loorberipärja Hitleri armukeselt Eva Braunilt tseremoonia käigus, mis kulges igapidi standardselt.

Morrise edu olümpiamängudel põhjustas lühiajalise kuulsusepuhangu. New Yorgis korraldati talle paraad konfettide ja lintide puistamisega ning Colorados tähistati tema võitu üle kogu osariigi. Samal aastal pälvis ta USA parimale harrastussportlasele määratava James Sullivani auhinna.

Morrise maailmarekord püsis 14 aastat. Alles 1950. aastal ületas tema kaasmaalane Robert Mathias selle rekordi.

Morris töötas lühikest aega NBC kommentaatorina. Ta mängis 4 mängu Ameerika jalgpallis Detroit Lionsi eest, kuid sai siis vigastuse, mis sundis ta spordist loobuma.

Morris mängis pisiosa ühes filmis ja sai seejärel peaosa 1938 ilmunud filmis "Tarzani kättemaks", saades juba neljandaks olümpiasportlaseks, kes Tarzanit mänginud. Film valmis ettevõttes Twentieth Century Fox. Ka filmi teine peaosaline oli olümpiavõitja, ujuja Eleanor Holm. Filmis lõi Tarzan naise, kelle nimi polnud Jane, vaid Eleanor, üle selle peigmehelt, kes oli tulnud Aafrikasse suuri metsloomi jahtima. Filmi arvustused mainisid nii filmi stsenaariumi rumalust kui ka näitlejaväljaõppeta Morrise liialdatud näitlemist. Morris sai ühe pisirolli veel, aga Holmile jäigi see film ainsaks, kus ta mängis kedagi peale iseenese.

19371940 oli Morris abielus Charlotte Edwardsiga, kellega kohtus kolledžis.

Morris töötas kindlustusagendina. Teise maailmasõja ajal astus ta USA mereväkke. Ta teenis dessantlaeva kaptenina ja sai haavata. Seejärel oli ta saadud psüühilise trauma tõttu mitu kuud mereväehaiglas ravil.

Pärast erruminekut töötas Morris tosin aastat USA Aatomienergia Komisjoni jaoks ehitustel lihttöölisena. Seejärel töötas ta aeg-ajalt parkla assistendina ja oli kuuldavasti alkohoolik. Oma elu viimased aastad elas ta Californias Menlo Parkis ning oli ravil sõjaväehaiglas Palo Altos, kus ta 1974 südameprobleemide ja muude tüsistuste tõttu suri. Ta on maetud Californiasse San Mateosse.

1967. aastal arvati Morris Colorado Spordikuulsuste Halli. Ta oli tseremoonial osalemiseks liiga haige, kuid ta kuulutati seal maailma suurimaks sportlaseks. Morris annetas hallile oma kuldmedali, mille hall omakorda koos teiste Morrise mälestusesemetega andis Simla keskkoolile. Keskkool annab tänapäevani välja iga-aastast Glenn Morrise auhinda saavutuste eest spordis ja õppetöös. Kool omakorda annetas Morrise medali 2011. aasta aprillis Colorado Osariigi Ülikoolile, kus see pandi vaatamiseks välja temanimelises õppehoones.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]