Vassili Golovnin: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
Resümee puudub
PResümee puudub
[[1806]] määrati ta [[luup|luubi]] "Diana" komandöriks. "Diana" oli tavaline metsaveolaev, mis Golovnini juhendamisel ehitati ümber luubiks, väikeseks kolmemastiliseks [[purjelaev]]aks. Golovnin oli siis [[leitnant|leitnandi]] auastmes ja Venemaa ajaloos polnud veel ette tulnud niisugust olukorda, kus nõnda madala [[aukraad]]iga isikule oleks usaldatud purjelaeva käsutamine, mis oleks sõitnud kaugemale [[Läänemeri|Läänemerest]]. Kuid austusest Golovnini kogemuste ja teadmiste vastu taganes mereministeerium sellest reeglist. Venemaa valitsus saatis "Diana" [[ümbermaailmareis]]ile, mille peamine eesmärk oli kaardistada [[Vaikne ookean|Vaikse ookeani]] põhjaosa, mille [[rannik]] kuulus tollal Venemaale nii [[Aasia]]s kui [[Ameerika]]s. Ühtlasi pidi laev mitmesuguseid materjale [[Ohhotsk]]isse toimetama.
 
"Diana" asus teele [[KroonlnnKroonlinn]]ast [[25. juuni]]l [[1807]]. [[27. veebruar]]il [[1808]] möödus ta [[Tristan da Cunha]]st ja [[20. aprill]]il 1808 jõudis [[Lõuna-Aafrika Vabariik|Lõuna-Aafrika]]s olevasse [[Simon's Port]]i sadamasse, mis tänapäeval asub [[Kaplinn]]a maa-alal. Seal sai meeskond teada, et Venemaa on vahepeal astunud liitu [[Prantsusmaa]]ga ja sõtta Suurbritanniaga ning seetõttu pidasid sadamavõimud laeva kinni, kuigi "Dianal" oli [[Suurbritannia valitsus]]e eriluba. Kaplinn saatis järelepärimise Londonisse, mida laevaga tegema peaks, aga aasta jooksul vastust ei saabunud, kuni oli selge, et vastust ei tulegi.
 
[[16. mai]]l [[1809]] põgenes "Diana" koos meeskonnaga, kasutades ära halba nähtavust ja soodsat tuult. On ka arvatud, et kohalikel võimudel sai küllalt sellest, et nad peavad vangivõetud meeskonda ülal pidama, ning organiseerisid selle põgenemise ise või vähemalt vaatasid sellele läbi sõrmede.

Navigeerimismenüü