Mine sisu juurde

Gardemariin

Allikas: Vikipeedia

Gardemariin (vene keeles гардемарин; prantsuse keeles garde-marine 'merekaardivägi') oli keiserlikul Venemaal aastail 17161917 mereväes mitšmanist madalam sõjaväeline auaste.

Aastatel 1716–1752 ja 18601882 oli gardemariini auaste riviauaste; ülejäänud ajal nimetati gardemariinideks mereväeõppeasutuste kasvandikke.

Auastme võttis 1716. aastal kasutusele Peeter I, et anda see Merekaardiväe Akadeemia (Академия морской гвардии) lõpetajatele, kes olid arvatud gardemariiniroodu (1718. aastast). Laevadel arvati gardemariinid "alamväelaste" hulka. Nad kandsid Preobraženski polgu vormi. Mereväemäärustiku järgi olid nad "в бою, как солдаты, в ходу, как матросы". Pärast praktilisi meresõite nooremgardemariini ja vanemgardemariini auastmes ülendati nad ohvitserideks. 1720. aasta mereväemäärustiku järgi ei olnud gardemariinide arv laevadel fikseeritud. Lahingu ajal kinnistati iga gardemariin mõne suurtüki juurde, kus ta aitas kanoniire. Ülejäänud aja täitsid nad madruse kohustusi, kuid neli tundi päevas olid nad kohustatud omandama teiste ametite kohustusi. Poolteist tundi päevas tegeles nendega tüürimees, 30 minutit sõdurite väljaõppega tegelev ohvitser, kes õpetas musketi käsitsemist, ühe tunni konstaabel või suurtükiväeohvitser, kes õpetas suurtükkidega ümberkäimist, ning ühe tunni kapten või mõni ohvitser, kes õpetas laeva juhtimist.

Aastal 1752 kaotati mereväeohvitsere ettevalmistavad õppeasutused ning nende asemel avati Peterburis Mereväekorpus (Морской корпус). Nüüd hakati gardemariinideks nimetama selle kasvandikke, kes olid õppinud kolm aastat. Esimeses gardemariiniklassis õpiti aritmeetikat, geomeetriat, trigonomeetriat, võõrkeelt ja mitmeid mereteadusi. Teisel ja kolmandal aastal õpiti erialaaineid, kusjuures kahel esimesel aastal olid suvekuud ette nähtud praktikale laevadel.

Aastast 1906 anti mereväekorpuse või mereväeinseneride kooli (Морское инженерное училище) lõpetajatele, kes olid suunatud laevapraktikale, laevagardemariini auaste. Pärast aastast praktikat sooritasid gardemariinid praktilised eksamid ning nad ülendati mitšmaniteks (laevaehitajad ja mehaanikud alamporutšikuteks. Laevagardemariinid, kes praktilisi eksameid edukalt ei sooritanud ning näitasid üles halbu meremeheomadusi ja halba ettevalmistust mereväeteenistuseks, vabastati teenistusest ning neile anti admiraliteediporutšiku auaste või X klassi tsiviilteenistuse auaste.

Pärast oktoobrirevolutsiooni gardemariini auaste kaotati.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]