Jehoova tunnistajad: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Eemaldatud muudatus 4833347, mille tegi Minnekon (arutelu)
Märgis: Eemaldamine
61. rida: 61. rida:
<ref name="c1dlp">Hääl Siioni vahitornist. Esmaspäev, 12. veebruar 1934, nr. 7, lk. 4</ref>
<ref name="c1dlp">Hääl Siioni vahitornist. Esmaspäev, 12. veebruar 1934, nr. 7, lk. 4</ref>
<ref name="GeQzy">[http://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/302011002 Jehoova tunnistajate aastaraamat 2011 lk 162–255]</ref>
<ref name="GeQzy">[http://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/302011002 Jehoova tunnistajate aastaraamat 2011 lk 162–255]</ref>
<ref name="19Tqj">[http://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/2011524 Vahitorn, 15. Juuli 2011, lk 15–19]</ref>
<ref name="fVfvS">[http://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/2013044 Vahitorn 15. Jaanuar 2013, lk 12–16]</ref>
<ref name="76lcx">http://www.aawa.co</ref>
<ref name="76lcx">http://www.aawa.co</ref>
<ref name="OXVW6">Endised Jehoova tunnistajad eestis http://www.tunnistaja.ee</ref>
<ref name="OXVW6">Endised Jehoova tunnistajad eestis http://www.tunnistaja.ee</ref>

Redaktsioon: 11. jaanuar 2018, kell 12:41

Fail:Jw headquart.jpg
Jehoova tunnistajate rahvusvaheline peakorter New Yorgi osariigis Warwickis.

Jehoova tunnistajad on 19. sajandil Ameerika Ühendriikidest alguse saanud ülemaailmne uususund, millel 2016. aasta seisuga oli maailmas üle 8,3 miljoni aktiivse liikme.

Jehoova tunnistajatel on millenaristlikud (usk tänase ühiskonna rikutusse ja selle jumalikku asendamisse uue rikkumatu ühiskonnaga), primitivistlikud (veendumus, et liikumine kujutab endast tagasipöördumist puhta algkristluse juurde) ja antitrinitaarsed (kolmainsuse doktriini eitamine) seisukohad. Õpetuste alustekstiks peavad Jehoova tunnistajad Piiblit. Kasutatakse enam levinud piiblitõlgete asemel oma tõlkekuju (Piibel. Uue maailma tõlge).

Nimi "Jehoova tunnistajad" põhineb kirjakohal "Teie olete minu tunnistajad, ütleb Jehoova" (Jesaja 43:10) ja võeti kasutusele 1931. aastal.

Jehoova tunnistajad on rangelt tsentraliseeritud juhtimisega hierarhiline organisatsioon, mida juhib tänapäeval seitsmest liikmest koosnev, New Yorgis paiknev vanemate kogu, millel on ainuõigus sõnastada ja muuta Jehoova tunnistajate õpetusi. Jehoova Tunnistajad on üle 8,3 miljoni [1] liikmed, kes tegelevad aktiivselt kuulutustööga[2], lisaks külastab nende kogunemisi enam kui 20 miljonit ja iga-aastasi mälestusteenistusi, millega mälestatakse Jeesuse surmat[3][4].

Jehoova tunnistajad annavad välja ajakirju Vahitorn (Watchtower, ilmub 297 keeles) ja Ärgake! (Awake!, ilmub 115 keeles), mõlemad ilmuvad ka eesti keeles.

Jehoova tunnistajate koosolekukohti nimetatakse kuningriigisaalideks.[5]

Piiblit tõlgendatakse sõna-sõnalt. Jehoova tunnistajad usuvad Kõikväelisse Jumalasse Jehoovasse, taeva ja maa Loojasse, ning tunnistavad tema loodud poega Jeesust Kristust. Nad eitavad kolmainsust, põrgutuld ja surematut hinge, pidades õpetust nendest algkristlikule õpetusele hiljem lisandunuks ja seda moonutavaks. Algse kristluse taastamise põhjendusel tarvitavad Jehoova tunnistajad omaenda piiblitõlget, milles on olulisi erinevusi teiste kristlike konfessioonide tõlgetest.

Nad on suitsetamise ja vereülekande vastu. Igal Jehoova tunnistajal on kaasas verekaart, mis keelab vereülekande. Arusaam tugineb piibli käsul hoiduda verest (Apostlite teod 15:20, 15:29), mida laiendatakse ka vereülekandele.[6][7]

Vahitorni publikatsioonides juhendatakse Jehoova tunnistajaid keelduma doonoritelt kogutud ja töödeldud täisvere ja/või selle nelja põhikoostisaine punaliblede, valgeliblede, vereliistakute või vereplasma ülekandest.

Vereülekandest keeldumise tõttu on Jehoova tunnistajatel olnud konflikte arstidega. 1997. aastal keelas Jehoova tunnistajast ema usulistel põhjustel arstidel teha oma reesuskonfliktiga sündinud tütrele vereülekannet, kolm päeva hiljem vastsündinu suri. Puhkes skandaal ja algatati kriminaalasi. Kohus aga vanemate ja arstide käitumises süüd ei leidnud ja nad mõisteti õigeks. 2010. aastal muudeti Eesti seadusandlust. Kui lapsele on vaja elu päästmiseks teha vereülekannet, vanemad seda aga mingil põhjusel ei luba, on nüüd loodud õiguslik protseduur, mis võimaldab arstidel vanemate keeldumist eirata.[8]

Kuna Jehoova tunnistajad keelduvad sõjaväeteenistusest ning riigilippudele auandmisest, on see tekitanud mitmetes riikides konflikte. Neid on taga kiusatud, nende tegevust on piiratud ja keelustatud. Samas on nende juriidiliste probleemide tõttu mitmes riigis muudetud ka inimõiguste alaseid seadusi.

Jehoova tunnistajaid on kritiseeritud piiblitõlgete, doktriini, seksuaalse kuritarvitamise ja liikmete sundimise tõttu. Kriitikute väitel on usu juhtkond autokraatlik ja totalitaarne.

Jehoova tunnistajad Eestis

Jehoova tunnistajate kuningriigisaal Harju maakonnas Kosel.
 Pikemalt artiklis Jehoova tunnistajad Eestis

15. juunil 1933 registreeriti Vahi-Torni Piibli ja Traktaatide Selts, mille tegevus lõpetati 18. juulil 1935. Seltsi süüdistati poliitilise propaganda levitamises (sh solvangud riigipea, kirikupeade ning Rahvaste Ühenduse aadressil) ja ärevuse tekitamises kuulutustega tulevasest sõjast. Seltsi juhtkonda süüdistati juhtnööride andmises keelatud kirjanduse peitmiseks, samuti selles, et seltsi välisriigi kodanikust töötaja oli solvanud riigipead, kaitseväe ülemjuhatajat ja luterliku kiriku piiskoppi, käskides ka põletada nende fotod. Leiti, et selline tegevus oli kahjulik rahvuslikele (ja rahvusvahelistele) huvidele ja avalikule korrale ning selts on kaldunud kõrvale registreeritud põhikirjast.

Pühapäeviti toimus raadios jehoovatunnistajate tasuline jutlusetund eesti, vene, soome ja rootsi keeles. Tallinna Jaani koguduse õpetaja Aleksander Sternfeldt protesteeris selle vastu Riigikogu rahaasjanduse komisjonis, väites, et liikumine on kiriku- ja riigivastane. Teedeministri abi Karl Jürgenson seletas, et ta pole neis jutlustes leidnud muud, kui mõttetust ja absurdsust, kuid ringhääling saab nende eest 800 000 senti aastas. Ka teised komisjoni liikmed leidsid üksmeelselt, et need jutlused on tõesti mõttetud ja rumalad ja ringhäälingul ei sobiks neid edasi anda isegi raha eest[9][10].

Endised Jehoova tunnistajad

Endised jehoova tunnistajad on mitmel pool maailmas loonud sekulaarseid vabatahtlike ühendusi ja organisatsioone, mille eesmärk ei ole kuulutada mingit religioosset sõnumit ega toetada ühtegi usuliikumist, vaid esitada endiste liikmete arvamust Vahitorni Ühingu ja Jehoova tunnistajate kohta[11]. Eestis on alates 2013. aasta lõpust tegev endiste ja praeguste liikmete ühendus, mis kajastab Vahitorni Ühingu ning selle ajaloo varjukülge, pakub tuge ja abi lahkunutele ja lahkuda soovijatele ning tõlgib ja avaldab välismaiste endiste Jehoova tunnistajate ühenduste infomaterjale[12].

Pildid

Vaata ka

Viited

  1. http://www.jw.org/et/jehoova-tunnistajad/
  2. "Lühiandmed — kogu maailm". Office of Public Information of Jehovah's Witnesses. While other religious groups count their membership by occasional or annual attendance, this figure reflects only those who are actively involved in the public Bible educational work [of Jehovah's Witnesses]. {{cite web}}: eiran teksti "http://www.jw.org/et/jehoova-tunnistajad/" (juhend); puuduv või tühi |url= (juhend)
  3. ""Jumala vaimu juhatus" Jehoova tunnistajate piirkonnakonvent". Ärgake!: 32. Juuni 2008.
  4. "Statistics at Jehovah's Witnesses official website, 2014".
  5. http://www.jw.org/et/jehoova-tunnistajad/kkk/jehoova-tunnistajad-kuningriigisaal/
  6. Mida ütleb Piibel vereülekannete kohta www.jw.org (vaadatud 13.04.2015)
  7. Miks Jehoova tunnistajad ei nõustu vereülekannetega? www.jw.org (vaadatud 13.04.2015)
  8. Arst võib lapse ravil vanema luba eirata, tervis.postimees.ee, 14. juuni 2010 (vaadatud 12.04.2015)
  9. Hääl Siioni vahitornist. Esmaspäev, 12. veebruar 1934, nr. 7, lk. 4
  10. Jehoova tunnistajate aastaraamat 2011 lk 162–255
  11. http://www.aawa.co
  12. Endised Jehoova tunnistajad eestis http://www.tunnistaja.ee

Viitamistõrge: <references>-siltide vahel olevat <ref>-silti nimega "19Tqj" ei kasutata eelnevas tekstis.

Viitamistõrge: <references>-siltide vahel olevat <ref>-silti nimega "fVfvS" ei kasutata eelnevas tekstis.

Kirjandus

Välislingid