Erinevus lehekülje "Idand" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Suurus jäi samaks ,  2 aasta eest
P
Idanemisel peavad [[varuorgan]]ites (idulehed, endosperm) lokaliseeruvad varuained [[mobiliseerumine|mobiliseeruma]], sest nad on idanditele ainsaks [[orgaaniline aine|orgaanilise aine]] allikaks seni, kuni nad ise hakkavad fotosünteesima. Toitekoe olulisemad varuained on [[sahhariid]]id, [[valk|valgud]] ja [[lipiid]]id.
 
Läbi seemnekesta tungib vesi seemnesse ja seemnes asuvasse idusse. Idu muutub aktiivseks, sünteesitakse [[mRNA]]-d ja [[giberelliinhape]]t. [[Reservaine]]d mobiliseeruvad. [[Nukleaas]]ide tegevuse tõttu vabanevad [[nukleiinhape]]test [[tsütokiniin]]id. [[Proteaas]]ide toimel suureneb [[aminohape]]te sisaldus ning [[trüptofaan]]ist sünteesitakse [[auksiinauksiinid]]id. Tsütokiniinid [[indutseerima|indutseerivad]] idus [[rakk]]ude jagunemist, auksiin ergutab venimiskasvu. Selle tõttu tungib kasvav idu läbi seemnekesta, sünteesides kesti lagundavaid [[ensüüm]]e [[pektinaas]]e ja [[tsellulaas]]e.
 
Esimesena väljub juur, siis [[koleoptiil]] (torujas kate kõrreliste lehtedel, kaitseb lehti seemnest läbitungimisel). Auksiin liigub [[raskusjõud|raskusjõu]] mõjul mõlema [[organ]]i alumisele küljele. Juurel ilmneb positiivne, koleoptiilil negatiivne [[geotropism]]. Geotropism on taime reaktsioon maakera [[raskuskiirendus]]ele; seemne idanemisel, olenemata tema asendist, suubub idujuur geotroopselt allapoole, iduvars aga ülespoole. Kui koleoptiil on mullast väljunud, hakkab diferentseeruma fotosünteesiaparaat. Sellega idanemisstaadium lõpeb.

Navigeerimismenüü