Erinevus lehekülje "Valgustusfilosoofia" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Tühistati kasutaja 193.40.178.190 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi 88.196.8.98.
(jj)
P (Tühistati kasutaja 193.40.178.190 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi 88.196.8.98.)
{{keeletoimeta}}{{toimeta}}
[[Fail:Lil Boosie.png|alt=see on ma ema|pisi|wow]]
'''Valgustusfilosoofia''' on inimmõistuse kõikvõimsuse ideest lähtuv filosoofia ja ajalõik Euroopa ühiskondlikus, poliitilises ja kultuurielus 17. sajandi II poolest 19. sajandi alguseni. Nimetus pärineb [[Immanuel Kant]]<nowiki/>ilt. Valgustusfilosoofia tõi kaasa tööstusliku pöörde, revolutsioonid, kodanluse esiletõusu ja loodusteaduste ning tehnika arengu. Tähtsamad valgustusfilosoofid olid [[David Hume]], [[Jean-Jacques Rousseau]], [[Voltaire]], [[Denis Diderot]] ja nad elasid valgustusajastul (1680-1780).
 
== Valgustusfilosoofia põhimõtted ==
== Valgus väga tark mudu ma ka väga 5 poiss! ma ema ka tupli ==
* Inimene on olemuselt arukas ja hea.
* Üldine optimism ja usk ühiskonna arengusse ehk progressi.
* Usk maailma mõistuspärasesse korrastamisse võimalikkusestchvcvõimalikkusest.
* Väärtustati mõistust ja hakkas murenema usk autoriteetidesse.
Valgustusfilosoofia kujunes valgustusideoloogiaks ([[humanism]], [[ratsionalism]], [[empirism]]) ja need on ka eraldi käsitletavad.
# Kõigi hinnangute peamine alus on inimmõistus. Sündis [[ratsionalism]], mille kohaselt tõsikindlate teadmiste aluseks on mõistus ja loogiline mõtlemine.
# Esiplaanile seati inimene oma vajaduste ja kirgedega. Inimese tähtsustamise, [[humanism]]<nowiki/>ga astuti kiriku vastu, mis nõudsid loobumist maise maailma mõnudest.
# Eraomandi kaitse (algselt feodaalse vägivalla vastu).'''pepu'''
 
== Uus mõtlemine Inglismaal ([[empirism]]) ==
76 032

muudatust

Navigeerimismenüü