Erinevus lehekülje "Mani" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 117 baiti ,  6 aasta eest
toim
P
(toim)
{{See artikkel| räägib manihheismi rajajast; skandinaavia jumala kohta vaata artiklit [[Máni]]}}
'''Mani''' (kr ''Manichaios''; ld ''Manes''; 14.04.216 - 276/277 m.a.j; sündis Tigrise äärses Mardinu linnas, Iraani riigis) oli [[manilus]]<nowiki/>eks nimetatud õpetuse ja [[usund]]<nowiki/>i rajaja. Mani elulugu on kirjas 4. sajandi Egiptusest pärit Kölni koodeksis. Iraanlane Mani kasvas üles zoroastrialasenazoroastrina ja liitus [[elkesaid]]<nowiki/>ega. 240 heideti ta välja ja ta elas mitu aastat [[India]]<nowiki/>s õppides tundma [[budism]]<nowiki/>i. Naastes [[Iraan]]<nowiki/>i hakkas end nimetama [[Jeesus]]<nowiki/>e apostliks ja Lohutajaks ("pühaks vaimuks"), kelle tulekut on lubatud [[Johannese evangeelium]]<nowiki/>is (16:7-8). Mani ühendas iraani <nowiki/>ja [[Platonism|platonistliku]] [[kahesusõpetus]]<nowiki/>ed. Ta levitas oma prohvetlust matkates [[Iraan]]<nowiki/>is, [[Kesk-Aasia]]<nowiki/>s ja [[India]]<nowiki/>s.
 
== Mani elu ==
Mani iraanlastest vanemad olid suursugust päritolu. Kahejõemaale saabusid Meediast. Mani ema nimi oli Marjam. Mani isa Pattak (kr Pattikos, ld Patecius) kuulus ristijate sekti[[sekt]]<nowiki/>i (pole selgevaieldakse, kas olid [[elkesaid]], [[mandalased]] või mingi juudikristlik[[Juudakristlus|juudakristlik]] ristijatesekt). Mani sai sekti liikmemsliikmeks juba nelja aastaselt.
 
Pärimuse järgi olevat Mani, kaheteistkümne aastaselt (u a 228/229 m.a.j) esmakordselt saanud ilmutuse. Ilmutuse mõjul hakkas Mani kritiseerima ristijate sekti kultust ja õpetust, ning nõudis muutusi. “Ristijad” ei võtnud teda kuulda aga temasse hakkasid uskuma isa ja sekti hulgast ka kaksteist 12 õpilast.
 
19. aprillil 240. a, sai Mani uue ilmutuse. Ta üritas “ristijate” usulahku reformida, aga heideti sealt välja. Mani lahkus koos oma isa ja poolehoidjatega ning asus Seleukia-Ktesifoni. Seal moodusts ta oma koguduse ja hakkas kuulutama Iraani riigis ja väljaspool.
 
== Mani õpetus ==
Mani õpetust ja usundit nimetatakse [[manilus]] ehk manihheism. Multikultuurses [[Sassaniidid]]e suurriigis oli lisaks iraani usundile zoroastrismile, levinud ka [[juutlus]], [[kristlus]], [[budism]] ja [[brahmanism]]. Mani pidas muinasiraani zoroastrismi, juutluse ja kristluse usundit üheks usuks. Mani õpetus sisaldas nimetatud usundite osi, aga manilus ei olnud erinevate usundite segu vaid iraani [[dualism]]<nowiki/>i ja platonismi filosoofia ühendus. Manilus oli ajaloos esimene teadlik katse luua universaalne usund. Manilust nimetatakse esimeseks gnostiliseks usundiks (religiooniks, varasemad olid väikesed rühmitused ja sektid). Gnoosis kujunes maailmausundiks pärast Mani õpetustõpetuse levitamist.
 
Mani õpetus sisu oli prohvetite ilmutuses, mida varem olid väljendanud [[Sett]] ([[Aadam]]<nowiki/>a järeltulija), [[Noa]], [[Enoš]], [[Eenok]], [[Seem]], [[Aabraham]], [[Buddha]], [[Zarathustra]], [[Jeesus]], [[Paulus]] ja nüüd Mani.
[[Kategooria:Religiooniteadus]]
3823

muudatust

Navigeerimismenüü