E-sport

Allikas: Vikipeedia
2014. aastal toimunud Dota2 turniir "The International"

Elektrooniline sport ehk E-sport (inglise electronic sports, eSports) on arvutimängudes üksteise vastu mängimine, mida harrastatakse ka võistlustel. Inglise keele mõjul on seda nimetatud ka "professionaalseks mängimiseks" (professional gaming), "e-spordiks" (e-sport) ja "küberspordiks" (cybersport).

E-spordina harrastatavad mängud on tavaliselt reaalajas toimuvad strateegia-, võitlus-, tulistamis-, või rallimängud. Tihti eristatakse mängijate seas kolme taset: amatöör, poolprofessionaal ja professionaal.

Üks esimesi riike, kus e-sport jõudsalt aremema hakkas, oli Lõuna-Korea. Arvatakse, et e-spordi tõus Koreas tulenes internetivõrkude ehitamisest pärast 1997. aasta Aasia finantskriisi. Samas oli finantskriisi ajal tohutu tööpuudus ja inimesed otsisid endale uusi ajaviiteid. Korea Espordi Ühing, mis on kultuuriministeeriumi osa, loodi 2000. aastal selleks, et edendada ja kontrollida e-sporti riigis.

E-sport, nagu nimes mainitud, on üks paljudest spordi vormidest. Erineb ta konventsionaalsest spordist siiski mitme eri omaduse poolest. Näiteks ei võistle e-sportlased üksteisega mitte reaalelus, vaid selleks valitud arvutimängus. Lisaks ei ole e-spordil midagi pistmist lihaste tugevuse, nõtkuse ega vastupidavusega. Selle asemel on paljudes e-spordi rühmades oluline lihasmälu, reaktsioon, kiire mõtlemine, taktika, ning nn rööprähklemine. Mitme aspekti pidev jälgimine, nende baasil järelduste tegemine ja lõpuks vastase ennetamine ja tema eemaldamine mängust tänu pika harjutamise tulemusel saavutatud lihasmälu abil on kujunenud e-sportlaste mõõdupuuks enamikus e-spordi vormidest.

2017. aastal jõudis e-spordi vaatajaskond ligi 385 miljoni inimeseni maailmas.[1]

Sarnasused ja erinevused tavaspordiga[muuda | muuda lähteteksti]

E-sport on pidevalt arenenud, ning sarnastunud konventsionaalse spordiga. Näiteks on e-spordi vaatajaskond 2015. aasta märtsi seisuga eeldatavalt võrdne võrkpalli vaatajaskonnaga ning eeldatakse, et 2017. aastaks on see võrdne ameerika jalgpalli vaatajaskonnaga. Lisaks on alates 2015. aasta teisest poolest kehtestatud kohustuslik dopinguproov suurematel turniiridel, kuna üks USA Counter Strike: Global Offensive-i profesionaane tiim "Cloud 9" leiti süüdi olevat Adderalli kasutamises turniiril.

Adderall on narkolepsia ja hüperaktiivsuse vastu kasutatav ravim, mis on ühtlasi tõhus stimulant ja nootroopikum. Peale keemilise dopingu on e-spordis ka omaette fenomen nn „Häkkimine.“ Häkkimine on mängija eneseteadlik mängu modifitseerimine programmi abil, mis annab temale, või tema tiimile eeliseid, mida vastastiim ei saa. Häkkimisega vahele jäänud e-sportlane saab enamusjuhtudel võistluskeelu, koos tema mängu konto sulgemisega. Tuntumad karistatud häkkerid on: Hovik „KQLY“ Tovmassien (Titan), Joel „Emilio“ Mako (TeamProperty), ning Gordon „Sf“ Giry (Epsilon Gaming). League of Legendsi E-spordi kategoorias pole häkkimine tuntud, ent seal on ebaviisaka käitumise eest võistluskeelu saanud paljud professionaalsed mängurid.

Suurimad e-spordi alad[muuda | muuda lähteteksti]

E-sport ei ole levinud vaid ainult ühes mängus, vaid neid on mitmeid, millest populaarseimad on:

Prantsuse tiimi "EnvyUs" logo
  • League of Legends (rekord 7,5mln samaaegselt mängivat inimest). Turniiridel võidetud raha: 23 568 570 $
  • Dota 2 (rekord 1,2 mln samaaegselt mängivat inimest). Turniiridel võidetud raha: 50 025 496 $
  • Counter-Strike: Global Offensive (rekord 819 000 samal ajal mängivat inimest). Turniiridel võidetud raha: 7 139 183 $

Enamus mängudes vallutavad e-spordi võistlusi hiinlased ja lõuna-korealased, kuid nende seas leidub ka eestlasi. Näiteks on mõjuka Dota 2 meeskonna Team Secret üks mängijatest 25-aastane eestlane Clement “Puppey“ Ivanov, kes on oma karjääri jooksul teeninud võistlustest $1,632,262.36. Hiljuti on kuulsust kogunud ka CS:GO's Robin "Ropz" Kool, kes liitus 2017 üpriski kuulsa meeskonna – Mousesportsiga. Lühikest aega tegutses "Counter-Strike: Global Offensive" alal ka Eesti tiim „OnlineBots“, ent kuna tiimi oskused olid maailmatasemest kaugel, olid nad sunnitud 2014. aasta lõpul pausi tegema. Alates 2015. aasta septembrist on „OnlineBots“ taas vähesel määral tegev ka suurtematel turniiridel, ent seni on tulemused olnud kesised.

2015. aastal pälvis tähelepanu ka Eesti ja Ühendkuningriigi Counter-Strike ühistiimi United Estonia (3 eestlast, 2 inglast) edu suurel maailmatasemel turniiril "ESL UK Premiership Season 2", kus võideti esikoht ning alistati Ühendkuningriigi parim tiim Infused seisuga 3-1.

Spordina harrastatavaid arvutimänge[muuda | muuda lähteteksti]

Turniirid ja üritused Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti e-spordi meeskond TEAM IIVI

Eestis korraldatavatest e-spordi teemalistest üritustest suurim on "TTÜ E-sport", mis sai alguse 2007. aastal. Kuigi 2007. aastal oli üritusel vaid käputäis külastajaid, on see tänaseks kasvanud juba 300 osavõtjani. „TTÜ E-sporti“ on seni korraldatud 2 korda aastas, kevadel ja sügisel. Traditsiooniliselt on tavaks olnud, et „TTÜ E-sport Sügis“ on mõeldud tudengitele, pakkumaks neile meelelahutust ja puhkust õppetööst, ent „TTÜ E-sport Kevad“ on avatud kõigile, kes aga kohale tulla soovivad.

Eesti suurimaks CS:GO võrgupeoks on interLAN, mis toimus järjekorras 7. korda 8.-10. detsembril 2017. Võrgupeo interLAN eesmärgiks on pakkuda lisaks mängurite ühismängimisele ka hariduslikku programmi, mille raames pakutakse praktikakogemust IT-st huvituvatele noortele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]