Counter-Strike: Global Offensive

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike Global Offensive.svg
Arendaja(d) Hidden Path Entertainment
Valve Corporation
Väljaandja(d) Valve Corporation
Levitaja(d) Steam
Seeria "Counter-Strike"
Mootor Source
Platvorm(id) Windows
OS X
Linux
Xbox 360
PlayStation 3
Väljalaskeajad 21. august 2012
Žanr mitmikmäng

"Counter-Strike: Global Offensive" (tihti lühendatud kui CS:GO) on internetipõhine esimese isiku tulistamismäng, mille töötas välja Hidden Path Entertainment, kuid nüüd haldab arendust Valve Corporation.

Tegu on neljanda mänguga "Counter-Strike'i" sarjas ja see ilmus Microsoft Windowsile, OS Xile, Xbox 360 ja Playstation 3-le 2012. aasta augustis. Linuxi versioon ilmus 2014. aasta septembris.

Mängus on vastamisi kaks meeskonda: terroristid ja eriüksuslased (Counter-Terrorists). Mõlema meeskonna eesmärgiks on vastaste elimineerimine ja mängukaartist sõltuva lisaülesande täitmine. Lisaülesanneteks võib olla pantvangide stsenaarium, milles eriüksuslased peavad pantvangid vabastama ja terroristid pantvange valvamine, või pommistsenaarium, milles terroristid peavad õhkima määratud kohas pommi ja eriüksuslased proovima ära hoida pommi paigaldamist või paigaldatud pommi kahjutuks tegema.

Mängitavus[muuda | muuda lähteteksti]

"Global Offensive", nagu enamik sarja "Counter-Strike'i" sarja mänge, on ülesehituselt ülesandepõhine internetis mängitav tulistamismäng. See tähendab, et kaks mängijate meeskonda, vastavalt terroristid ja eriüksuslased (Counter-Terrorists), täidavad mängurežiimist sõltuvaid ülesandeks, milleks võib olla näiteks pommi paigaldamine või kahjutuks tegemine ja pantvangide valvamine või vabastamine. Mängusisesed matšid koosnevad omakorda raundidest, ning iga raundi lõpus teenivad mängijad vastavalt oma sooritusele mängusisest raha, mida saab kasutada relvade ostmiseks järgnevates raundides.[1] Samas võtavad pahatahtlikud teod, näiteks oma tiimikaaslase tapmine, mängijalt raha vähemaks.[2]

Mängus on viis relvade kategooriat: vintpüssid (rifles), püstolkuulipildujad (sub-machine guns; SMG), raskerelvad (heavy), püstolid (pistols) ja granaadid (grenades). Kõikidel relvadel on erinevad omadused ja granaatidel erinevad mängusisesed efektid. Käsigranaat põhjustab näiteks vigastusi lähedal olevatele mängijatele, suitsugranaat tekitab mängijate katmiseks mõeldud suitsupilve, [3]

Mängurežiimid[muuda | muuda lähteteksti]

"Global Offensive" sisaldab kaheksat mängurežiimi: Competitive, Casual, Deathmatch, Arms Race, Demolition, Wingman, Flying Scoutsman ja Weapons Course.[4][5]

Competetive'is on vastamisi kaks viieliikmelist meeskonda ja kestab keskmiselt 45 minutit. Maksimaalselt võivad seda mängurežiimi kasutavad matšid venida kuni 1,5 tunni pikkuseks. Wingman on mängurežiim paarismänguks (2vs2), mis on mängitavuselt väga sarnane competitive'ile. Erinevusteks on veidi väiksemad mängukaardid (st tegevuspaigad), vähem raunde (15).

Casual ja Deathmatch on mängitavuselt vähem tõsised ning on mõeldud pigem harjutamiseks.[6][7] Arms race sarnaneb Gun game'iga, mis on figureerinud ka varasemates Counter-Strike'i mängudes. Selles mängurežiimis saab mängija iga kahe tapetud vaenlase järel uue relva ning eesmärk on jõuda esimesena järjestikus viimase relvani (kuldne nuga) ning tappa sellega üks mängija. Demoliation on vahepealne variant Arms race'ist ja Casual'ist, milles on mängijate eesmärk paigaldada või kahjutuks teha pomme, kuid uusi relvi on võimalik hankida vaid tappes teisi mängijad (sarnaselt Arms race'iga). Flying Scoutsman on režiim, kus mängijad on varustatud ainult täpsuspüssiga SSG 08 ja noaga.[5] The Weapons Course on üksikmängurežiim, mille eesmärk on aidata uutel mängijatel õppida granaatide ja relvade kasutamist ning pommide kahjutuks tegemist ja paigaldamist.[4]

E-sport[muuda | muuda lähteteksti]

CS:GO elukutseliste mängijate turniir 2016. aastal

CS:GO elukutseliste mängijate turniire kutsustakse Major’iteks. Major’itel on suured auhinnafondid, algselt 250 000 USA dollarit, kuid need on ajaga suurenenud. MLG Columbus 2016 oli esimene turniir, mille auhinnafond oli 1 000 000 USA dollarit.

Eesti tuntuim elukutseline CS:GO mängija on Robin Kool, mängijanimega "ropz", kes praegu mängib Saksamaa e-spordi klubis Mousesports. Ta on karjääri jooksul teeninud üle 269 000 dollari[8] ja valiti 2018. aasta maailma paremuselt 19. CS:GO mängijaks.[9]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Alistair Pinsof. "Review: Counter-Strike: Global Offensive". Destuctroid, 24. august 2012. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  2. kazac. "Money system in CS:GO explained". Natus Vincere, 17. veebruar 2016. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  3. Jamie Villanueva. "A guide to CS:GO’s weapons". Dot Esports. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  4. 4,0 4,1 Tom Senior. "Counter-Strike: Global Offensive patch adds Weapons Course and Zombie Mod support". PCGamer, 21. august 2012. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  5. 5,0 5,1 Jamie Villanueva. "Several maps and game modes permanently added to CS:GO as Operation Hydra ends". Dot Esports. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  6. Evan Lahti. "CS:GO competitive guide: your first match". PCGamer, 19. jaanuar 2015. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  7. Henry Stenhouse. "How to find the perfect CS:GO crosshair for you". PCGamer, 12. aprill 2017. Vaadatud 22. jaanuar 2019. Inglise keeles.
  8. "Robin "ropz" Kool - CS:GO Player". Esports Earnings. Vaadatud 1. veebruar 2019. Inglise keeles.
  9. Aleks Lesk. "Talendikas Eesti e-sportlane Ropz sai suure tunnustuse osaliseks". Postimees, 2. jaanuar 2019. Vaadatud 1. veebruar 2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]