Counter-Strike: Global Offensive

Allikas: Vikipeedia
Counter-Strike: Global Offensive
Arendaja Hidden Path Entertainment
Valve Corporation
Väljaandja Valve Corporation
Levitaja Steam
Seeria "Counter-Strike"
Mootor Source
Platvorm Windows
OS X
Linux
Xbox 360
PlayStation 3
Väljalaskeajad 21. august 2012
Žanr mitmikmäng

"Counter-Strike: Global Offensive" (tihti lühendatud kui CS:GO) on internetipõhine esimeses isikus tulistamismäng, mille töötas välja Hidden Path Entertainment, kuid nüüd haldab arendust Valve Corporation.

Tegu on neljanda mänguga "Counter-Strike'i" sarjas ja selle Microsoft Windowsi, OS X-i, Xbox 360 ja Playstation 3 versioon toodi turule 2012. aasta augustis. Linuxi versioon ilmus 2014. aasta septembris.

Mängus on vastamisi kaks meeskonda: terroristid ja eriüksuslased (Counter-Terrorists). Mõlema meeskonna eesmärgiks on vastaste elimineerimine ja mängukaardist sõltuva lisaülesande täitmine. Lisaülesanneteks võivad olla pantvangistsenaarium, milles eriüksuslased peavad pantvangid vabastama ja terroristid pantvange valvama, või pommistsenaarium, milles terroristid peavad õhkima määratud kohas pommi ja eriüksuslased proovima ära hoida pommi paigaldamist või paigaldatud pommi kahjutuks tegema.

Mängitavus[muuda | muuda lähteteksti]

"Global Offensive", nagu enamik "Counter-Strike'i" sarja mänge, on ülesehituselt ülesandepõhine internetis mängitav tulistamismäng. See tähendab, et kaks meeskonda, vastavalt terroristid ja eriüksuslased (Counter-Terrorists), täidavad mängurežiimist sõltuvaid ülesandeid, milleks võib olla näiteks pommi paigaldamine või kahjutuks tegemine ja pantvangide valvamine või vabastamine. Mängusisesed matšid koosnevad omakorda raundidest ning iga raundi lõpus teenivad mängijad vastavalt oma sooritusele mängusisest raha, mida saab kasutada relvade ostmiseks järgnevates raundides.[1] Samas võtavad pahatahtlikud teod, näiteks oma tiimikaaslase tapmine, mängijalt raha vähemaks võtta.[2]

Mängus on viis relvade kategooriat: vintpüssid (rifles), püstolkuulipildujad (sub-machine guns; SMG), raskerelvad (heavy), püstolid (pistols) ja granaadid (grenades). Kõikidel relvadel on erinevad omadused ja granaatidel erinevad mängusisesed efektid. Käsigranaat põhjustab näiteks vigastusi lähedal olevatele mängijatele; suitsugranaat tekitab mängijate katmiseks mõeldud suitsupilve; peibutusgranaat (decoy grenade) imiteerib mängija kõige tugevama relva heli; välkgranaat (flashbang) pimestab mõneks hetkeks selle plahvatuse poole vaatavad mängijad. Molotovi kokteil ja süütepomm aga tekitavad lühikeseks ajaks kaardi mingis osas tulekahju.[3]

Mängurežiimid[muuda | muuda lähteteksti]

"Global Offensive" sisaldab üheksat mängurežiimi: Competitive, Casual, Deathmatch, Arms Race, Demolition, Wingman, Flying Scoutsman, Dangerzone ja Weapons Course.[4][5]

Competetive'is on vastamisi kaks viieliikmelist meeskonda ja üks matš kestab keskmiselt 45 minutit. Maksimaalselt võivad selle mängurežiimi matšid venida kuni 1,5 tunni pikkuseks. Wingman on mängurežiim paarismänguks (2 vs 2), mis on mängitavuselt väga sarnane competitive'ile. Erinevusteks on veidi väiksemad mängukaardid (st tegevuspaigad), väiksem raundide arv (15).

Casual ja Deathmatch on mängitavuselt vähem tõsised ning on mõeldud pigem harjutamiseks.[6][7] Arms race sarnaneb Gun Game'iga, mis on figureerinud varasemates Counter-Strike'i mängudes. Selles mängurežiimis saab mängija iga kahe tapetud vaenlase järel uue relva ning eesmärk on jõuda esimesena järjestikus viimase relvani (kuldne nuga) ning tappa sellega üks mängija. Demoliation on vahepealne variant Arms Race'ist ja Casual'ist, milles on mängijate eesmärk paigaldada või kahjutuks teha pomme, kuid uusi relvi on võimalik hankida vaid tappes teisi mängijad (sarnaselt Arms Race'iga). Flying Scoutsman on režiim, kus mängijad on varustatud ainult täpsuspüssiga SSG 08 ja noaga.[5] Weapons Course on üksikmängurežiim, mille eesmärk on aidata uutel mängijatel õppida granaatide ja relvade kasutamist ning pommide kahjutuks tegemist ja paigaldamist.[4] Dangerzone on lahingukuninga mäng (battle-royale), kus mängitakse kuni 16 või 18 mängija vastu. Mängu alguses on kõigil vaid nuga ja tahvelarvuti, ülesandeks on leida endale relvi, raha, laskemoona ja muud varustus. Tahvelarvuti abiga on võimalik kõike seda raha eest osta, ostetud ese saadetakse seejärel mängijale drooniga. Raha saab mängus seda hoonetest otsides või erinevaid ülesandeid täites. Tahvelarvutiga saab teiste mängijate liikumist ka jälgida. Mängu võidab viimane ellujäänud inimene või meeskond.[8]

E-sport[muuda | muuda lähteteksti]

CS:GO elukutseliste mängijate turniir 2016. aastal

CS:GO elukutseliste mängijate turniire kutsutakse Majoriteks. Majoritel on suured auhinnafondid, algselt 250 000 USA dollarit, kuid need on ajaga suurenenud. MLG Columbus 2016 oli esimene turniir, mille auhinnafond oli 1 000 000 USA dollarit.

Eesti tuntuim elukutseline CS:GO mängija on Robin Kool, mängijanimega "ropz", kes praegu mängib Saksamaa e-spordi klubis Mousesports. Ta on karjääri jooksul teeninud üle 269 000 dollari[9] ja valiti 2018. aasta maailma paremuselt 19. CS:GO mängijaks.[10]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Alistair Pinsof (24. august 2012). "Review: Counter-Strike: Global Offensive". Destuctroid (inglise keeles). Originaali arhiivikoopia seisuga 1. jaanuar 2017. Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. kazac (17. veebruar 2016). "Money system in CS:GO explained". Natus Vincere (inglise keeles). Originaali arhiivikoopia seisuga 2. jaanuar 2017. Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. Jamie Villanueva. "A guide to CS:GO's weapons". Dot Esports (inglise keeles). Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. 4,0 4,1 Tom Senior (21. august 2012). "Counter-Strike: Global Offensive patch adds Weapons Course and Zombie Mod support". PCGamer (inglise keeles). Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  5. 5,0 5,1 Jamie Villanueva. "Several maps and game modes permanently added to CS:GO as Operation Hydra ends". Dot Esports (inglise keeles). Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  6. Evan Lahti (19. jaanuar 2015). "CS:GO competitive guide: your first match". PCGamer (inglise keeles). Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  7. Henry Stenhouse (12. aprill 2017). "How to find the perfect CS:GO crosshair for you". PCGamer (inglise keeles). Vaadatud 22. jaanuaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  8. "CS:GO goes Battle Royale and free to play". PC Gamer (inglise keeles). Vaadatud 2. märtsil 2020.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  9. "Robin "ropz" Kool - CS:GO Player". Esports Earnings (inglise keeles). Vaadatud 1. veebruaril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  10. Aleks Lesk (2. jaanuar 2019). "Talendikas Eesti e-sportlane Ropz sai suure tunnustuse osaliseks". Postimees. Vaadatud 1. veebruaril 2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]