E-etteütlus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

E-etteütlus on Vikerraadios 2008. aastast saati emakeelepäeva puhul korraldatav etteütlus, mille tekst loetakse ette raadios ning tuleb võistluses osalemiseks saata ära raadio kodulehel.

Osalejad jaotatakse nelja kategooriasse: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed[1]. 2015. aastal lisati eraldi kategooriana Eestist väljas elavad eestlased. Etteütluse tekst on kõigis kategooriates sama, kuid võitjad otsustatakse eraldi. Võidab osaleja, kes saadab kõige kiiremini täiesti korrektse teksti.[2]

Teksti koostavad eksperdid, kes annavad enne võistlust näpunäiteid ning kommenteerivad tulemusi raadioeetris. 2012. aasta teksti kirjutasid Tartu Ülikooli emakeeleõpetuse professor Martin Ehala, Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja ja vanemteadur Peeter Päll, ajalehe Postimees keeletoimetaja-korrektor Maris Jõks ning Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi liige, Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse vanemõpetaja Edward Kess[1].

2015. aasta e-etteütluse teksti koostasid Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja-vanemteadur Peeter Päll, Postimehe keeletoimetaja-korrektor Maris Jõks, Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse vanemõpetaja ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi liige Edward Kess ning Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik[3].

2011. aastal osales etteütluses 1070 võistlejat[2], 2012. aastal 3670[4], 2015. aastal 4225[5] ja 2018. aastal 6377.[6]

Alates 2018. aastast saab etteütlust esitada ka paberil.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]