Käsigranaat

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Käsigranaat ehk granaat on väike lõhkekeha, mis on mõeldud lähialal kasutamiseks. Granaadis on kergesti süttiv materjal või detonaator, mille abil kutsutakse esile lõhkeaine plahvatus.

On olemas erinevat tüüpe granaate, üldlevinud tüüp on plahvatav granaat, mis aktiveerub maaga kokkupuutel või kindla aja möödumisel. Granaadi vajalikud komponendid on põlev materjal ning süütesüsteem. Granaatide eesmärgiks võib olla plahvatuse esilekutsumine, tule levitamine, valguse andmine või suitsu tekitamine.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Granaadid on sõjapidamises olnud kasutusel sadu aastaid. Hiinlased leiutasid granaadi umbes 1000. aastal. Eurooplased disainisid enda versiooni granaadist 15.–16. sajandil. Esmase disaini järgi oli granaat metallist anum, mis oli seest täidetud püssirohuga. Sõdurid panid süütenööri põlema ning viskasid granaadi võimalikult kiiresti endast eemale. 18. sajandiks olid need relvad aegunud ja ei omanud enam tolle aja lahingutes olulist rolli.

Granaate hakati uuesti kasutama 20. sajandil. Esimeses maailmasõjas kasutasid sõdurid granaate vastaste kuulipildujate hävitamiseks.[2]

Granaatide tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Kildgranaadite eesmärk on tekitada kahju sellega, et granaadi killud lennutatakse igasse suunda laiali ja killud vigastavad granaadi lähedal olevaid isikuid ning objekte. Kildgranaate on kaht tüüpi: ründe- ja kaitsegranaadid. Ründegranaatidel on väiksem efektiivne raadius, et granaat ei kahjustaks enda mehi. Kaitsegranaatidel on efektiivne raadius suurem, sest see on mõeldud kasutamiseks olukorras, kus granaat visatakse välja kaevikust ja oma väed ei saa nii lihtsalt viga saada.

Valgustusgranaadid eraldavad granaadi aktiveerumisel valgust, mis võimaldab pimeduses paremini vastast näha.

Keemiline granaat on mitmeotstarbeline ja selle kasutustarve sõltub granaadi keemilisest komponendist. Seda kasutatakse süütajana, signaalina, treeningul või massirahutuste kontrolli alla võtmiseks.

Lisaks on veel olemas ka mittesurmavad granaadid, mida kasutatakse treeningutel või vastaste eksitamiseks.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Grenade Basics howstuffworks.com (vaadatud 21. mail 2015)
  2. How Grenades Work howstuffworks.com (vaadatud 21. mail 2015)
  3. Types of Hand Grenades armystudyguide.com, (vaadatud 21. mai 2015)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]