Christoph Haberland

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Christof Haberlandi mälestustahvel Riias

Christoph Haberland (läti Kristofs Hāberlands; 1. jaanuar 1750 Riia7. märts 1803 Riia) oli baltisaksa päritolu arhitekt.

Christoph Haberland alustas õpinguid 1765. aastal Riias oma ehitusmeistrist isa juures ning jätkas õppimist Berliinis ja Dresdenis. Aastatel 17891797 oli ta Riia linna ehitusmeister.

Haberlandi peetakse üheks varaklassitsistliku suuna teerajajaks Baltimaades. Christoph Haberlandi hoonetes põimuvad harmooniliselt hilisbarokk ja klassitsism.

Christoph Haberland rekonstrueeris aastatel 17781783 Riia toomkloostri ristikäigu idatiiva ning ehitas kapiitlisaali peale linnaraamatukogu, kus praegu tegutseb Riia Ajaloo- ja Meremuuseum.

Tema projekteeritud on Riias Ruthenbergi ja Cruse maja, lisaks hooned Cēsises, Liepājas ja Valmieras ning mitmed mõisad.

Ka Haberlandi projekteeritud kirikud olid uudse vormiga – valdavalt võlvimata ning liigendamata ovaalse põhiplaaniga. Tema projekteeritud on muu hulgas Alūksne kirik (17811788). Eestis on tema töödest teada Valga Jaani kirik (1787– pühitsetud 3.septembril1816) ja Võru Katariina kirik (projekt 1780; pühitsetud 1793).

Ta lõi Riias kohaliku linnapaleeliku elamutüübi, milles olid ühendatud varaklassitsistlik fassaad ja otstarbekas ruumiplaneering. Stiili analüüsides on järeldatud, et Haberlandi projekteeritud on ka elamu Pärnus Uue ja Pühavaimu tänava nurgal.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ajalooline Valga. Valga Muuseum, 1999