Philippe Hea

Allikas: Vikipeedia
Philippe Hea

Philippe Hea ehk Philippe III (prantsuse keeles Philippe le Bon; 31. juuli 139615. juuni 1467) oli Burgundia hertsog 1419–1467. Ta kuulus Valois' dünastia Valois-Burgundia kõrvalliini, mis valitses Burgundiat alates 1363. aastast. Philippe oli Jean Kartmatu poeg.

Philippe'i ajal oli hiliskeskaegse Burgundia hertsogkonna õitseng, tänu edukale välispoliitikale sai ta Prantsusmaast sisuliselt sõltumatuks ning samas säilitas sellega ka suhteliselt head suhted. Tema poliitika oli suunatud Burgundia kuningriigi loomise suunas, ent kuna ta riigi osad jäid lõhestatuks ning Prantsusmaa kuningriik seisis sellele sammule otsustavalt vastu, siis see ei õnnestunud.

Prantsuse kuninga ja Inglise-Burgundia poolt kontrollitud alad 1435. aastal.

Philippe sai troonile peale seda, kui ta isa ilmselt Prantsuse troonipärija käsul mõrvati. Seetõttu liitus ta 1420 Saja-aastases sõjas inglastega ning omandas järgnevalt suuri valduseid nii Prantsusmaal kui ka Madalmaades.

1435 sõlmis Philippe aga prantslastega Arras' leppe, millega liitus Prantsusmaaga inglaste vastu, saades vastutasuks täieliku sõltumatuse Prantsusmaast. Järgnevalt toetas Philippe aga troonipärijat Louis'd oma isa, kuningas Charles VII vastu ning püüdis temaga sõlmida liitu, mis tooks talle kuningatiitli. Kuid kui Louis XI 1463. aastal kuningaks sai, ei tahtnud ta sellest plaanist kuuldagi. Nii ei õnnestunud Philippe'l oma suurimat unistust ikkagi teoks teha. Ta oli end küll "Lääne suurhertsogiks" kuulutanud, kuid see tiitel ei rahuldanud teda.

1430 rajas Philippe uue rüütliordu: Kuldvillaku ordu ning plaanitses 1454 minna ristisõtta Osmanite riigi vastu, kuid ka see plaan ei teostunud kunagi.

Eelnev:
Jean Kartmatu
Burgundia hertsog
14191467
Järgnev:
Charles Südi