Alfamotoneuron

Allikas: Vikipeedia

Alfamotoneuronid ehk α-motoneuronid (ladina keeles motoneuron α) on selgroogsete loomade kesknärvisüsteemi motoorsed neuronid, mis paiknevad seljaaju eessamba hallaines ja ajutüves (kraniaalnärvide motoorsetes tuumades).

Alfamotoneuronite areng, anatoomia, morfoloogia, histoloogia, patoloogilised seisundid ja apoptoos võivad erineda nii liigiti, indiviiditi kui ka arenguastmeti.

Need arvukad kiire juhtivusega (40–80 m/s) müeliniseeritud motoneuronid reguleerivad vöötlihaste liigutusi ja mõjutavad lihaseid mitme regulatsioonisüsteemi (kortikospinaalne trakt, kortikobulbaarne trakt ja teised motoorsed traktid) kaudu. Et parandada juhtivust, katab alfamotoneuronite aksoneid paks müeliinikiht, mida toodavad nii oligodendrotsüüdid kui ka Schwanni rakud.

Motoneuronitest jõuavad signaalid lihasrakkudesse neuromuskulaarsete sünapsite vahendusel. Alfamotoneuron ja selle innerveeritavad vöötlihaskiud talitlevad koos ning moodustavad terviku, mida nimetatakse motoorseks üksuseks.[1] Alfamotoneuronite peamiseks neurotransmitteriks, mis kutsub esile vöötlihaste kokkutõmbe, on atsetüülkoliin.

Alfamotoneuroni rakukeha asub kesknärvisüsteemis. Iga alfamotoneuron innerveerib lihases aksonihaarade kaudu mitut lihaskiudu, kuid igasse lihasrakku läheb ainult üks akson.

Alfamotoneuroneid võidakse liigitada ka somaatilise närvisüsteemi hulka, kuna nende aksonid innerveerivad skeletilihaseid. Need motoneuronid saavad dendriidivõrgustiku vahendusel nii inhibeerivaid kui ergastavaid närviimpulsse kõikjalt suurajukoorest, väikeajust, sisekõrvast, nahast, kõõlustest, lihastest ja liigestest. Alfamotoneuronid toimivad närvi-lihase ühenduse kaudu vahetult lihasrakku.

Kui motoneuron saab kahjustada ja hävib ning teda ei asenda teine neuron, siis kõhetub neuron koos lihaskoega ja asendatakse sidekoega.[2]

Inimestel ja teatud loomadel seostatakse alfamotoneuronitega mitmeid motoneuronihaigusi, näiteks amüotroofset lateraalskleroosi.

Seljaaju alfamotoneuronid degenereeruvad ka polioviiruse põhjustatud lastehalvatusse haigestumisel, mille tagajärjel tekib lihaste halvatus.

Alfamotoneuron on kantud kehtivasse inimese tsütoloogia ja histoloogia standardsõnavarasse Terminologia Histologica.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]