Alfamotoneuron

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Alfamotoneuronid ehk alfamotoneuronid ehk α-motoneuronid (ladina keeles motoneuron α) on osade selgroogsete loomade kesknärvisüsteemi motoneuronite tüüp, mis paiknevad seljaaju eessamba hallaines ja ajutüves (mingi kraniaalnärvi tuumas).

Alfamotoneuronite areng, anatoomia, morfoloogia, histoloogia, patoloogia ja apoptoos võivad erineda nii liigiti, indiviiditi kui ka arenguastmeti.

Neid arvukaid, kiire juhtivusega (40–80 m/s) müeliniseeritud (ka Schwanni rakkude poolt) motoneuronid reguleerivad luustikulihaste liigutusi närvi-lihase ühenduste vahendusel ja mõjutavad lihaseid mitme regulatsioonisüsteemi (kortikospinaalne tee, kortikobulbaarne tee ja teised motoorsed teed) kaudu.

Alfamotoneuron ja tema innerveeritavad vöötlihaskiud talitlevad koos ning moodustavad terviku, mida nimetatakse motoorseks üksuseks.[1] Alfamotoneuronite peamiseks neurotransmitteriks, mis kutsub esile vöötlihaste kokkutõmbe, on atsetüülkoliin; ainet, mis põhjustaks nende lihaste lõtvumist, ei teata.

Alfamotoneuronite soomakeha asub kesknärvisüsteemis. Üks alfamotoneuron innerveerib lihases aksonihaarade kaudu (igasse lihasrakku ainult üks aksoni haru) mitut lihaskiudu.

Alfamotoneuroneid võidakse liigitada ka somaatilisse närvisüsteemi hulka kuuluvaiks, kuna nende aksonid innerveerivad ka skeletilihaseid. Need motoneuronid saavad dendriitvõrgustiku kaudu, kas otse või vaheneuronite kaudu, nii inhibeerivaid kui eksisteerivaid närviimpulsse kõikjalt suurajukoorest, väikeajust, sisekõrvast, nahast, kõõlustest, lihastest ja liigestest. Alfamotoneuronid toimivad närvilihase ühenduse kaudu vahetult lihasrakku.

Neuronite kahjustudes, kui need enam ei tööta ja töötavast neuronist uusi harusid ei tule ning need hävivad, motoneuronid koos lihaskoega kõhetuvad ja asendatakse sidekoega.[2]

Inimestel ja osadel loomadel seostatakse alfamotoneuronitega mitmeid motoneuronihaigusi, näiteks amüotroofset lateraalskleroosi.

Seljaaju alfamotoneuronid degenereeruvad ka polioviiruse põhjustatud lastehalvatusse haigestumisel, mille tagajärjel tekib lihaste halvatus.

Alfamotoneuronid on kantud kehtivasse inimese tsütoloogia ja histoloogia standardsõnavarasse Terminologia Histologica.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]