Aas-jürilill

Allikas: Vikipeedia
Aas-jürilill
Pinksterbloem.jpg
Taksonoomia
Riik: Taimed Plantae
Hõimkond: Õistaimed Magnoliophyta
Klass: Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts: Kapsalaadsed Brassicales
Sugukond: Ristõielised Brassicaceae
Perekond: Jürilill Cardamine
Liik: Aas-jürilill
Ladinakeelne nimetus
Cardamine pratensis
L.

Aas-jürilill (Cardamine pratensis L. subsp. pratensis) on ristõieliste sugukonda jürilille perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim.

Etümoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jürilille ladinakeelne nimi cardamine tähendab kressi.

Morfoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ta kasvab 40–60 cm kõrguseks. Lehed on 5 – 12 cm pikad ja neid on 3 – 15 tükki. Õisikud on 10 – 30 cm pikad, iga õie läbimõõt on 1 - 2 cm. Õiel on 4 kahvaturoosat, harva valget õielehte. Õied on väga nektaririkkad. Aas-jürilille viljaks on kupar. Taim talvitub risoomis.

Levila[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aas-jürilille levila on tsirkumpolaarne. Ta kasvab kõrgusel kuni 1700 m üle merepinna. Teda leidub kõikjal Euroopas, Põhja-Hiinas ja Koreas ning isegi Gröönimaal. Eestis on aas-jürilill tavaline.

Kasvukoht[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõige paremini kasvab vee läheduses. Teda kasvatakse aedades ilutaimena. Kanadas ja USA põhjaosas on ta aedadest vabasse loodusesse pääsenud ja naturaliseerunud.

Liigid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Varem käsitleti aas-jürilille kollektiivliigina (Cardamine pratensis), hiljem eristati kaks alamliiki Cardamine pratensis pratensis (aas-jürilill) ja Cardamine pratensis paludosa (hambune jürilill).

Kasutamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Taim sisaldab sinepiõliglükosiidi, mõruaineid ja C-vitamiini. Rahvameditsiinis kasutatakse aed-jürililleteed reuma ja teiste liigesehaiguste vastu, samuti neerude ja maksahaiguste korral.

Aas-jürilille nektarist toituvad koiduliblika valmikud. Seejärel muneb liblikas lillele oma munad ja röövikud toituvad taime rohelistest osadest. Teine putukas, kes aas-jürilillel elab, on harilik vahtlane (Philaenus spumarius).

2006. aastal oli aas-jürilill Saksamaa aasta lill. Saksamaal on ta ohustatud liik.