Nektar

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib õienektarist; mahlajoogi kohta vaata artiklit Nektar (mahlajook); jumalate joogi kohta vaata artiklit Nektar (jumalate jook)

Nektaripiisad viltja kurdlehiku õites

Nektar (ka mesineste, mesimahl) on magus vedelik, mis eritub taimede nektarinäärmetest ja millest mesilased valmistavad mett.

Nektari kogumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Õite magus nektar meelitab ligi putukaid. Kuna enamus taimedel asuvad nektarinäärmed õiepõhjas, puutub nektarijahil putukas vastu õie emakat ja tolmukaid. Tolmuterad kleepuvad putuka keha külge ning kuna putukad külastavad nekatri otsinguil mitmeid õisi, kanduvad tolmuterad õielt õiele. Putukate külaskäigud aitavad nii kaasa õite viljastamisele (tolmeldamisele). Nekatrist toituvad ka mitmed linnud, tuntuimad neist on kahtlemata koolibrid.

Nektari hulk ja koostis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nektari hulk ja koostis sõltub taimede õitsemise ajast, taimede kasvust ning õite asukohast taimel. Seda mõjutavad ka kasvutingimused, õhuniiskus, valgus, temperatuur, mullastik jms. Sõltuvalt mõjuritest võivad nektarid olla väga varieeruva koostisega. Olenevalt taimeliigist ja ilmastikust on nektaris 30–94% vett, 5–20% fruktoosi ja glükoosi, happeid, valke ja mineraalühendeid[1].

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Kilter, E, Mesilaste pidamine, Valgus, 1997, lk 13