Aaron T. Beck

Allikas: Vikipeedia
Aaron Temkin Beck
Sündinud 18. juuli 1921 (96-aastane)
Providence, Rhode Island, Ameerika Ühendriigid
Kodakondsus Ameerika Ühendriigid
Rahvus ameeriklane
Tegevusala psühhiaatria, kognitiiv-käitumuslik teraapia
Töökoht Pennsylvania Ülikool
Haridus Browni Ülikool
Yale'i Meditsiinikool
Autasud Grawemeyeri preemia psühholoogias (2004)
Lasker~DeBakey preemia (2006)

Aaron Temkin Beck (sündinud 18. juulil 1921 Rhode Islandis Providence'is) on Ameerika Ühendriikide psühhiaater, Pennsylvania Ülikooli psühhiaatriaosakonna emeriitprofessor. Teda peetakse kognitiiv-käitumusliku teraapia isaks ja tema välja töötatud teooriaid kasutatakse tänapäeval laialdaselt kliinilise depressiooni ravis. Ta on mitme enesekohase depressiooni ja ärevuse küsimustiku autor. Beck on ka Becki Kognitiivse Teraapia ja Uuringute Instituudi (Beck Institute for Cognitive Therapy and Research) emeriitprofessor ning Kognitiivse Teraapia Akadeemia (Academy of Cognitive Therapy) aupresident.

Becki tööd on mõjutanud Martin Seligmani kognitiivsete tehnikate ja harjutuste väljatöötamisel ja õpitud abituse teooria loomisel.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aaron Beck sündis Rhode Islandi osariigis Providence'is Vene juudi immigrantide perekonnas ning oli pere noorim laps. 1942. aastal lõpetas ta Browni Ülikooli magna cum laude. 1946. aastal sai ta Yale'i Meditsiinikoolis arstiteaduste doktori kraadi. 1950. aastal abiellus ta Phyllis W. Beckiga ning neil on neli last: Roy, Judith, Dan ja Alice. Tütar Judith S. Beck tegeleb samuti kognitiivse teraapia uuringutega ning on Becki Instituudi president.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

1960. aastate alguses arendas Beck Pennsylvania Ülikoolis töötades välja kognitiivse teraapia. Ta oli varem õppinud ja praktiseerinud psühhoanalüüsi. Beck viis läbi eksperimente, et uurida depressiooni psühhoanalüütilist ideed. Enda üllatuseks ei leidnud varasemad tõekspidamised tema katsetes kinnitust. Uurimuste tulemustest ajendatuna hakkas ta välja töötama uusi viise, kuidas depressiooni olemust mõista. Patsientidega töötades pani ta tähele, et neile olid omased spontaanselt ilmnevad negatiivsed mõtted. Ta nimetas neid kognitsioone automaatmõteteks ja avastas, et nende sisu võib jagada kolme valdkonda: negatiivsed mõtted iseenda, maailma ja tuleviku kohta. Tema meetod seisnes selles, et ta aitas patsientidel neid mõtteid ära tunda ja analüüsida. Automaatmõtetele tähelepanu suunamine aitas patsientidel realistlikumalt mõelda, nende enesetunne paranes ja käitumine muutus funktsionaalsemaks. Sellest alates on Beck ja tema kolleegid üle maailma uurinud sellist tüüpi teraapia efektiivsust erinevate häirete, näiteks depressiooni, bipolaarse häire, toitumishäire, sõltuvushäire, ärevushäire, isiksushäire jpm ravis. Hiljutistes töödes on ta keskendunud skisofreenia, piirialase isiksuse ja korduvate suitsiidkatsega inimeste kognitiivse teraapia arendamisele.

Beck on avaldanud üle 540 artikli ning olnud 25 raamatu autor või kaasautor. Ta on nimetatud üheks viiest ajaloo kõige mõjukamast psühhoterapeudist. Beck on mittetulundusühingu Kognitiivse Teraapia Akadeemia aupresident. See on organisatsioon, mis koondab üle 500 kognitiivse terapeudi üle maailma ning toetab kognitiivse teraapia hariduse ja teadusuuringute korraldamist, võimaldab teraapiaalase teabe jõudmist professionaalide ja laia auditooriumini ning tegeleb terapeutide koolitamise ja sertifitseerimisega.

Beck ei kuulu Ameerika Psühhoanalüütilisse Institutsiooni, sest ühing lükkas ta liikmetaotluse tagasi, tuues põhjenduseks välja järgneva: ajendatuna põhjusest, et ta on huvitatud ainult teaduslike uuringute läbiviimisest, viitab see sellele, et ta on mittepiisavalt analüüsitud. See otsus on siiani tema jaoks häiriv.

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

  • 7th Annual Heinz Award in the Human Condition
  • 2006 Lasker~DeBakey Clinical Medical Research Award
  • 2004 Louisville'i Ülikooli Grawemeyeri preemia psühholoogias

Becki koostatud küsimustikud[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Beck Depression Inventory" (BDI)
  • "Beck Hopelessness Scale"
  • "Beck Scale for Suicidal Ideation" (BSS)
  • "Beck Anxiety Inventory" (BAI)
  • "Beck Youth Inventories"