63 (Tallinna bussiliin)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hobujaama ümberpööramisringis

63 on Tallinna bussiliin, mis ühendab Priisle asumit Lasnamäel Kompassi asumiga Kesklinnas mõlemas suunas. Tänapäeval teenindab seda liini Tallinna Linnatranspordi AS VKO nr 3. Liin on käigus tööpäeviti intervalliga 15 minutit ja laupäeviti intervalliga 25 minutit; pühapäeviti liin ei tööta, kuna Priisle ja Kuristiku asumit teenindab ka bussiliin 5, millega saab sõita Pirita kaudu Hobujaama peatuseni. Bussiliin 63 avati 1. septembril 1988 ekspressina, kui Vormsi ja Kihnu tänaval ehitati tolle aja kohta luksuslikud merevaatega kortermajad. Pärast Eesti taasiseseisvumist muudeti bussiliin 63 ekspressist tavaliiniks, kuid 2005. aastani ei peatunud buss Kadriorus. Tööpäeviti sõidavad liinil lõõtsbussid, millest vähemalt kaks on madala põrandaga vaguniga; laupäeviti sõidavad lühikesed bussid ja madala põrandaga on neist ainult üks.

Marsruut[muuda | muuda lähteteksti]

Priisle–Maneeži[muuda | muuda lähteteksti]

Buss nr 63 alustab marsruuti Priisle asumis Kärberi tänava lõpust, kust pöörab Ussimäe teele ja peatub samanimelises peatuses. Sealt pöörab buss vasakule Priisle tänavale, kust liigub mööda teetõusu Narva maantee ristmikule. Esimene peatus Narva maanteel sellel suunal on Kelluka tee, kus saab ümber istuda bussidele 5 või 6. Liin sõidab mööda Narva maanteed V. Reinmanni tänava ristmikuni, kust algab ümberpööramisring.

Ümberpööramisring[muuda | muuda lähteteksti]

Ümberpööramiseks kasutatakse alates 2005. aastast liinil vastupäevasuunalist ringi, mille moodustavad V. Reinmanni, Gonsiori ja A. Laikmaa tänav. Enne 2005 kulges liin mööda Maneeži tänavat, kuid aga pärast seda liiklusmanöövri bussidel kiiresti läks katki pideva kiiruse ühendus (vanades bussides oli teine mehaaniline süsteem, kuid aga Tallinna viimane Ikarus 280 lõpetas töö 2003. aasta alguses). Tänu Hobujaama peatusele on sõitjatel mugav ümber istuda trammidele.

Maneeži–Priisle[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast lõpp-peatusest lahkumist kulgeb liin mööda Narva maanteed kuni ristumiseni Priisle teega, kust pöörab paremale Ussimäe tee suunas. Priisle-Ussimäe tee ristmikust kulgeb bussiliin Kärberi tänaval asuvasse lõpp-peatusse.

Tähtsad asutused[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinna bussiliiniga 63 on võimalik sõita näiteks Lauluväljakule ja Tallinna Ülikooli.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]