63 (Tallinna bussiliin)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hobujaama ümberpööramisringis

63 on Tallinna bussiliin, mis ühendab Priisle asumit Lasnamäel Kompassi asumiga Kesklinnas mõlemas suunas. Tänapäeval teenindab seda liini Tallinna Linnatranspordi AS Lasnamäe osakond (VKO nr 3). Liin on käigus tööpäevadel ja laupäeviti. Pühapäeviti liin ei tööta, kuna Priisle ja Kuristiku asumit teenindab ka bussiliin 5, millega saab sõita Pirita kaudu Hobujaama peatuseni.

Liin avati 1. septembril 1988 ekspressina, kui Vormsi ja Kihnu tänaval ehitati tolle aja kohta luksuslikud merevaatega kortermajad. Pärast Eesti taasiseseisvumist muudeti bussiliin 63 ekspressist tavaliiniks, kuid 2005. aastani ei peatunud buss Kadriorus. Tööpäeviti sõidavad liinil lõõtsbussid, millest vähemalt kaks on madala sisenemisega sõidukid; laupäeviti sõidavad lühikesed bussid ja madala sisenemisega on neist ainult üks.

Marsruut[muuda | muuda lähteteksti]

Priisle–Maneeži[muuda | muuda lähteteksti]

Buss nr 63 alustab marsruuti Priisle asumis Kärberi tänava lõpust. Sealt pöörab Ussimäe teele ja peatub samanimelises peatuses. Järgmiseks pöörab buss vasakule Priisle tänavale ning liigub mööda teetõusu Narva maantee ristmikule. Esimene peatus Narva maanteel sellel suunal on Kelluka tee, kus saab ümber istuda bussidele 5, 6, 29 ja 31. Marsruut jätkub mööda Narva maanteed V. Reinmanni tänava ristmikuni, kust algab ümberpööramisring.

Ümberpööramisring[muuda | muuda lähteteksti]

Ümberpööramiseks kasutatakse alates 2005. aastast vastupäevasuunalist ringi, mille moodustavad V. Reinmanni, Gonsiori ja A. Laikmaa tänav. Enne 2005. aastat kulges liin mööda Maneeži tänavat, kuid bussidel läks sageli katki pideva kiiruse ühendus (vanades bussides oli teine mehaaniline süsteem, viimane Tallinnas sõitev Ikarus 280 lõpetas töö 2003. aasta alguses). Tänu Hobujaama peatusele on sõitjatel mugav ümber istuda trammidele.

Maneeži–Priisle[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast lõpp-peatusest lahkumist kulgeb liin mööda Narva maanteed kuni ristumiseni Priisle teega ja pöörab seejärel paremale Ussimäe tee suunas. Priisle-Ussimäe tee ristmikust kulgeb bussiliin Kärberi tänaval asuvasse lõpp-peatusse.

Tähtsad asutused[muuda | muuda lähteteksti]

Bbussiliiniga 63 on võimalik sõita näiteks Lauluväljakule ja Tallinna Ülikooli.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]