Ülo Kiple

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ülo Kiple (1962[1]27. juuli 1989) oli vaimuhaige, kes sai 1980. aastail tuntuks oma seintele kirjutatud sõnumite ja üleskutsetega.

Teda on nimetatud ka eesti esimeseks grafitikunstnikuks, mis on aga vaieldav.

Tänaseks on enamik Ülo Kiple grafititest hävinud.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Ülo Kiple kasvas üles Riisipere lastekodus. Põhikooli lõpetamise järel asus ta õppima Kaarepere Sovhoostehnikumi, kuid jättis selle pooleli. Tal hakkasid ilmnema psüühilised häired. 1984. või 1985. aasta paiku hakkas ta levitama "haiguste ravi" sõnumit, mida ta kirjutas majaseintele ja plankudele.

Tema selle perioodi tüüpiline sõnum nägi välja selline:

Haiguste ravi. Kontrollitud. 1. Üksindus – magamistuba vaikuse, pimeduse, raadioga 2. Selts – elukoht kellegi juures 3. Priisöökla. Nendes tingimustes teatud biol. ajal avastab inimene “tee” tervisele. Au ja rikkus sellele kes avaldab selle tõe ajalehtedes.[2]

1988. aastal Ülo Kiple tekstide sõnum muutus. Üks tema tolle perioodi tekst nägi välja selline:

UFO. Riigid tühistavad teid iga minu tegevusega nad teavad ammu, et minul Ülo Kiplel on vead tühistatud, sest ma olen teie saadik kes on toonud maailmale hiigelkasumeid tõdedega. Teilt jumalad. Riigid on keelanud ka mul raha, kodu, armastuse, nad tahavad idiootlike tegude ja mõistetega mind hulluks teha. See loobugu võimust kes tahab jumalaid sõja süüdlasteks teha. Levitage. Maailma võim. 1–i või suureneva grupiga kes 11 ei tea. Keelata kõigil halb ja lubada head.

Üks tema tekst nägi välja selline: "Jaotada kogu maailma võim 1-isikutele, kes 11 ei tea. Keelata halb, lubada ainult hea. UFO-d, maailma liidrid, nõudke Eestile vabadust!"

Jumalatelt tõdede valem. See on sõnade variantidest mõtted. Ülo Kiple.

Levitage ufode tõde maailmale kiiresti

Idioodid maailma võimu tõega on võimatu võidelda

Lisaks tänavatel kirjutamisele, kirjutas Ülo Kiple kirju ka Mihhail Gorbatšovile. Need aga ei jõudnud väidetavalt kohale.

Ülo Kiplele tekkisid ka järgijad. Mitte kõikide "Haiguste ravi..." autorsust ei omistata Ülo Kiplele. Näiteks Järvamaal olid kirjad, mis soovitasid haiguste raviks baari ja viina – suure tõenäosusega ei olnud need Kiple tehtud.

1. septembril 1988 tabati Ülo Kiple, kui ta püüdis Tartu kaubamajast värvi varastada. Ta paigutati psühhiaatriahaiglasse. Saanud teada, et ta kavatsetakse suunata hooldekodusse, lõpetas Ülo Kiple elu enesetapuga.

Kujutamine kultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Ülo Kiple grafiti äratas omal ajal suurt tähelepanu. Temast on teinud laule ansamblid Onu Bella ja Öörahu, Kulo ning Taak. Kiplet on luuletuses tsiteerinud Merca. Ave Alavainu on kirjutanud Ülo Kiplest novelli "Rong katusel" (Looming 1993, nr 6, lk 744–758). Novell põhines küll autori fantaasial, mitte faktidel. Sellest novellist tehti dramatiseering, mille lavastas Tamur Tohver 1995. aastal teatris Endla. Ülo Kiple nimelist tegelaskuju mängis näitleja Tõnno Linnas.

Kiplest on luuletus "Kõigi Haiguste Ravi" portaalis Poogen.

1988. aastal valminud mängufilmis "Ma pole turist, ma elan siin" on stseen, kus üks peategelastest (Mart) loeb Ülo Kiple "haiguste ravi" grafitit ja arutleb, mida see tähendada võiks.

2011. aastal valmis Ülo Kiple loomingust inspireeritud lühimängufilm "Haiguste ravi" (stsenaristid ja režissöörid Raul Viitung ja Margus Univer).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vello Halling. "UFO-d käskisid". Edasi, 7. september 1988, nr. 205, lk. 4.
  2. Villu Päärt "Ajukirurgi uus patsient" Postimees, 28.04.2018, lk 3

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]