Tartu vana kaubamaja

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tartu vana kaubamaja.
Tartu vana kaubamaja, 14. juuli 2011.
Tartu vana kaubamaja hoonekompleksi lammutamine 7. märtsil 2014

Tartu Vana Kaubamaja oli 1966. aastal ehitatud hoone Tartus aadressil Riia tänav 2. Hoone arhitekt oli Uno Sisa. Kaubamaja avas uksed 20. detsembril 1966[1].

Algselt tegutses hoone 3-korruselises kõrgete lintakendega ja korrustevaheliste paneelidega osas Tartu Kaubamaja, Emajõe-poolses 2–3-korruselises tiibhoones oli majatarvete kauplus ja restoran Tarvas. Restorani kaunistas Elmar Kitse sgrafiitotehnikas figuraalkompositsioon (seoses hoone lammutamisega annetati Eesti Rahva Muuseumile[2]). Tiibhoone 2. korrusel olid Tartu Tarbijate Kooperatiivi ruumid. Tiibhoone oli viimistletud terrasiitkrohviga.

2005. aastal kolis Tartu Kaubamaja uude hoonesse teisel pool Riia tänavat. Pärast kolimist seisid kaubamaja ruumid mõnda aega tühjana, seal korraldati kunstinäitusi.

Tartu Vana Kaubamaja kaubamajaosas on tegutsenud spordiriiete, raamatu-mänguasjapood ja arvutustehnika kauplused, kellaparandus, videolaenutus ja -müük, tiibhoones veel üks spordipood, apteek ja fotopood. Restorani Tarvas asemel olid Ühispanga (hiljem SEB) kontor, Olympic Casino ja Tartumaa turismiarenduskeskus.

Tartu Vana Kaubamaja Riia tänava poolsele küljele paigutati infotabloo, mis näitas kella, kuupäeva ja temperatuuri.

2013. aasta algul teatas Tartu Tarbijate Kooperatiiv plaanist hoone aasta lõpuks lammutada. Selle asemele taheti rajada kuuekorruseline ehitis, millest poole võtaks enda alla kaubandus. Ülejäänud osas paikneksid büroopinnad ja hotell, ülemistel korrustel tahetakse avada ka päevaspaa.[3]

Vana Kaubamaja sulges uksed 28. detsembril 2013.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Maarius Suviste "Tartu vana kaubamaja sünd, hiilgus ja surm" Õhtuleht, 1. märts 2014, lk 12-13
  2. Kunstiteos eemaldati kaubamaja restorani seinalt ja viidi muuseumi Õhtuleht 04.02.2014
  3. Jaan Olmaru "Tartu vana kaubamaja aeg saab ümber" Postimees, 17.01.2013 (vaadatud 18. jaanuaril 2013)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]