Viru väljak

Allikas: Vikipeedia

Viru väljak on väljak Tallinna kesklinnas. Siin ristuvad Pärnu, Narva maantee ja Mere puiestee ning Vana-Viru tänav ja Viru tänav.

Väljakul asub ringtee. Seda läbivad kõik Tallinna trammiliinid.

Väljaku nime variandid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Kuni 1939 aastani Vene turg (vene Русскій рынокъ, Вшивый рынок; saksa Russischer Markt, Läusemarkt). Rahva seas kutsuti ka Täituruks.
  • 19391940 nimetati väljak Viru väljakuks.
  • 19401960 Stalini väljak (Teise maailmasõja ajal Wierländischer Platz).
  • 19601970 Keskväljak.
  • Alates septembrist 1970 kannab väljak taas Viru väljaku nime.[1]

Ehitised ja rajatised Viru väljaku piirkonnas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Purskkaev Viru tänava ja Pärnu maantee ristmiku juures kolmnurksel haljasalal
Metro Plaza

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Teenindusmaja (1999)

13. sajandi alguses ulatus Tallinna lahe rannajoon praeguse Viru ringini, kuid 14. sajandi alguseks oli meri nüüdse Viru väljaku kohalt taandunud. Viru väljaku piirkond oli toona savivõtukohaks ning selle järgi nimetati praegust väljaku idaküljel asuvat Viru tänavat veel 17. sajandi keskel saksa keeles lemstrate, leystrate ehk Savi tänavaks.

Tallinna linnamüüri Viru väravatest kagu pool väljaspool linna kaitserajatiste piire asunud aladel kujunes 1700–1710 rajatud Uue poolbastioni ja Strömbergi reduudi vahelise alale praegusest Sokos Hotell Virust edela poole lai lage ala, mille kirdepoolses osas oli heinamaa, edela poole asus linna puuhoov ja voorimeeste peatuskoht – Vene turg.

Aastatel 1872–1873 ehitati Vene turu lääneküljele Tallinna Linna Vabatahtliku Tuletõrje Seltsi pritsimaja ja turu põhjaküljel avati 1871. aastal Tallinna Aleksandri Gümnaasium.

Aastatel 1887-1888 ehitati väljakule arhitekt Konstantin Nymani projekti järgi Aleksander Nevski kabel. Selle pidulik nurgakivipanek oli 14. septembril 1887 (vkj). See pühitseti 14. novembril 1888 (vkj) Birkõs 17. oktoobril 1888 (vkj) toimunud raudteeõnnetuse ning keiser Aleksander III ja tema perekonna pääsemise mälestuseks. Kabel allus kuni 1894. aastani Tallinna Issanda Muutmise Peakirikule, hiljem Kuremäe kloostri Tallinna abikloostrile. Kabel lammutati 1920. aastate alguses.

Uue turu ja Vene turu vahelisel alal (1896. aastal kaotati turg vanalinnas Tallinna raekoja ees ja toodi Virumäe edelaosasse) hakkasid tegutsema pärast 1896. aastat ajutistes hoonetes mitmesugused lõbustusasutused – tsirkus, mehaaniliste liikuvate figuuride teater, näidati vahakujude kollektsioone, loomatopiseid, elusuuruse inimese mudeleid jne.

1902. aastal viidi Vene turult minema vanakraamiturg ehk “täika”, Suure Rannavärava bastionile, 1909. aastal aga toodi sinna üle seni Harju värava juures tegutsenud Heinaturg. Küttepuude, heinte, vilja ja puunõudega kaubitsejad täitsid platsi idakülje peaaegu Tartu maanteeni.

Vene turu piirkond 20. sajandi alguses

Ajaloolisest Vene turust, mis asus osalt Pritsimaja ja Viru vahel ja osalt Viru hotelli kohal on säilinud väljaku kahe külje hoonestus – pritsimaja ja Rotermanni kaubamaja, kahe ülejäänud külje hoonestus hävis 1944. aasta märtsipommitamises.

1930nendail aastail asus turu põhjapoolsel küljel liiniautobusside lõpp-peatus. Väljaku Narva maantee alguses praeguse Sokos Hotell Viru asukohal (Narva maantee 2) asus 20. sajandi esimesel poolel Tallinna Kunstimuuseum, mis hävines 1944 märtsipommitamises.

1950.-1959. aastatel asus Stalini väljakul maaliinide bussijaam (umbkaudu täna eksisteeriva Radisson BLU Hotel Tallinn kohal) ja selle taga tänase Kaubamaja tänava ja Rävala puiestee ristil tsirkus.

Väljaku idaküljele ehitati 1975. aastal Teenindusmaja, aga lõplikud mõõtmed sai väljak kui lammutati seda algselt Narva maanteel asunud 1909. aastal ehitatud neljakorruseline paekivist hoone (Narva maantee 4), mis algselt oli ehitatud koolihooneks (Beljajeva erakool), kus aastatel 19231931 tegutses I Vene eragümnaasium, kuid lõpus asus seal Punase Risti hoone ja lastepolikliinik ja lõunaküljele ehitati 1970–1972 Viru hotell ning Narva maantee alguses tegutsenud bensiinijaama kohal valmis ka Tallinna Postimaja. Hotelli, Teenindusmaja ja Tallinna Kaubamaja vana hoone vahel paiknes marsuuttaksode peatus.

2002. aasta suvel alustati Viru hotelli külje alla ja Narva maantee ja Laikmaa tänava nurgale, parkla asemele rajama uut kaubanduskeskust-Viru Keskust, mis valmis 2004. aastal.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Viru väljak – Päring kohanimeandmebaasist. Eesti kohanimed. Eesti Keele Instituut
  2. Hoone, kus 1872–1917 asus Tallinna Aleksandri Gümnaasium. Kultuurimälestiste riiklik register
  3. Pritsimaja. Kultuurimälestiste riiklik register

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]