Kenti prints Michael

Allikas: Vikipeedia
Kenti prints Michael 2008. aastal.

Kenti prints Michael (Michael George Charles Franklin Windsor; sündinud 4. juulil 1942) on Briti kuningliku perekonna liige, kuningas George V lapselaps.

Prints Michael ei täida oma nõo, kuninganna Elizabeth II eest regulaarselt kuninglikke kohustusi. Selle asemel juhatab ta enda audiitorfirmat ja tegeleb mitmesuguse kommertstööga. Ta on teinud ka dokumentaalfilme Euroopa kuninglikest perekondadest.

Sünd[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prints Michael sündis 4. juulil 1942 Buckinghamishire's. Tema isa oli Kenti hertsog, kuningas George V ja kuninganna Mary neljas poeg. Tema ema Marina oli Kreeka ja Taani prints Nicholase ja Venemaa suurvürstinna Elena Vladimirovna tütar. Printsil on vanem vend Edward ja vanem õde Alexandra. Briti monarhi lapselapsena meesliinis on tema tiitel sünnist Tema Kuninglik Kõrgus Kenti prints Michael.

Ta ristiti 4. augustil 1942 ning tema ristivanemad olid: Franklinn Delano Roosevelt, Haakon VII, Hollandi kuninganna Wilhelmina, Connaughti printsess Patricia, Hesseni ja Rheini printsess Victoria, Frederika Hanover ja Gloucesteri hertsog. Tema isa George hukkus lennuõnnetuses vaid kolm nädalat pärast poja ristimist.

Haridus ja sõjaväeteenistus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prints Michael õppis Sunningdale'i koolis ja Etoni Kolledžis, seejärel, 1961 astus ta Sandhursti. Ta teenis Saksamaal, Hong Kongis ja Küprosel. Ta läks armeest erru 1981, kandes majori kraadi. 1994 sai printsist Kuningliku Mereväereservi aukomandör. Lisaks on ta mitmete sõjaväeliste organisatsioonide president või patroon.

Karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuninglikud kohustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuningas George V neljanda poja kolmanda lapsena ei oodatud, et prints Michael täidaks kuninglikke kohustusi. Ta ei ole kunagi saanud parlamendilt rahalist toetust või kompensatsiooni. Tema vend ja õde seevastu täidavad kuninglikke kohustusi ning saavad ka vastavaid toetussummasid. Kuningliku perekonna liikmena saab prints küll kõikjal VIP-kohtlemist ning ta võib välismaal viibides kasutada Briti saatkonna meeskonda enda huvides. Kuni abiellumiseni kuulus printsile ka valitsuse poolt antud korter.

Prints on siiski esindanud kuningannat India, Küprose ja Svaasimaa riiklikel matustel ning olnud kuninganna asemik ka Belize iseseisvumispidustustel. Prints Michael toetab ka erinevaid organisatsioone ja heategevust.

Kommerts[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuna prints ei saa rahalist toetust, on kuninganna andnud oma nõusoleku tema töötamiseks kommertsettevõttes. Printsil on oma audiitorfirma ning tal on ärisid üle kogu maailma. Ta on ka kvalifitseeritud vene keele tõlk.

Abielu[muuda | redigeeri lähteteksti]

30. juunil 1978 abiellus prints Austrias, Viinis paruness Marie-Christine von Reibnitziga. Abielu oli vastuoluline, kuna printsi abikaasa oli katoliiklane ning ka lahutatud. Abielu kaudu pidi prints oma kohast troonipärilusjärjestuses loobuma, kuid säilitas koha kuningliku perekonna nimekirjas.

Tema abikaasa sai aga printsessiks ning on Tema Kuninglik Kõrgus Kenti printsess Michael (mitte Printsess Marie-Christine, sellist tiitlit kannavad sünnijärgsed printsessid). Printsil ja printsessil on kaks last, kes püsivad troonipärilusjärjestuses, kuna pole katoliiklased:

Vastuolud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nii prints kui printsess on meedia käest minevikus kritiseerida saanud, peamiselt seisnevad süüdistused selles, et paar kasutab oma kuninglikku seisust liialt ära ning kasutab seda kommertseesmärkidel. Kui avalikustati, et nad maksavad oma Kensingtoni palee korteri eest renti ainult £69 nädalas, nõudis parlamendisaadikute komitee, et nad välja tõstetaks. Kriitikud pöörasid vähe tähelepanu sellele, et paar ei saa mingeid kuninglikke hüvitisi.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]