Vikipeedia arutelu:Eesti 1000

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Päris äge oleks koostada samasugune nimekiri e-Eesti kohta. --Märt Põder (arutelu) 30. oktoober 2019, kell 16:09 (EET)

Mõned mõtted nimekirja kohta: --Minnekon (arutelu) 28. november 2019, kell 03:07 (EET)

 • Eesti vanausulised tuleks Keele ja rahva (Eesti vähemusrahvuste) alt liigutada Religiooni peatükki. Nad on religioosne rühm, millele pole ühtset rahvust või keelt.
 • Keele ja rahva peatükki sobiks ka üldartikkel Keeled Eestis.
 • Kui keelte hulgas loetleda juba nii väikseid keeli nagu mulgi ja kirderanniku murre, siis peaks seal olema vähemalt ka Vene keel Eestis, võib-olla ka ukraina keel Eestis või kuni seda pole, siis lihtsalt ukraina keel.
 • Kui midagi keelte peatükist eemaldada, siis Soome-ugri rahvad, Läänemeresoomlased ja Läänemeresoome keeled, sest need pole Eesti-spetsiifilised.
 • Miks osa haldusüksusi pole linkideks tehtud?
 • Eesti esiajaloo alla võiks lisada Tarandkalme (kõige Eesti-spetsiifilisem kalmetüüp). Kahe kivikirstkalme näite (Jõelähtme ja Hundikangrud) asemel piisab ühest või kivikirstkalme üldartiklist. Eesti viikingiaeg on liigne artikkel - siis tuleks raua-, pronksi- ja kiviaja kõik teised alajaotused ka välja tuua. Kui veel kuskilt koomale tõmmata, siis Liivimaa ristisõja all võib 4 eri lahingu asemel nimetada 1 lahingut (Madisepäeva on vast tuntuim-tähtsam).
 • Eesti lähiajaloo all tunduvad artiklid Soomusrongide Divisjon (miks 1 väeosa nii eriline?), Vabadusrist, Balti liit (ambitsioonikas plaan, aga sisuliselt vähetähtis), Jaanilinn (miks 1 linn teistest erilisem?) teistest märksõnadest vähemkaalukad ja võib välja jätta. Sinimägede lahing toimus Tannenbergi liinil - piisab kui 1 neist siin nimekirjas on. Puudu on Eesti Töörahva Kommuun ja artikkel Veebruari- ja Oktoobrirevolutsiooni järgse Eesti kohta (lähim vaste hetkeseisuga vist Kaksikvõim Eestis).
 • ENSV all on 12 näidet vastupanutegevusest, aga mitte midagi tolle aja üldistest arengutest või muudest sündmusest - proportsioon on väga paigast ära. Probleem on ilmselt see, et viimaste kohta polegi veel artikleid olemas. Vähemalt osa vastupanutegevuse artiklitest võiks koondada, nt lõpuosa sündmused Laulva revolutsiooni alla.
 • Tänapäevase ajaloo all ei tundu mulle üldpildis artiklid Skypest (Eestiga seos väike), lauluvõistlusest, küberrünnakuest, EstCubest ja eesistumisest nii tähtsad. Pronkssõduri asemel võiks olla Pronksiööd.
 • Kindlusehitiste all võiks Lõhavere asemel nimetada Varbola linnust - see oli olulisem.
Mul olid varem need kommentaarid miskipärast märkatamata jäänud.
 • Lõhavere asendasin Varbola linnusega.
 • Osa haldusüksusi pole lingid, kuna nad kordavad saarte nimekirjas olevaid üksusi (ehk linkimata on Hiiumaa, Vormsi, Kihnu, Muhu, Ruhnu ja Saaremaa vallad).
 • Artiklit "Keeled Eestis" polnud selle nimekirja koostamise asjal olemas. Nõnda see vahele jäi. Lisasin. Ühtlasi läks siis juurde ka "Vene keel Eestis".
 • Eemaldasin "Läänemeresoomlased". Samas tahaks mingit soomeugri komponenti ka sees hoida. Need artiklid ise on olulised ja kõik loetletu ei pea kitsalt Eestiga seonduma. Sellest tulenevalt teist kahte artiklit ei puutunud.
 • "Eesti vanausulised" on nüüd religiooni peatükis. Samas peaks sel juhul seal olema ehk ka "luterlus Eestis" ja "õigeusk Eestis". Niisiis lisasin "Õigeusu kirik Eestis" ja "Evangeelne luterlik kirik Eestis" (viimane vist küll vajab ümbernimetamist). Ei lisanud artiklit "Eesti Evangeelne Luterlik Kirik", sest ajalooline ülevaade näib olulisem (meil siin täna just religioosusega ei hiilata -- enne võiks kirjutada "ateism Eestis" või rääkida üldisest usuleigusest).
 • Tänapäeva osas on üldse keeruline midagi lisada. Ei ole nagu selliseid murrangulisi sündmusi, vaid rahulik areng. Aga mille kohta siis artikleid teeks? Lihtsalt tühjaks jätta oleks mage, sest tegelikult asju toimub. Seega peaks midagi leidma, mis olulisemaid arengud markeeriks. ENSV osas on kohati sama probleem.
 • Skype on Eesti iduettevõtluse esimene pääsuke ja sellisena võiks muidu ka selle teema artiklites seda asja käsitletud olla, sest sellest sai olulise arengutõuke kohalik iduettevõtlus. Seda ma seal kindlasti hoiaks. Eurovisiooni lauluvõistluse ja EL eesistumine on mõlemad nii või naa. Pronkssõdur sai valitud seepärast, et 1) selle kohta on palju rohkemates vikides artikleid ja 2) selle all saaks päritleda palju laiemat teemat (sh muidugi ka pronksiöid). Küberrünnakud sel hetkel ja sellisel kujul olid maailmas siis üsna tähelepanuväärsed ja need kasutas Eesti edukalt enda kasuks ära, muutudes selles vallas üheks eestkõnelejaks maailmas. ESTCube-1 on mõneti ka juhuslikum näida, et midagi võiks markeerida teaduse ja tehnika arengut ning üldise tähelepanu ja mõju mõttes on sellele keeruline konkurenti leida.
 • "Tarandkalme" lisandus ajaloo alajaotusse. Ajaloo alt võiks siis kolm tükki eemaldada, et taastada nimekirja 1000. Siin on hetkel hea mitu varianti, et mida kärpida. Täpsemaid soovitusi, et mis neist kõige väheolulisemad tunduvad? Või võtta juba kolme asemel viis välja ja lisada kultuuri jaotusse 2 uut kohta. Saaks numbrid taas natuke ümmargusemaks.
Ivo (arutelu) 4. jaanuar 2020, kell 02:07 (EET)