Vikipeedia:Soome-ugri artiklivõistlus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Soome-ugri artiklivõistlus Vikipeedias 2017[muuda lähteteksti]

LogoFU.jpeg

1. juunist 30. juunini 2017 toimus Vikipeedias soome-ugri artiklivõistlus, millega tähistatakse MTÜ Fenno-Ugria Asutuse 90 aasta juubelit. Fenno-Ugria Asutus on mittetulundusühing, mis arendab sidemeid soome-ugri rahvaste vahel, tutvustab ja propageerib hõimurahvaste kultuure ning loodushoidlikku ellusuhtumist, toetab soome-ugri rahvaste kultuuri, hariduse ja teaduse edendamist ning arendab soome-ugri rahvaste omavahelist suhtlemist ja läbikäimist muu maailmaga.

Mari naised
Eesti Ingerisoomlaste Liit

Fenno-Ugria nõukogu esimene koosolek peeti 27. mail 1927 Tallinnas, Aia tänav 12. Koosolek valis nõukogu juhatajaks Konstantin Pätsi, kes arvati põhimääruse järgi ka eluaegseks toetajaliikmeks, abideks Peeter Põllu ja Gustav Olliku, juhatuse esimeheks Aleksander Veiderma. Järgnevate aastate jooksul kujunes Fenno-Ugriast hõimuliikumise keskus Eestis ja sinna kuulus ligi 40 organisatsiooni. Alates 1929. aastast korraldati hõimupäevade üritusi. Nõukogude okupatsioonivõim likvideeris Fenno-Ugria 1940. aastal, kuid veel enne Eesti taasiseseisvuse lõplikku tunnustamist Fenno-Ugria Asutus taasasutati 30. mail 1991.

Seega möödub neil päevil 90 aastat Fenno-Ugria Asutuse rajamisest ja 26 aastat selle taastamisest. MTÜ Wikimedia Eesti kutsub sel puhul kõiki osalema artiklivõistlusel, mille eesmärgiks on kirjutada eestikeelsesse Vikipeediasse (mis augustis tähistab oma 15. sünnipäeva) artikleid soome-ugri väikerahvastest, nende kultuuri suurkujudest, mütoloogiast, rahvakunstist, geograafiast, etnograafiast ja keeltest, aga samuti nende rahvaste, kultuuride ja keelte uurijatest ja nendega seotud asutustest. Vikipeediast leiab ka jooksvalt täieneva loetelu temaatilistest artiklitest, mis seni puudu, aga osaleda võib ka omavalitud teemakohas(t)e artikli(te)ga. Osaleja võib ka täiendada olemasolevaid artikleid. Võistlusel osaleja peab lisama oma kasutajanime ja kirjutatud või täiendatud artikli nime vastavasse loendisse. Oma osalemisega saab igaüks anda panuse ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks projekti Miljon+, mille eesmärk on saada eestikeelsesse Vikipeediasse 1 000 000 artiklit.

Võistluse auhinnad panevad välja Fenno-Ugria Asutus, Wikimedia Eesti, Udmurdi Ühing Ošmes, Komi Kultuuriselts, Eesti Ingerisoomlaste Liit, Tallinna Mari Selts ja sponsorid.

Kui Sa ei ole varem Vikipeediale kaastööd teinud, võid alustada sissejuhatusest. Mõnele oma küsimusele võid leida vastuse ka korduma kippuvate küsimuste lehelt.

  • Võistlusega võib liituda, artikleid luua ja täiendada kogu võistlusperioodi jooksul.
  • Osaleda võivad kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete (kui Vikipeedia kasutajakontot veel ei ole, saab selle luua). Auhinna kättesaamiseks on oluline toimiva e-postiaadressi kasutajakontoga sidumine.
  • Kasutajanimi jätab osaleja anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile teatavaks teha.
  • Osalejatel tuleb oma kasutajanimi ning loodud või täiendatud artiklite pealkirjad kirja panna osalemistabelisse.
  • Hinnatakse eeskätt oskust koostada sidusat, hästi ja arusaadavalt sõnastatud põhjalikku, kuid ülevaatlikku entsüklopeedilist teksti, mis põhineb usaldusväärsetel viidatud allikatel. Eruditsioon, huvitav teemavalik, tõlkimisoskus, Vikipeedia nõuetele vastava vormistamise oskus jms ei ole peaauhinna määramisel otsustavad, kuid žürii võib määrata eriauhindu.
  • Artikleid kirjutatakse Vikipeedia põhimõtete ja reeglite järgi kasutajate koostöös. Lubatud ja oodatud on võimaluste piires teiste töö parandamine ja kommenteerimine, vajadusel teistelt nõu küsimine ja ühine arutelu. Hinnatakse nii uue teksti kirjutamist kui ka olemasoleva teksti toimetamist.
  • Ei hinnata mitte niivõrd artikli(te) lõplikku kuju, kuivõrd konkreetse kirjutaja panust artikli(te) kvaliteeti.
  • Artikkel peab olema varustatud allikaviidetega, plagiaat ei kvalifitseeru.
  • Artiklite kindlasse kategooriasse mahtumise pärast ei pea osalejad üleliia muretsema, peaasi, et töö soome-ugri temaatikaga seotud on. Kategooriad võtab žürii aluseks auhindade jagamisel ja ükski artikkel välja ei jää.

Head pealehakkamist ja teravat sulge!

Võistluse auhinnad panid välja Fenno-Ugria Asutus, Wikimedia Eesti, Udmurdi Ühing Ošmes, Komi Kultuuriselts, Eesti Ingerisoomlaste Liit, Tallinna Mari Selts ja sponsorid. Parimaid kirjutajaid autasustati soome-ugri kirjanike kongressil 23. augustil Tartus.

Esitatud artikleid hindas žürii koosseisus Natalia Ermakov, Jaak Prozes, Tõnu Seilenthal ja Sven-Erik Soosaar.

Võistluse parimad olid: