Vikipeedia:HELP

Allikas: Vikipeedia

HELP ehk Head Eesti Looduse Pildid oli eestikeelse Vikipeedia pildikogumisaktsioon koostöös ajakirjaga Eesti Loodus, mille käigus sooviti Vikipeediasse juurde saada uusi häid pilte, millel on jäädvustatud Eesti loodust. Parimatele pani auhinnad välja Eesti Loodus ning Photopoint. Toimumise ajaks oli 3. juuni kuni 3. oktoober 2010, kuid väärt fotod Eesti loodusest ning kõigest muust, millest Vikipeedias veel pilte pole, on alati oodatud.

Kokku lisati aktsiooni käigus 26 osavõtja poolt 507 pilti.

Peaauhinna – "Eesti Looduse" tellimuse ja aastaraamatu "Lehed ja tähed" – pälvisid kasutaja Hannu ning Olev Mihkelmaa. Kasutaja Hannu on ennegi lisanud Vikipeediasse kvaliteetseid suuremõõtmelisi pilte ning Olev Mihkelmaa paistis silma aktsiooni käigus suure hulga heade piltide lisamisega. Photopointi auhinnakupongid võitsid Ingvar Pärnamäe, Tauno Erik, Robert Reisman, Edgar Sepp, Romeo Koitmäe, Martin Koitmäe, Vaido Otsar ja kasutaja Avjoska.

Milliseid pilte otsitakse?[muuda lähteteksti]

Pildid võiksid vastata järgmistele kriteeriumitele:

  • Informatiivsus – pilt peab olema sobilik entsüklopeediasse. See tähendab, et fotol olev objekt, inimene, loom või nähtus peaksid olema kujutatud loomulikult ning kõige iseloomulikumast küljest. Pildiga kaasas käiv informatsioon peab olema piisav võimaldamaks sellel olevast õigesti aru saada (näiteks looma- või taimeliiki kujutava pildi infost peab välja tulema, mis liigiga on tegu ning soovitavalt ka see, kus ja millal ülesvõte tehtud sai).
  • Kvaliteet – nõutav on hea pildikvaliteet. Kujutatu võiks soovitavalt olla terav, värvid õige tonaalsusega, säritatud ning kadreeritud õigesti.
  • Suurus – pildi pikem külg võiks olla soovitavalt vähemalt 1200 px või enam. Suuruspiirang puudub – mida suurem, seda parem.
  • Õigused – pildiga peavad olema kaasas sobivad õigused nii Vikipeedias kui ka mujal kasutamiseks. Ei sobi kasutusõiguse piiranguga pildid.

Oluline ei ole piltide tegemise aeg ning eriti on oodatud fotod neil teemadel, millest hetkel kas pildimaterjali vähe või üldse pole. Inspiratsiooniallikana võib vaadata näiteks selliseid artikleid nagu: Eesti kaitsealade loend, Eesti soode loend, Eesti pankade loend, Eesti mägede loend, Eesti rändrahnude loend, Eesti jõgede loend, Eesti järvede loend, Eesti saared, Eesti mullastik, Eesti loomastik ja Eesti taimestik.

Üles laadida soovitame ainult enda fotosid, sest kellegi teise piltide lisamine vastava (soovitavalt kirjaliku) nõusolekuta on autoriõiguste rikkumine.

Näidispiltide galerii[muuda lähteteksti]

Mida saab sellest fotograaf?[muuda lähteteksti]

Fotograaf saab selle näol võimaluse enda arvutisügavustesse ununenud pildid taas välja otsida ning neid ka teistele eksponeerida. Paremad pildid jõuavad paljudesse artiklitesse ning Vikipeedias on loodud eraldi süsteemid paremate piltide tunnustamiseks. Selle kohta loe lähemalt viimasest alajaotusest.

Oktoobris valitakse lisandunud fotode seast välja parim, mille autorit premeeritakse Eesti Looduse aastatellimusega ning eriauhindadena läheb jagamisele ka Lehed ja Tähed raamatuid. Seda puudutav info täieneb tulevikus.

Photopointi poolt antakse aga neljale usinamale ning asjalikumale osavõtjale võimalus tasuta välja printida 100 fotot mõõdus 10*13 või 10*15 cm.

Oluline on aga see, et tegemist ei ole otseselt võistluse või mingi ühekordse aktsiooniga, vaid head pildid on Vikipeediasse alati oodatud ning nende lisandumine on hädavajalik vaba veebientsüklopeedia arenguks. Seega annab piltnik oma fotode üles laadimisega olulise panuse Vikipeedia arengusse ning aitab ühtlasi tutvustada Eesti loodust.

Tõenäoliselt lisandub ka järgmise, 2011. aasta, Eesti Looduse fotokonkurssi kavva Vikipeedia kategooria.

Kuidas pilte üles laadida?[muuda lähteteksti]

Wikimedia Commons on kõigi Vikipeediate ühine pildipank.

Piltide lisamiseks tuleks teha kasutajakonto Commonsisse (link "Log in / create account"). Küsitakse ainult, millist kasutajanime ja salasõna kasutaja soovib ning e-posti aadressi. Kasutajanime valik võiks olla põhjalikult läbi mõeldud, sest selle hilisem muutmine on tülikas. Nimes võivad esineda ka täpitähed, tühikud jms. Kasutajakontode liitmise abil on hiljem võimalik omavahel ühendada kõikidesse Vikipeediatesse ja Commonsisse loodud kontod. Konto seadete alt saab selle muuta eestikeelseks.

Piltide üleslaadimine käib ise nõnda, et tuleb vasakult menüüst valida "Laadi fail üles" ning sealt kinnitada, et fail on sinu enda loodud. Toimub ümbersuunamine pildi üleslaadimise lehele, kust saad sisestada selle juurde käiva info (mis on pildi, kus ja millal see tehti, kes on autor jne.). Tähelepanu võiks pöörata "failinimele vikis", mis peaks olema võimalikult informatiivne (see tähendab, et tuleks vältida "IMG031710637" stiilis nimesid) ning nimeksantav ei tohiks kattuda ühegi olemasoleva failinimega (kattumise puhul näidatakse hoiatust).

On väga oluline, et pilt oleks informatiivne. See tähendab, et me ei oota siin fotosid päikeseloojangutest või suvalisest liblikast, mida õnnestus aasa peal pildistada. Samuti ei tohiks olla liigset fototöötlust. Informatiivsuse alla läheb aga kindlasti ka see, mida kirjutatakse pildiinfo lahtritesse. See tähendab, et pildil olev taim või loom peaks olema täpselt määratud (ehk mis putukaliigi või õunapuu sordiga on tegu) ning kui fotoaparaadi ette on jäänud loodusvaade, siis oleks tarvis teada täpset asukohta, et seda pilti oleks võimalik mõnda artiklisse paigutada (pildiinfosse võib lisada isegi koordinaadid).

Lahtri juures "Kasutusluba" võib ära märkida, et nõuad foto kasutamisel väljaspool Vikipeediat autori nime äratoomist (teha seda inglise keeles). Ära unusta valimast ka sobivat kasutuslitsentsi.

Failide leidmise hõlbustamiseks peaks need olema kategoriseeritud. Kategooriaid saab lisada kõige alt, vajutades seal + märgile. Neid võib olla ka mitu ning sobivaid peaks olema võimalik leida Nature of Estonia või Geography of Estonia alt (näiteks Category:Endla Nature Reserve või Category:Glacial erratics in Estonia). Liikidele on veel eraldi kategooriad (näiteks foto hundist võiks kuuluda kategooriasse Canis lupus).

Küsimuste korral saad need esitada kasvõi siinse lehekülje arutelusse.

Mis piltidest edasi saab?[muuda lähteteksti]

Männikjärve raba Endla looduskaitsealal

Pilte tuleks koos kirjeldava tekstiga artiklitesse kanda ja seda saab teha kujul: [[Pilt:Männikjärve raba (2).JPG|pisi|[[Männikjärve raba]] [[Endla looduskaitseala]]l]] (see tekitab pildi, mida on kõrval näha).

Kui lisasid sellest üleskutsest ajendatuna uusi pilte Vikipeediasse, siis anna sellest kindlasti teada lehel Vikipeedia:HELP/Pildid, kus peaks moodustuma väike galerii juurde tulnud fotodest (see on ainuke võimalus nende üle arvet pidada). Protsess ise oleks muidugi väga lihtne, tuleb ainult märgete <gallery></gallery> vahele igale uuele reale kirjutada pildifaili nimi kujul "Pilt:Pildinimi.jpg" (ilma jutumärkideta). Enne salvestamist saab aga muudatust kontrollida "Näita eelvaadet"-nupu abil ning alles siis salvestada, kui on veendutud selle korrektsuses.

Nende seast parimad jõuavad kindlasti eestikeelse Vikipeedia esilehele nädala piltidena ning neid võidaks valida Commonsis kvaliteetsete või eeskujulike piltide hulka. Viimaste seast valitakse ka Commonsi aasta pilte.

Väga oluline on ka see, et lisandunud pilte saab kasutada teistes Vikipeediates ning need aitavad sellega maailmale tutvustada Eesti looduse ilu ning omapära.

  • Ivo Kruusamägi: "Head Eesti looduse pildid ehk Vikipeedia: HELP" Eesti Loodus, november 2010. Lk 42–45.

Välislingid[muuda lähteteksti]