Vikipeedia:HELP7

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
HELP pildikogumine ootab Sinu fotosid!
See pilt on üks ligi 2500 fotost, mis on varasemate aastate jooksul HELP pildikogumise käigus Vikipeediasse lisandunud. Autor: Vaido Otsar.

HELP7 ehk Head Eesti Looduse Pildid oli järjekorras seitsmes eestikeelses Vikipeedias toimunud pildikogumisaktsioon koostöös ajakirjaga Eesti Loodus, mille käigus soovisime Vikipeediasse juurde saada uusi häid pilte, millel on jäädvustatud Eesti loodust. Toimumise ajaks oli 1.–30. november 2016, kuid väärt fotosid Eesti loodusest ning kõigest muust, millest Vikipeedias veel pilte pole, oodatakse alati.

Eriti huvipakkuvad on fotod, mida saab teha ainult Eestis – meie oma järved, rabad, kaitsealad, väikesaared jms peame ikka ise üles pildistama. Suur osa lisatud fotosid jõuavad illustreerima paljusid Vikipeedia artikleid ning ühtlasi võib neid näha ajakirja Eesti Loodus veergudel ja Vikipeedia avalehel nädala piltidena.

Seitsmenda pildikogumise käigus lisatud pilte näed siit. Osalemisõpetus on leitav siit.

2016. aastal tõsteti esile Kristian Pikneri panust kvaliteetfotode lisamisel, keda premeeriti Eesti Looduse aastatellimusega.

Milliseid pilte otsitakse?[muuda lähteteksti]

Altja jõgi Lahemaal. Pilt lisati 2014. aastal ja see on tänaseks kasutuses 10 keeleversioonis ja 25 artiklis. Autor: Margus Opp.

Pildid peaksid vastama järgmistele kriteeriumitele:

  • Informatiivsus – pilt peab olema sobilik entsüklopeediasse ja sellega kaasas käiv informatsioon peab olema piisav võimaldamaks sellel olevast õigesti aru saada (näiteks looma- või taimeliiki kujutava pildi infost peab välja tulema, mis liigiga täpselt on tegu ning soovitavalt ka see, et kus ja millal antud ülesvõte tehtud sai).
  • Kvaliteet – nõutav on hea pildikvaliteet. Kujutatu võiks olla terav, värvid õige tonaalsusega, säritatud ning kadreeritud õigesti.
  • Suurus – pildi pikem külg võiks olla vähemalt 1600 px või enam. Suuruspiirang puudub – mida suurem, seda parem.
  • Õigused – pildiga peavad olema kaasas sobivad õigused nii Vikipeedias kui ka mujal kasutamiseks. Ei sobi kasutusõiguse piiranguga pildid. Sobilik litsents on näiteks CC BY-SA 4.0.

Oluline ei ole piltide tegemise aeg ning eriti on oodatud fotod neil teemadel, millest hetkel kas pildimaterjali vähe või üldse pole. Inspiratsiooniallikana võib vaadata näiteks artikleid nagu: Eesti kaitsealade loend, Eesti soode loend, Eesti pankade loend, Eesti mägede loend, Eesti rändrahnude loend, Eesti jõgede loend, Eesti järvede loend, Eesti saared, Eesti mullastik, Eesti loomastik ja Eesti taimestik.

Üles laadida soovitame ainult enda fotosid, sest kellegi teise piltide lisamine vastava (soovitavalt kirjaliku) nõusolekuta on autoriõiguste rikkumine.

Kontakt[muuda lähteteksti]

See foto lestakalast lisandus teisel HELP pildikogumisel 2011. aastal. Autor: Tiit Hunt.

Osalemisega seotud küsimusi saab esitada käesoleva lehekülje arutelusse.

Korraldamisega seotud küsimusi saab esitada Ivo Kruusamägile (telefon: 51913112 või e-post: ivo.kruusamagi ätt gmail.com).

Vaata ka[muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda lähteteksti]