Vikipeedia:HELP10

Allikas: Vikipeedia
Läbi aastate on HELP pildikogumise jooksul lisatud Vikipeediasse üle 3200 foto! Näiteks see foto Ahja jõest Kiidjärvel lisati eelmise HELP pildikogumise käigus 2018. aastal. Foto autor: Vaido Otsar.

HELP10 ehk Head Eesti Looduse Pildid on järjekorras kümnes eestikeelses Vikipeedias toimuv pildikogumisaktsioon koostöös ajakirjaga Eesti Loodus, mille käigus soovime Vikipeediasse juurde saada uusi häid pilte, millel on jäädvustatud Eesti loodust. Toimumise ajaks on 1.–31. oktoober 2019, kuid väärt fotosid Eesti loodusest ning kõigest muust, millest Vikipeedias veel pilte pole, ootame alati.

Eriti huvipakkuvad on fotod, mida saab teha ainult Eestis – meie oma järved, rabad, kaitsealad, väikesaared jms peame ikka ise üles pildistama. Suur osa lisatud fotosid jõuavad illustreerima paljusid Vikipeedia artikleid ning ühtlasi võib neid näha ajakirja Eesti Loodus veergudel ja Vikipeedia avalehel nädala piltidena.

Osalemiseks on vaja luua konto Vikipeedia keskkonnas, laadida pildid üles Wikimedia Commonsisse ja lisada siia teave selle kohta, mis fotosid sa lisasid. Põhjalikum osalemisõpetus on leitav siit.

Samaaaegselt pildikogumisaktsiooniga toimub oktoobris ka 20. Eesti Looduse fotovõistlus.

Milliseid pilte otsitakse?[muuda lähteteksti]

Altja jõgi Lahemaal. Pilt lisati 2014. aastal ja see on tänaseks kasutuses kokku 21 vikiartiklis 11 erinevas keeleversioonis. Foto autor: Margus Opp.
Sageli on HELP kampaania raames lisatud fotod olnud esimeseks fotoks paljudes artiklites. Näiteks see pilt Aidu karjäärist, mis lisati pildikogumisel HELP9, oli esimene antud kohas tehtud foto Vikipeedias ja on senimaani ka ainuke. Foto autor: Ilme Parik.

Pildid peaksid vastama järgmistele kriteeriumitele:

  • Informatiivsus – pilt peab olema sobilik entsüklopeediasse ja sellega kaasas käiv informatsioon peab olema piisav võimaldamaks sellel olevast õigesti aru saada (näiteks looma- või taimeliiki kujutava pildi infost peab välja tulema, mis liigiga täpselt on tegu ning soovitavalt ka see, et kus ja millal antud ülesvõte tehtud sai).
  • Kvaliteet – nõutav on hea pildikvaliteet. Kujutatu võiks olla terav, värvid õige tonaalsusega, säritatud ning kadreeritud õigesti. Pildikogumise nimeks on ikkagi head Eesti looduse pildid.
  • Suurus – pildi pikem külg võiks olla vähemalt 1600 pikslit või enam. Suuruspiirang puudub – mida suurem, seda parem.
  • Õigused – pildiga peavad olema kaasas sobivad õigused nii Vikipeedias kui ka mujal kasutamiseks. Ei sobi kasutusõiguse piiranguga pildid. Sobilik litsents on näiteks CC BY-SA 4.0, mille saab valida fotode üleslaadimisel.

Oluline ei ole piltide tegemise aeg ning eriti on oodatud fotod neil teemadel, millest hetkel kas pildimaterjali vähe või üldse pole. Inspiratsiooniallikana võib vaadata näiteks artikleid nagu: Eesti kaitsealade loend, Eesti soode loend, Eesti pankade loend, Eesti mägede loend, Eesti rändrahnude loend, Eesti jõgede loend, Eesti järvede loend, Eesti saared, Eesti mullastik, Eesti loomastik ja Eesti taimestik.

Üles laadida soovitame ainult enda fotosid, sest kellegi teise piltide lisamine vastava (soovitavalt kirjaliku) nõusolekuta on autoriõiguste rikkumine.

Osalemisega seotud küsimusi saab esitada käesoleva lehekülje arutelusse.

Korraldamisega seotud küsimusi saab esitada Ivo Kruusamägile (telefon: 51913112 või e-post: ivo.kruusamagi ätt gmail.com).

Välislingid[muuda lähteteksti]