Varas seaduses

Allikas: Vikipeedia

Varas seaduses[1] ehk õigustmõistev varas[2] (Venemaa pätislängis ka seaduslik varas; vene keeles вор в законе) ehk aus varas[viide?] (vene keeles честный вор) on professionaalse kurjategija kõrgeim "seisus" Venemaal ja venekeelses diasporaas endise NSV Liidu aladel ja mujal maailmas.

Nimetuse вор в законе (otsetõlkes 'varas seaduses') ligilähedane tähendus on: 'varas, kes järgib seadust', st kurjategija, kes kuuletub varaste koodeksile.

Nimetus tekkis NSV Liidu venekeelses kuritegelikus subkultuuris. Ehkki seda on peetud vaid Venemaale omaseks ja mujal maailmas analooge mitteomavaks nähtuseks,[3] on vargaid seaduses nimetatud ka vene ristiisadeks.

Seaduslike varaste kriminaalne subkultuur kujunes NSV Liidu kinnipidamisasutustes 1930.–1950. aastail. Subkultuuri keskne mõiste on varas (вор, vor), millega tähistatakse elukutselist kurjategijat, kes järgib varaste maailma norme ja traditsioone ja on kuritegeliku elulaadi aktiivne propageerija. Reeglitest ja rituaalidest kinnipidajaid nimetati ka seadusetundjateks (законники, zakonniki). Kriminaalse subkultuuri esindajaid nimetati varasteks ennekõike sellepärast, et enamik neist olid algselt salajasi vargusi toime pannud taskuvargad ja taskuvargaid peetakse kõrgeima kvalifikatsiooniga elukutselisteks kurjategijateks.

Staatusega kaasnevaks kurioosumiks on nõue, et varga seisusse tõstetud isik ei tohi eitada ega varjata oma kuuluvust seaduslike varaste seisusse[viide?].

Seadusliku varga osaks on juhtida kriminaalse maailma asju ja lahendada seal ettetulevaid tülisid.[2] Harilikult on nende pidada ka ühiskassa (общак, obštšak).[2]

Vargad seaduses ei ole ühtne kriminaalne grupeering – nende keskel toimub erinevate rühmituste, nagu "seadusetundjad", "mustad" ja "punased", "slaavlased" ja "kaukaaslased", "ruutud" ja "potid", vaheline lakkamatu võitlus võimu pärast –, kuid just nemad täidavad Venemaal koordineerivat funktsiooni, mis tagab organiseeritud kuritegevuse süsteemi stabiilsuse[4].

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

NSV Liidus püüti seaduslike varastega võidelda 1950. ja 1960. aastail, kus drastilisi meetmeid kasutades see eelkõige kinnipidamiskohtades ka õnnestus – seaduslikud vargad koondati üksikuisse kinnipidamiskohtadesse (nt eriti range režiimiga vangla Valge Luik, Белый лебедь).

NSV Liidu ja Venemaa tunnustatud organiseeritud ja professionaalse kuritegevuse eksperdi Aleksandr Gurovi hinnangul koondus organiseeritud kuritegevus eeskätt Nõukogude Liidu lõunapiirkondadesse ja metropolidesse. Organiseeritud kuritegevuse leviku seisukohalt paistsid silma Usbekistan, Tadžikistan, Türkmenistan, Kasahstan, Kõrgõzstan, Aserbaidžaan, Armeenia, Kabardi-Balkaaria ja Põhja-Osseetia, Habarovski ja Krasnodari krai, Moskva linn ning Moskva oblast, Rostovi oblast, Irkutski oblast, Kaasani linn ja Tatarstan, Odessa oblast ning Dnepropetrovski oblast.

Mujale endise NSV Liidu aladele, peamiselt Moskvasse, on siirdunud hulgaliselt seaduslikke vargaid, kriminaalseid autoriteete ja teisi professionaalseid kurjategijaid kahest Gruusia suurimast linnast, Thbilisisist ja Khuthaisist.[5]

Seisusse tõstmine[muuda | muuda lähteteksti]

Seadusliku varga tiitel võidakse anda kurjategijaile, kes vastavad kuritegelikus subkultuuris kehtivatele nõudmistele: omavad mõjuvõimu ("autoriteeti") oma käitumise ja tegevusega, on kohtulikult karistatud ning kelle kandidatuur on kinnitatud teiste seaduslike varaste poolt varaste kokkutulekul (воровская сходка, vorovskaja shodka). Seaduslike varaste kokkutulekul järgneb kandidaadi heakskiitmisele tema nn "kroonimine" (коронование, koronovanije).

Seoses Nõukogude Liidus organiseeritud kuritegevuses 1980.–1990. aastail toimunud muutustega teisenesid ka nõuded seaduslikuks vargaks kroonimisel. Seaduslikuks vargaks võidi kinnitada isikuid, kellel ei olnud piisavalt "teeneid" kuritegeliku eluviisi propageerimisel ja viljelemisel, kuid kes omasid suurt mõjuvõimu nende käsutuses olevate kriminaal- ja majanduskuritegude toimepanemise teel saadud finantsvahendite tõttu. Selline "krooni ostmine" oli eriti levinud Kesk-Aasiast ja Kaukaasiast pärit kurjategijate seas, mistõttu seda liiki vargaid nimetati "apelsinideks".

«Seaduslike varaste» arv aastatel 1993–1999[6],
1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2010[7][8][9][10]
1200 1280 1420 1480 1500 1560 1106 149

Seisusest väljaarvamine[muuda | muuda lähteteksti]

Seadusliku varga staatus ei ole eluaegne. Juhul kui "varga" seisusse tõstetud isik paneb toime tema seisusega mittesobivaid tegusid, on võimalik järjekordsel "seaduslike varaste" kokkutulekul see isik tiitlist ilma jätta. Selle kohta saadetakse laiali kokkutuleku poolt allkirjastatud teatis teistele varastele (малява, maljava).

Vargaseisusest väljaarvamise põhjuseks võivad olla:

 • tugev sõltuvus narkootilistest ainetest, millega kaasneb võimetus olla usaldusväärne ja sõnapidav staatuse hoidja;
 • esildise tegemine riigiasutustesse (näiteks kinnipidamiskohast enneaegselt vabanemiseks; või kahjunõude esitamine tsiviilkohtule), mida hinnatakse kui riigivõimu tunnistamist, mis on aga vastuolus "varastele" esitatavate põhinõudmistega;
 • osalemine kriminaalmenetluses ja ütluste andmine menetluse käigus;
 • avalik esinemine massiteabevahendites ja oma isiku afišeerimine.

Seaduslikke vargaid[muuda | muuda lähteteksti]

Eestiga seostatud seaduslikke vargaid

Kirjanduses ja kunstis[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Punased bojaarid. Koostanud Helle Mets. Tallinn: Eesti raamat, 1989, lk 36.
 2. 2,0 2,1 2,2 David Satter. Pimedus koidikul : Vene kriminaalriigi kujunemine. Tallinn: Varrak, 2006, lk 252.
 3. Скобликов П. А. Вор в законе // МВД России : Энциклопедия / Гл. ред. В. Ф. Некрасов. — М.: Объед. ред. МВД России; ОЛМА Медиа Групп, 2002. — lk 91—92. ISBN 5-224-03722-0.
 4. Криминология: Учебник для вузов. / Под общ. ред. А. И. Долговой. — 3-е изд., перераб. и доп. — М., 2007; lk 522
 5. Спецназ МВД задержал команду криминального спонсора Саакашвили? Regnum, 09.07.2008
 6. По оценкам сотрудников МВД; приводится по: Криминология: Учебник для вузов / Под общ. ред. А. И. Долговой. 3-е изд., перераб. и доп. М., 2007. С. 522.
 7. "Криминальные войны: "Воры в законе" собираются на специальную встречу для "разбора полетов" – Новости Украины. Интерфакс-Украина". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. mai 2012. Vaadatud 31. jaanuaril 2011.
 8. ИА КОМИИНФОРМ | Вор в законе Пичуга из Коми обхаживал депутатов Госдумы, пытаясь внедрить к ним в помощники своих ставленников
 9. Актуальные комментарии
 10. Осенью ряды российских воров в законе основательно проредят
 11. Toomas Kümmel, Jüri Mõisa sõber Meelis Lao kohtus korduvalt Vene allilmajuhi "Mogilaga" Eesti Päevaleht, 17. mai 2001
 12. "Thieves By Law. Pöff.ee". Originaali arhiivikoopia seisuga 4. märts 2016. Vaadatud 11. jaanuaril 2011.
 13. "Tribeca Film Festival". Originaali arhiivikoopia seisuga 19. jaanuar 2011. Vaadatud 11. jaanuaril 2011.
 14. Алимжан Тохтахунов, peoples.ru
 15. Алимжан Тохтахунов (Тайванчик) – о себе и русской мафии (ВИДЕО), svobodanews.ru, 16.06.2011

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]