Toomas Rein

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Toomas Rein (sündinud 17. aprillil 1940 Tallinnas) on eesti arhitekt.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Toomas Rein õppis 1947–1954 Tallinna 1. Keskkoolis ja lõpetas 1958. aastal Tallinna Polütehnikumi tööstus- ja tsiviilehituse erialal. 1967. aastal lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi arhitektuuriteaduskonna.

Ta on töötanud muu hulgas Eesti Maaehitusprojektis ja EKE Projektis (1967–1986) ning kolhoosis Saare Kalur. Aastatel 19881992 töötas ta büroos Toomas Rein ja Toomas Kivi ning alates 1992. aastast endanimelises arhitektuuribüroos.

Alates 1970. aastast on ta töötanud ka Eesti Kunstiakadeemia õppejõuna.

Ta on projekteerinud palju ühiskondlikke hooneid eelkõige maale; sealhulgas kolhoosikeskusi, haldushooneid, koole, lasteaedu, puhkebaase. Tuntuimad näited on Rapla KEK-i haldushoone, Pärnu KEK-i terrassmajad "Kuldne Kodu", Linda ja Tsooru kolhoosikeskused Võrumaal, Otepää koolihoone, Laulasmaa lasteaed-algkool, Viljandi tuletõrjedepoo, Myškavičy lasteaed, vaatetorn Suurel Munamäel (koos Veljo Kaasikuga) jm.

Eraldi peatüki Eesti 1970. aastate arhitektuuris moodustavad Pärnu KEK-ile projekteeritud hooned, kus dominandiks on kolmveerand kilomeetrit pikk terrassmaja. Tegemist on Nõukogude Eesti suurejoonelisema asumiga, mis oma täies võimsuses jäi lõpuni ehitamata, kuid ideaalis oleks kombineerinud tööstus- ja administratiivosa elamukvartalite ja ühiskondliku keskusega. Omaette nähtus oli ka ufot meenutav Rapla KEK-i hoone, mis tunnistati 2015. aastal ühe esimese Eesti NSV aegse kolhoosiehitusobjektina kultuurimälestiseks.[1]

Oma hilisloomingus on Rein säilitanud selge nägemuse modernismist kui kaasaja arhitektuursest väljendusest. Kõrge arhitektuurset kvaliteeti kannavad ka hilisemad ehitised – Otepää koolimaja (1998–2000) ja spordihoone (1998–2003), Laulasmaa lasteaed-põhikool (koos Toivo Tammikuga, 2005–2007).

Aastakümneid on Toomas Rein arhitektitöö kõrvalt tegelnud ka akvarelliloominguga. Juba tema õpetaja Edgar Johan Kuusik luges akvarellimise arhitekti kutseoskuste hulka, mis võimaldab kiirelt visandada olemasoleva või veel ehitamata maja piirjooned.[2] Näitustel hakkas esinema 1964. aastal ning 1986. aastal pälvis Riias toimunud Baltimaade akvarellitriennaalil peapreemia.

2011. aastal valmis režissöör Peeter Brambati film "Ehituskunstnik Toomas Rein", mille idee autor oli Leonhard Lapin ning stsenaristid olid Toivo Tammik ja Peeter Brambat.[3]

Projekteeritud hooneid[muuda | muuda lähteteksti]

Näitused[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Fotod[muuda | muuda lähteteksti]