Toivo Asmer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Toivo Asmer (sündinud 8. jaanuaril 1947 Järvamaal Oisus) on Eesti ettevõtja, autospordi edendaja, muusik ja poliitik. Ta oli 19992003 Eesti regionaalminister.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Asmer lõpetas 1965. aastal Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi (nüüdse Tallinna Tehnikakõrgkooli) tehnoloogina.

Kõrgema poliitilise hariduse omandas ta EKP KK Marksismi-Leninismi Ülikoolis, mille lõpetas 1980. aastal. Ta on saanud täiendkoolitust majanduse alal Luxembourgis, Stockholmis ja Brüsselis.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Spordikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1963. aastast tegeles Toivo Asmer mootorispordiga. 1964. aastal tuli ta Eesti noortemeistriks mootorrataste hipodroomisõidus ja 1965 aastal motokrossis. 1970 tuli Eesti täiskasvanute meistriks talikrossis ning pälvis meistersportlase nimetuse. Ta on võitnud Eesti meistrivõistlustelt veel palju hõbe-ja pronksmedaleid nii krossis kui ka ringrajal.

1973. aastal läks Asmer üle autosporti, sõites erinevates vormeliklassides. Alustas Vormel 4, siis Vormel Eastern ja lõpetas sportlaskarjääri Vormel 3 klassis. Aastatel 1979–1990 kuulus ta NSV Liidu koondisse, pälvides Ida-Euroopa meistrivõistlustel kaks hõbemedalit. Ta on kuuekordne NSV Liidu meister, NSV Liidu meistrivõistlustelt võitis ta 6 kulla kõrval ka 5 hõbedat ja 4 pronksi. Samuti on Asmer kümnekordne Eesti meister. 1985 a. sai ta autospordis suurmeistriks. Oma autosportlase karjääri lõpetas Toivo aastal 1992.

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Toivo Asmer on Reformierakonna liige 1994. aastast. 1999–2003 oli ta regionaalminister Mart Laari teises valitsuses ning Siim Kallase valitsuses.

AS Asmer Auto[muuda | muuda lähteteksti]

AS Asmer Auto loodi 1995. aastal Itaalia autode müügiesindajaks Eestis. Firma turustas Fiati, Alfa Romeo ja Lancia sõidukeid, loodi üle-eestiline hooldus- ja remondivõrgustik. Mõni aasta hiljem omandas Nissanite müügiga tegelev AS Fakto aktsiate vahetuse teel 100% Fiati maaletooja Asmer Auto aktsiatest, asudes kontrollima ka Fiati sõidukite müüki Eestis. Asmer Auto omandas osaluse Aktsiaseltsis Fakto.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Toivo Asmer mängis 1966–1968 Tallinna ansamblis Siirius basskitarri ja oli samas ka laulusolist, alates 1969. aastast kuulus mõned aastad basskitarristina Keila ansambli Õnnelemb koosseisu. Asmer on hiljem taas muusika juurde tagasi pöördunud, 2006. aastal laulis ta sisse oma esimese CD "Teine pool".

2013. aasta emadepäevaks jõudis koostöös Peeter Kaljustega plaadivabrikust muusikahuvilisteni teine CD "Päikest". Selle plaadi laulud "Soov" ja "Päikest" muutusid kiiresti paljude raadiojaamade populaarsemateks lugudeks.

Jõuludeks ilmus plaat "Koduküla jõulud", millel on laulud koos Merle Lilje, Peeter Kaljuste ja RAM-i Lõbusate Poiste Bändiga. Suurim tunnustus muusikategemistes saabus aga 2014. aasta märtsis, mil ta tunnistati Eesti popmuusika Kuldplaat 2014 auhinnagalal aasta meesartistiks.

Detsembris 2015 ilmusid Toivo kolmas CD "Sind ma leian..." ning koostöös Merle Lilje ja Peeter Kaljustega CD jõululauludega "3 purjelaeva".

2018 aasta jõuludeks valmis sarjas EESTI KULD Toivo 3 CD-ga album "Las mööduvad aastad". See on kokkuvõte senistest muusikategemistest ja album on koostatud Toivo populaarsematest lauludest, lisaks mõned toredad etteasted Merle Liljelt, Peeter Kaljustelt ja Kuldar Kallustelt.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Toivo Asmer on abielus Kristel Asmeriga. Ta on viie lapse isa, poeg Marko Asmer on tuntud vormelisõitja.

Urmas Ott kirjutas 2007. aastal Toivo ja Marko Asmerist raamatu "Asmerid. Topeltpeeglis".

Toivo Asmeri hobid on klassikaline muusika, teater ja kino. Ta oskab inglise, vene ja soome keelt.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]