Timo Maran

Allikas: Vikipeedia
Timo Maran esinemas restoran-lounge'is Novell 19. oktoobril 2010

Timo Maran (sündinud 13. aprillil 1975) on eesti semiootik ja luuletaja.

Ta sai keskhariduse Tallinna Lilleküla Keskkoolis, mille lõpetas 1993. Aastal 1998 kaitses ta Tartu Ülikoolis bakalaureusekraadi zooloogia alal tööga "Lindude ja liblikate toitumissuhe – nokajälgede tähenduslikkusest liblikatiibadel". 2000. aastal kaitses ta teadusmagistrikraadi semiootika ja kulturoloogia alal (cum laude) tööga "Bioloogiliste mimikrinähtuste semiootika", 2005. aastal doktorikraadi tööga "Mimikri kui kommunikatsioonisemiootiline fenomen".[1]

Timo Maran on uurinud bioloogilise mimikri teooriat ja semiootikat ning avaldanud raamatud "Mimikri semiootika" (2008) ja "Mimicry and meaning: Structure and semiotics of biological mimicry" (Springer, 2017). Tema uurimisvaldkondadeks on ka zoosemiootika, ökosemiootika, ökokriitika ja keskkonnakommunikatsiooni uuringud. Ta kuulus kollektiivse monograafia “Animal Umwelten in a Changing world: Zoosemiotic Perspectives” autorite hulka (koos M. Tønnesseni, K. A. Oma, L. Kiiroja, R. Magnuse, N. Mäekivi, S. Rattaseppa, P. Thibault, K. Tüüriga, 2016). Timo Maran töötab semiootika vanemteadurina Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna filosoofia ja semiootika instituudis, alates 2018. aastast on ta semiootika osakonna juhataja.

Ta on koostanud raamatud "Tekst ja loodus" (2000, koos Kadri Tüüriga), "Eesti looduskultuur" (2005, koos Kadri Tüüriga), "Readings in Zoosemiotics" (2011, koos Dario Martinelli ja Aleksei Turovskiga), "Semiotics in the Wild: Essays in Honour of Kalevi Kull on the Occasion of His 60th Birthday" (2012, koos Kati Lindströmi, Riin Magnuse ja Morten Tønnesseniga), "Aru saamise vägi. Kalevi Kulli mõtteid" (2017, koos Riin Magnuse ja Silver Rattasepaga). Ta on ajakirja Biosemiotics kaaspeatoimetaja. Tema sulest on ilmunud ka mitu luulekogumikku: "Põhjavesi" (2001), "Poeetiline punane raamat" (2007), "Metsa pööramine" (2007), "Las ma ümisen" (2015) ning lasteraamat "Kodukakk, päevakoer ja teised" (2015). Ta kuulub kirjandusrühmitusse Erakkond.

Timo Maran on Eesti Looduseuurijate Seltsi, Eesti Semiootika Seltsi, Eesti Kirjanduse Seltsi ja Eesti Kirjanike Liidu liige. Ta kuulub ka Rahvusvahelisse Biosemiootika Ühingusse, Põhjamaade Semiootika Assotsiatsiooni ja organisatsiooni European Association for the Study of Literature, Culture and Environment.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Timo Maran Eesti Teadusinfosüsteemis Muuda Vikiandmetes

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]