Tende'i vald

Allikas: Vikipeedia
Tende'i vald

Vapp

Pindala 177 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 2021 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 44° 5′ N, 7° 36′ E
Tende'i vald (Prantsusmaa)
Tende'i vald
Tende

Tende (liguuri ja itaalia keeles Tenda) on vald Prantsusmaal Provence-Alpes-Côte d'Azuri piirkonnas Alpes-Maritimesi departemangu kirdeosas.

Vallakeskus Tende on ka Tende'i kantoni keskus.

Valla elanike arv on 2025 (2006. aasta seisuga). Valla pindala on 177,47 km².

Valla kõrgus merepinnast on 552–2920 m, vallakeskus Tende on 815 meetri kõrgusel. Maapind tõuseb lõuna poolt põhja suunas. Valla põhjapiir kulgeb mööda veelahet Liguuria mere ja Aadria mere vesikonna vahel. Valda läbib põhjast lõunasse voolav Roya jõgi.

Tende'i valda läbib maantee, mis kulgeb Liguuria mere rannikult Monacost, Nice'ist ja Ventimigliast põhja Borgo San Dalmazzosse ja Cuneosse. See on kõige otsem tee Torinosse sõitmiseks. Valla põhjapiiril, mis on ühtlasi Prantsusmaa ja Itaalia piir, asub 1279 meetri kõrgusel merepinnast Tenda kuru. Tänapäeval läbib seda kuru maantee- ja raudteetunnel.

Tende'i vald oli asustatud juba aastal 690. Asustamise aeg on teadmata, aga vallast on leitud eelajaloolisi kaljujooniseid. 10. sajandil kuulus see ala Ventimiglia krahvile, seejärel Provence'i krahvidele ja Lascarise krahvidele, hiljem käisid nad käest kätte Itaalia ja Prantsusmaa vahel. Aastail 15811860 kuulus vald Savoia dünastia valitsetavate alade hulka, välja arvatud Napoleoni sõdade ajal, kui Prantsusmaa selle vallutas ja endaga liidendas.

14. sajandil rajati valda Lascarise loss kaitseks Provance'i krahvi Charles d'Anjou rünnakute eest. Lascarise krahv elas lossis ja kogus valda läbivalt kaubateelt tolli. Peamiselt transporditi soola. 1692 käskis Louis XIV hävitada kõik kindlustused Prantsusmaal, mille omanikud oleksid võinud kuninga võimu trotsida. Lammutati ka Lascarise loss ja sellest säilis üksnes silindrikujuline torn, mis 19. sajandil muudeti kellatorniks. Tende'is on selle kella helinat kuulda igal päeval ja öösel.

1860 jagati Savoia Prantsusmaa ja Itaalia vahel. Enamus Savoiast läks Prantsusmaale, Tenda jäi vähemuse hulka. 1861 läks ta Itaalia koosseisu.

Vald kuulub Prantsusmaale 10. veebruari 1947 sõlmitud Pariisi lepingu alusel. Tende on viimane vald, mis Prantsusmaaga ühendati.

Vallavanem on alates 2001 Jean-Pierre Vassallo.

30% vallaelanike kodune keel on prantsuse keel, 70% elanike kodune keel on itaalia keel. Valla ametlik keel on prantsuse keel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]