Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering

Allikas: Vikipeedia
Tüüpiline TÜLKRi liige, keskkonnakaitsja Peep Mardiste.

Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering (lühend TÜLKR) on mittetulundusühing, mis ühendab loodusest ja looduskaitsest huvituvaid Tartu tudengeid.

Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering ehk ring on väidetavalt vanim tudengite looduskaitseühendus maailmas (asutatud 13. märtsil 1958).[1] Ringile pani aluse Jaan Eilart, kes oli ka ringi kauaaegne teaduslik juhendaja.

Ringi liikmeskond on koosnenud valdavalt Tartu Ülikooli geograafia ja geoloogia üliõpilastest. Ringist on läbi aegade välja kasvanud palju tuntud teadlasi, poliitikuid ja teisi avaliku elu tegelasi. Näiteks Peep Mardiste, Ülo Mander, Andres Tarand, Teet Jagomägi, Jaan Kaplinski jne. Paljud Tartu Ülikooli geograafia instituudi õppejõud on olnud ringi vilistlased.

Ringi tegevus on olnud suunatud eeskätt sissepoole, oma liikmetele. Looduskaitseringil on olnud märkimisväärne osa Eesti looduskaitse kujunemisel. Mitu taasiseseisvunud Eesti keskkonnaministrit on olnud ringi vilistlased.

Ringil on oma segakoor, asutatud 1999.

Ring on välja andnud kogumike seeriat "Looduskaitsealaseid töid" (I 1963, II 1968, III 1973, IV 1978, V 1983, VI 1998).

Ringi presidendid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandust ringi kohta[muuda | muuda lähteteksti]

  • Remmel, J. 1960. Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering – looduse kaitsjate sepikoda. Eesti Loodus 6: 347–350.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Heino Mardiste, Peep Mardiste. Ajalugu. Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi kodulehekülg. (Kasutatud 14. aprillil 2010.)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]