Rein Ahas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Rein Ahas jaanuaris 2013. Foto: Lauri Kulpsoo

Rein Ahas (10. detsember 196618. veebruar 2018 Tartu) oli eesti geograaf, Tartu Ülikooli inimgeograafia professor.

Ta lõpetas aastal 1984 Luunja Keskkooli. Aastal 1991 lõpetas ta Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna geograafia osakonna, spetsialiseerudes eriprogrammi alusel loodusgeograafiale ja looduskaitsele. Magistrikraadi geograafia alal sai ta samas ülikoolis 1994. aastal ja doktorikraadi 1999. aastal.

Rein Ahas on põhiliselt töötanud Tartu ülikooli geograafia osakonnas. 2004–2006 oli ta TÜ inimgeograafia õppetooli hoidja ning alates 2006. aastast oli ta TÜ inimgeograafia ja regionaalplaneerimise õppetooli juhataja, professor. Ta oli perioodil 2013–2015 Eesti Teaduste Akadeemia uurija-professor.[1]

Ta on olnud külalisprofessor Oxfordis, USAs, Austrias, Rootsis, Belgias ja Soomes.

Oma uurimistöödes pühendus ta esmalt fenoloogiale, hiljem aga positsioneerimise rakendamisele inimgeograafias. Ahas on esinenud keskkonna- ja planeerimiseteemaliste ettekannetega konverentsidel, foorumitel ja avaldanud artikleid Eestis ja rahvusvaheliselt. Oma teadusartiklite eest on ta pälvinud rahvusvahelist tunnustust.

Ta on ka laulutekstide ja luuletuste autor, tema sõnadele loodud laule on esitanud ansamblid Jääboiler ja Jäääär. Reinu sõbrad kogusid tema luuletused 2018. aastal luulekogusse "Ühepäevikute elu". 2020. aastal ilmus Reinu tekstidele loodud lauludest CD-plaat "Ühepäevikute elu", millel esitajateks Jäääär, Jääboiler, Bonzo, Riho Sibul, Ühepäevikud, Jaan Pärn ja Pahad seemned jt.

Rein Ahas kukkus kokku 18. veebruaril 2018 Tartu maratonil. Ta toimetati Tartu Ülikooli Kliinikumi, kus ta hoolimata arstide jõupingutustest suri.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]