Surju raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Surju raudteejaam
Jaamahoone

Surju raudteejaam oli raudteejaam Pärnumaal Saarde vallas Jaamakülas, 3 km kaugusel Surjust. Läbi Jaamaküla kulges kuni 2008. aastani laiarööpmeline Pärnu–Mõisaküla raudtee, mis omakorda oli osa Tallinna–Riia raudteest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jaam rajati 1896. aastal seoses kitsarööpmelise Valga–Ruhja–Pärnu raudteeliiniga. Toona jäi see Pärnu kihelkonda Surju mõisa maadele. 1975–1981 rajati kitsarööpmelise raudtee asemele laiarööpmeline raudtee.

Viimane reisirong sõitis läbi Surju 31. jaanuaril 1996. Kaubarongid sõitsid Pärnu–Mõisaküla vahet veel kuni 2000. aastate alguseni. Surju raudteejaamale eelnes Pärnu poolt tulles Vaskrääma ja järgnes Sigaste raudteepeatus. Kitsarööpmelise raudtee ajastul asus enne Sigastet veel Riisselja raudteejaam. Laiarööpmelise raudtee ajal asus jaamas üks madal perroon, kaks jaamateed, üks tupiktee ja jaamahoone, mis praegu on kasutusel elamuna.

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Surju jaamahoone valmis aastal 1896. Jaamahoone ehitati tüüpprojekti järgi analoogselt Lelle, Olustvere, Võhma jmt jaamahoonetega. Jaamahoonet laiendati 1926. aastal.

Hoone kuulub Edelaraudteele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus Endine raudteepeatus
Mogul steam locomotive icon.svg
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Vaskrääma
Train station.svg
Surju
Sigaste Human-go-next.svg