Steinbergstein

Allikas: Vikipeedia
Steinbergstein
Vaade Steinbergsteini põhjaküljele
Vaade Steinbergsteini põhjaküljele
Kõrgus 2215 m
Asukoht Tirool, Austria
Ahelik, mäestik Kitzbüheli Alpid
Koordinaadid 47° 20′ 25″ N, 12° 11′ 20″ E
Steinbergstein (Austria)
Steinbergstein

Steinbergstein on 2215 m kõrge mägi Kitzbüheli Alpides Austrias.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Steinbergstein kõrgub Windauer Ache ja Kelchsauer Ache orgude vahel. Tsirkusorg Steinbergsteini põhjakülje, Ramkarkopfi (2063 m) ja Steinbergi (1886 m) vahel, kus on palju allikaid, moodustab Steinberggrabeni oja, mis voolab Windauer Achesse. Trattenbachi oja lähe asub Steinbergist lõunas, toites Kurze Grundachet, mis on Kelchsauer Ache lisajõgi.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Metsapiirist kõrgemal asuvaid avatud nõlvasid kasutatakse lammaste, kitsede, veiste ja hobuste karjamaadena. Suviti on lambakarjad tipu ümbruses eriti levinud. Köistee konveier kulgeb Gamskogeli hütist Lagfelden Almini. Kõik matkarajad on tähistatud puude külge kinnitatud ja maapealsete siltidega.

Tõus[muuda | muuda lähteteksti]

Kelchsaust kulgeb marsruut piki rada mööda Sonnblicki suupistebaarist Demmelsi hütini. Siit kulgeb see läbi Lodron Almi läbi avatud mägikarjamaa kuni Lodroni tipuni (1925 m). Siit on 1,5-tunnine jalutuskäik Steinbergsteini tippu. Kogu teekonna jaoks peaks olema lubatud viis tundi.

Teine marsruut kulgeb piki liiklusvõimalikku metsarada Windautali orus ja jätkub seejärel Kröndlhorni mäe jalamil kuni Steinberghausini ja Gamskogeli hütini. Lühim, kuid raskeim rada kulgeb piki idakülge Gamskogeli hütist läbi Ahornau Almi järsult ülesmäge Lagfelden Almini. Siit ületab see avatud maastiku rautamata, kuid tähistatud teega kuni üles tippu. Seal on ka tõus Steinberghausist, mis kulgeb Steinberggrabeni kõrval läbi Neuhögen Almsi ja Oberkar Almi kuni Lodronjochi sadulani. Sealt jätkub see üle Ramkarkopfi Steinbergsteinini.

Kõik rajad, eriti idaküljel asuvad, nõuavad kindlajalgsust. Talviti on Steinbergstein populaarne ja väljakutseidpakkuv suusareiside sihtkoht.

Steinbergsteini tipurist

Tipp[muuda | muuda lähteteksti]

Steinbergsteinil on terasest tehtud tipurist, kus on tempel ja tipuregister. Praegune rist püstitati 1978. aasta suvel.

Tipust avaneb muljetavaldav vaade Brixentali orule ja Kaiseri mägedele põhjas. Kitzbüheli Alpide hari koos silmatorkavate Salzachgeieri (2466 m) ja Kröndlhorni (2444 m) tippudega ulatub lõunasse.