Mine sisu juurde

Kröndlhorn

Allikas: Vikipeedia
Kröndlhorn
Kröndlhorni vaade edelast
Kröndlhorni vaade edelast
Kõrgus 2444 m
Asukoht Tirool ja Salzburg, Austria
Ahelik, mäestik Kitzbüheli Alpid
Koordinaadid 47° 17′ 54″ N, 12° 9′ 52″ E
Kröndlhorn (Austria)
Kröndlhorn

Kröndlhorn on mägi, mis asub 2444 m kõrgusel merepinnast Kitzbüheli Alpides Austrias. See on üks kõrgeimaid mägesid Kitzbüheli Alpide peaharjal. Tirooli ja Salzburgi liidumaade vaheline piir kulgeb üle selle tipu.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Kröndlhorn kerkib Salzachi orust põhjas, Kelchsau orust kagus ja Windautalist edelas. Kitzbüheli Alpide peaharja kõrvalhari kulgeb kõveriti Kröndelhorni tipust põhja suunas. See hari ümbritseb tsirkusorgu, kuhu on tekkinud mägijärv Reinkarsee, kõrgusel 2134 m. See tsirkusorg on Windauer Ache oja peamine lähtepiirkond.

Kröndlhorni tipu ees põhja pool on teine tipp, Kröndlberg, vaid 4 m madalam, mis näib tegeliku tipuna, kui läheneda põhjast.

Tipp[muuda | muuda lähteteksti]

Kröndlhorni tipus on väike kabel, mis mahutab vaid kaks inimest. Seal on tempel ja tipuregister. Kabeli siseseintele on juba mitu aastat üles riputatud teateid.

Ilusa ilmaga pakub tipp vaadet lõunasse Pinzgau piirkonnale ja Reichenspitzi rühmale ja Kõrg-Tauernile ning Krimmli joale.

Mäe kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Metsapiirist kõrgemal kasutatakse avatud nõlvasid lammaste, kitsede, veiste ja hobuste karjamaadena. Eriti lambakarju võib suviti ümber Reinkarsee näha. Köistee konveier kulgeb Holzlagerplatzilt Rotwand Grundalmini. Kõik rajad on tähistatud puu- ja maamärkidega.

Reinkarsee[muuda | muuda lähteteksti]

Maaliline Kröndlhorni tõusu kõrgpunkt on Reinkarsee, mis asub 2194 m kõrgusel. Järve ümbritsev ala on hea koht päikesetõusude jälgimiseks.

Tõusud[muuda | muuda lähteteksti]

Kõige sagedamini kasutatakse tõusuteed Windautalist, kuhu pääseb Hopfgarten im Brixentali ja Westendorfi kaudu põhjas. Autod pääsevad mäe jalamile osaliselt rautamata tasulist teed pidi. Parkimiskohad on Gamskogeli hüti juures, veidi oru kohal, ja Holzlagerplatzil (1297 m) orus Rotwand Grundalmi all.

Tõusuks võib valida kaks peamist marsruuti. Tehniliselt kergem, kuid pikem tee kulgeb Baumgartenalmist läbi Oberkaralmi piki Schneegrubenspitze (2237 m) kagukülge Reinkarseeni (2134 m). Lühem tee läheb Holzlagerplatzi parklast ja kulgeb järsult läbi lühikese puudesalu Rotwand Grundalmile (1588 m). Siit jätkab see Rotwand Hinttalalmile (1830 m). Järgmiseks ületab tee nõlva 200-400 m harjast põhjas, et jõuda Reinkarseeni. Siin saavad kaks marsruuti kokku ja kulgevad edelasse kuni Kröndlbergini (2440 m). Siit on marsruut kohati järsk ja nõuab kindlajalgsust et jõuda tippu u. 300 m lõuna pool.

Veel üks tõus läheneb idast läbi Trattenbachalmi, kulgedes Trattenbachi oja kõrvalt tippu.

Tippu võib ronida ka lõunast (Pinzgau) ja läänest (Kelchsau). Näiteks Uus Bambergi hütist Kelchsau orust, kust teised rajad kulgevad Salzachgeieri või Schafsiedeli mägedele.