Mine sisu juurde

Brixental

Allikas: Vikipeedia
Brixental nähtuna idast
Brixen im Thale lähedal

Brixental ("Brixeni org") on umbes 30 km pikkune Tirooli Alam-Inni oru kagupoolne kõrvalorg Austrias. Wörgli juures (513 m) Brixentali ja Inntali orud kohtuvad. Brixental kuulus 1312. aastast Salzburgile ja ühendati Tirooliga 1816. aastal, kui jõustus uus Euroopa kord.

Org asub Kitzbüheli Alpides ja selle peamine jõgi on Brixentaler Ache. Lauge mäekuru taga Brixen im Thale juures ulatub see Kitzbüheli suusakuurordini, mis on ühtlasi ringkonna keskus ja asub liidumaanteel (Bundesstraße) Salzburgi. 1875. aastast on orus ka Salzburgi–Tirooli raudtee.

Brixentali maastikku iseloomustavad siledad, peamiselt metsased mäed. Kaks tippu ulatuvad peaaegu 2000 m kõrgusele: Hohe Salve (1828 m, ka "Tirooli Rigi"), mis on kaugelt nähtav, ja Gampenkogel (1957 m).

Peamine asula on Hopfgarten im Brixental (623 m), kus org muudab suunda 70°. Teisi suuri külasid ei leidu enne ülemist orgu, sest seal on oru põhi laiem (vaata pilti): Brixen im Thale (794 m), kus ühineb mitu jõe lähet, ja eriti Kirchberg in Tirol (837 m), kus Spertental ühineb Brixentaliga mitte kaugel Kitzbühelist.

Oru alumises otsas – Westendorfi ja Hopfgarteni vahel – voolab Ache läbi kitsa kuristiku, läbi mille lookleb vaid Bundesstraße – raudteeliin hargneb niinimetatud Windau kurvis. Teine kitsas lõik on uure Itteri küla lähedal.

Siin on nähtav Brixentali oru kurv Kelchsau ja Windautal in Hopfgarteni liitumiskoha lähedal. Taustal on näha Brixentali ja Inntali ühinemispaik

Selle suuremad kõrvalorud on (loetletud Wörglist ülesvoolu):

  • alumises otsas Nasenbachtal Söllist, Luechertal (Bruckhäusli lähedal) ja Bruggtal (Griesi lähedal);
  • Schönbachtal Hopfgarteni lähedal ja 2 pikka orgu tulemas lõunast, Kelchsauer Ache ja Windauer Ache;
  • laias ülemises otsas (oru laius üle 1 km) on esialgu vaid väikesed külgojad; alles siis, kui Brixenisse sisenevad lähteojade orud: Lauterbach, Schleicherbach ja Brixenbach. Mitte kaugel sadulast Kitzbüheli suunas avaneb Kirchbergi lähedal Spertental, kuigi orograafiliselt nõrgub see põhja suunas.

Brixentaler Ache valgla katab umbes kolmandiku Kitzbüheli ringkonnast, millest suurema osa moodustavad Windauer ja Kelchsauer Ache lisajõed. Brixentaler Ache suubub Inni Wörglis.

Panoraam[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Brixentalile Salvenbergist
Suurenda
Vaade Brixentalile Salvenbergist

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]