Sparta

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib vanaaja linnast; Rotterdami jalgpalliklubi kohta vaata artiklit Rotterdami Sparta


Sparta


Koordinaadid: 37° 4′ N, 22° 26′ Ekoordinaadid: 37° 4′ N, 22° 26′ E
Sparta
Sparta Kreeka kaardil

Sparta, Lakoonia keskus, asus Peloponnesose kaguosas Eurotase orus Taygetose ja Parnoni mäeaheliku vahel. Sparta riiki (ca 900–192 eKr) nimetati Lakedaimoniks.

Sparta valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Spartas valitsesid kaks kuningat, kes juhtisid sõjaväge ja täitsid preestrikohustusi.

Enamik elanikkonnast olid heloodid ehk spartalastele kuuluvad orjad, õigusteta maaharijad. Spartalased lõid helootidele eraldi kasvatussüsteemi, et nad alluksid korrale. Heloodid olid riigi range kontrolli all ja neis arendati sõjameheomadusi.

Sparta võimu all olid lisaks helootidele veel perioigid ehk isiklikult vabad ümberkaudsed elanikud. Perioikidel oli spartalaste ees andami- ja sõjaväekohustus, samas ei olnud nad Sparta kodanikud.

Spartalased olid Sparta kodanikkonda kuuluvad inimesed, kes rõhutasid võrdsust ja ühtekuuluvust, kuid ka nende seas oli varanduslik ebavõrdsus. Neil oli suur võim ümbruskonna elanike üle, kuid Sparta kodanikke endid oli kõige vähem. Üle 60-aastased spartalased moodustasid geruusia ehk vanemate nõukogu. Kogu valitsemist ja ühiskonnakorda kontrollisid viis efoori, kes kontrollisid ka kuningate tegevust.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]