Mine sisu juurde

Singer Building

Allikas: Vikipeedia
Singer Building
Üldandmed
Asukoht Ameerika Ühendriigid
New York
Stiil beaux-arts
Ehituse lõpp 1908
Aadress 149 Broadway
Koordinaadid 40° 42′ 34,3″ N, 74° 0′ 38,8″ W
Tehniline ülevaade
Kõrgus 205,4 m (lipumast)
186,6 m (katus)
Korruseid 41
Lifte 15
Projekt ja ehitus
Arhitekt Ernest Flagg
Ehitusinsener Boller & Hodge

Singer Building ehk Singer Tower oli historitsistlikus uusbarokses prantsuse beaux-arts'i stiilis kõrghoone New Yorgis, täpsemalt Lower Manhattani ärikeskuses Liberty ja Broadway tänava ääres. Tegu oli näitega ühest varajasemast ja hinnanguliselt kenamast täiskõrguses pilvelõhkujast, mis lammutati aastal 1968. Hoone projekteeris arhitekt Ernest Flagg.

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Singer Building

See oli 47-korruseline ja 186,57 meetri kõrgune kontorihoone, mis võeti ehitustegevuse lõppedes 1908. aastal kasutusele Singeri õmblusmasinaid tootva ettevõtte peakontorina. Aastail 1908–1909 oli see kõrgeim hoone maailmas, ületades alates 1894. aastast maailma kõrgeimaks hooneks olnud Philadelphia linnavalitsuse hoonet (167 m), kuid jäi varsti kõrguselt alla 1909. aastal paari kilomeetri kaugusele ehitatud Metropolitan Life Insurance Company Towerile (213 m). 1912. aastal valmis paari kvartali läheduses uue maailma kõrgeima hoonena Woolworthi kaubandusketi uusgooti stiilis peakontor Woolworth Building (241,4 m). Mitmekümne aasta vältel olid nii Singer Building ja Woolworth Building kui ka City Investing Building ühed New Yorgi all-linna silueti silmapaistvamad sõjaeelse vabaturukapitalismi sümbolid ja ikoonilisemad orientiirid.

Singer Buildingu torni tipus lehvis mitmekümne meetri pikkune lipp sõnaga “Singer”.

Moderniseerimine[muuda | muuda lähteteksti]

1961. aastal müüs Singer hoone ning kolis oma kontorid uude asukohta Rockefeller Centeris. 1968. aastal lammutas uus omanik United States Steel Corporation selle koos kõrval asunud kõrghoone City Investing Buildinguga (148,4 m), kuna hoone pakkus kitsa tornina vähest kasulikku üldpinda (vaid 390 m² korruse kohta). Hoonet ei oldud jõutud enne mahalammutamist arhitektuurimälestisena kaitse alla võtta, mida peetakse New Yorgi linnaehituse ajaloos üheks suurimaks veaks. Tänapäeval asub endisel Singer Buildingu krundil tunduvalt mahukam One Liberty Plaza modernistlik kõrghoone.

Lammutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Lammutamise ajal oli Singer Building kõige kõrgem lammutatud või hävinud hoone maailmas. Singer Building jäi kõige kõrgemaks lammutatud või hävitatud hooneks kuni 11. septembri terrorirünnakuteni 2001. aastal.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]