Singer Building

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Singer Building

Singer Building või Singer Tower oli arhitekt Ernest Flaggi projekteeritud historitsistlikus uusbarokses prantsuse beaux-arts'i stiilis kõrghoone New Yorgis, täpsemalt Lower Manhattani ärikeskuses Liberty ja Broadway tänava ääres. Tegu oli näitega ühest varajasemast ja hinnanguliselt kenamast täiskõrguses pilvelõhkujast, mis paraku lammutati aastal 1968.

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Singer Building

See oli 47-korruseline ja 186,57 meetri kõrgune kontorihoone, mis võeti ehitustegevuse lõppedes 1908. aastal kasutusele Singeri õmblusmasinaid tootva ettevõtte peakontorina. Aastatel 19081909 oli see kõrgeim hoone maailmas, mil see ületas Philadelphia linnavalitsuse hoonet (167 m), kuid jäi varsti kõrguselt alla paar kilomeetrit eemal 1909. aastal ehitatud Metropolitan Life Insurance Company Towerile (213 m). 1912. aastal valmis paari kvartali läheduses uue maailma kõrgeima hoonena Woolworthi kaubandusketi neogooti arhitektuuristiilis peakontor Woolworth Building (241,4 m). Mitmekümne aasta vältel olid Singer Building ja Woolworth Building kui ka City Investing Building ühed New Yorgi all-linna silueti silmapaistvamad sõjaeelse vabaturukapitalismi sümbolid ja ikoonilisemad maamärgid.

Singer Buildingu torni tipus lehvis mitmekümne meetri pikkune lipp sõnaga “Singer”.

Moderniseerimine[muuda | muuda lähteteksti]

1961. aastal müüs Singer hoone ning kolis oma kontorid uude asukohta Rockefeller Centeris. 1968. aastal lammutas uus omanik United States Steel Corporation selle koos kõrvalasunud kõrghoone City Investing Buildinguga (148,4 m), kuna hoone pakkus kitsa tornina vähest kasulikku üldpinda (vaid 390 m² korruse kohta). Hoonet ei oldud jõutud enne mahalammutamist arhitektuurimälestisena kaitse alla võtta, mida peetakse New Yorgi linnaehituse ajaloos üheks suurimaks veaks. Tänapäeval asub endisel Singer Buildingu krundil tunduvalt mahukam One Liberty Plaza modernistlik kõrghoone.

Destruktsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Siiani on see olnud läbi aegade kõrgeim ettekavatsetult lammutatud hoone maailmas, pärast 11. septembri terrorirünnakuid on see olnud kõrguselt neljas hävitatud hoone.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]